Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
12:15 16 kwietnia 2024 Imieniny: Bernadety, Bernadetty
YouTube
Facebook

szukaj

R E K L A M A
Banner A
Newsroom24 Wystawy, ekspozycje
red. | 2009-04-08 20:23 | Rozmiar tekstu: A A A

Te miejsca są jeszcze na „rzut beretem”

Olsztyn24
| Więcej zdjęć »

Z udziałem wicemarszałek Jolanty Szulc w Galerii Stary Ratusz WBP otwarto dziś (8.04) wystawę fotografii „Rzut beretem” Tomasza Tomaszewskiego, konsultanta polskiej edycji National Geographic. Wystawę kilkudziesięciu czarnobiałych fotografii o popegeerowskiej rzeczywistości na polskiej wsi zorganizowano w Olsztynie z inicjatywy marszałka województwa warmińsko-mazurskiego.

- Cieszę się ogromnie, że wielcy mistrzowie znajdują czas, żeby się u nas pokazać - powiedział Andrzej Marcinkiewicz, dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie otwierając wystawę. - Dla naszego pokolenia National Geographic był synonimem dwóch rzeczy - wielkiego świata i znakomitej fotografii. To co Tomasz Tomaszewski dziś pokazuje jest często bulwersujące, bolesne, to coś, czego często nie chcemy zobaczyć z bliska, tych czworaków popegeerowskich i ludzi tak zdezorganizowanych, jak rzeczywistość wokół nich. A jak spuentowała tę wystawę małżonka Tomasza Tomaszewskiego Małgorzata Niezabitowska - „A to Polska właśnie”, rzeczywistość położona blisko nas, na „rzut beretem” właśnie.

- Jak patrzy się na te zdjęcia, to trudno uwierzyć, że takie miejsca jeszcze są, że są tak blisko, na „rzut beretem” - powiedziała wicemarszałek Jolanta Szulc. - Takie obrazki nie są nam obce, chociaż chciałoby się powiedzieć, że to już historia. Mam nadzieję, że już niedługo takie obrazy mieszkańcy naszego województwa będą mogli zobaczyć tylko na fotografiach.

- Dzisiaj panuje przekonanie, że każdy może robić zdjęcia - powiedział autor wystawianych fotografii Tomasz Tomaszewski. - Być może z tego powodu, że Pan Bóg nie był przy moich urodzinach, nie zajął się mną i nie wyposażył w talent, żeby powstała taka seria zdjęć musiałem odbyć 58 podróży po kraju co zajęło mi prawie dwa lata. Odwiedziłem większość naszych województw. Historia, którą dzisiaj pokazuję na zdjęciach jest historią symboliczną, dotyczącą kraju generalnie.
R E K L A M A
Jak stwierdził Tomaszewski, wystawa ma przywrócić godność ludziom, którzy w sposób niezawiniony przez siebie podlegali negatywnej ocenie. W poprzednim systemie teksty pisane o polskiej wsi były z reguły tekstami wyśmiewającymi mieszkańców wsi i PGR-ów. Również to co się pisze o polskiej wsi dzisiaj, zdaniem Tomaszewskiego, nie napawa nadzieją - jest przepełnione sarkazmem, jeśli nie cynizmem.

- Jeżeli tych ludzi można o coś oskarżyć, to chyba tylko o to, że urodzili się w tych miejscach, albo w 50-tych latach zostali tam przywiezieni i zmuszeni do pracy w tych „majątkach ziemskich” - mówił Tomaszewski. - Moje zdjęcia nie są ckliwe lecz życzliwe dla tych ludzi. Spotkałem ich wielu, zaufali mi, nie próbowali mnie oszukać, mówili dokładne to co czuli, dopuścili mnie do swojego życia, pozwalając uczestniczyć w czasami intymnych momentach swojego życia.

Tomaszewski wyraził nadzieję, że ci, którzy mają jakiś wpływ na to co się z polską wsią dzisiaj dzieje lub wydarzy się z nią w bliskiej przyszłości, patrząc na jego fotografie dojdą do innych wniosków niż np. likwidacja gospodarstw rolnych mniejszych niż 50 hektarów.

- Może się okazać za 10 lat, że polska wieś będzie wyłożona kostką brukową, a budynki pokryte plastikowym sidingiem - powiedział Tomaszewski. - Nie sądzę, aby taka Polska mi się podobała.

Wystawę fotografii Tomasza Tomaszewskiego będzie można oglądać w Galerii Stary Ratusz do 15 kwietnia.

******

Tomasz Tomaszewski

Członek Związku Polskich Artystów Fotografików, agencji Visum Archiv w Hamburgu, agencji Image Collection w Waszyngtonie oraz American Society of Magazine Photographers.

Zajmuje się fotografią prasową, publikował swoje zdjęcia zarówno w najważniejszych pismach polskich jak i w największych magazynach zagranicznych, między innymi: Stern, Paris Match, GEO, New York Times, Time, Fortune, Vogue, Die Zeit, Elle.

Wydał kilka książek autorskich: Ostatni - Współcześni Żydzi Polscy (tekst Małgorzata Niezabitowska), W poszukiwaniu Ameryki (tekst Małgorzata Niezabitowska), Cyganie Polscy (tekst Jerzy Ficowski), W Centrum, Niezwykła Hiszpania oraz ilustrował swoimi pracami kilkanaście prac zbiorowych.

Autor wielu wystaw indywidualnych w USA, Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Izraelu, Japonii, Holandii, Włoszech, Irlandii, Niemczech, Polsce i na Madagaskarze. Laureat polskich oraz międzynarodowych nagród fotograficznych. Od dwudziestu lat współpracuje z magazynem National Geographic, w którym opublikował 18. esejów fotograficznych, a od roku 1999 jest głównym konsultantem jego polskiej edycji. Uczy fotografii w Polsce, USA, Niemczech i we Włoszech.


Z D J Ę C I A
Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.