Olsztyn24 - Gazeta On-Line - Miejski Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
12:28
09 października 2015
Imieniny: Bogdana, Dionizego
R E K L A M A
P O L E C A M Y
Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj Email red. | 2010-09-25 23:18 | Rozmiar tekstu: A A A
Jubileusz Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Olsztynie
Olsztyn
Rok akademicki UTW zainaugurował w Centrum Konferencyjno-Szkoleniowym UWM | Więcej zdjęć »
Pierwszą inaugurację nowego roku akademickiego 2010/2011 mamy za sobą. Jako pierwszy rok akademicki zainaugurował dziś (25.09) Warmińsko-Mazurski Uniwersytet Trzeciego Wieku w Olsztynie. Inaugurcja roku połączona była z obchodami jubileuszu 15-lecia funkcjonowania tego, jednego z pierwszych w Polsce uniwersytetów dla ludzi, którzy okres aktywności zawodowej mają już za sobą.

Warmińsko-Mazurski Uniwersytet Trzeciego Wieku powstał w październiku 1995 roku, jako 21. stowarzyszenie tego typu w Polsce. Wcześniej, bo już w marcu tamtego roku zawiązała się grupa inicjatywna na rzecz utworzenia uniwersytetu dla seniorów w składzie: Halina Borowa, Urszula Dudko, Eugenia Dudzik, Halina Jabłońska, Władysław Kowalczyk, Krystyna Mocanko i Halina Pieńkowska. Zgodnie z założeniami, UTW miał działać we współpracy z wyższą uczelnią. Pomysłodawcom utworzenia uniwersytetu udało się pozyskać do współpracy założycielskiej naukowców z dwóch wyższych uczelni: ART - prof. Zbigniewa Hula i WSP: prof. Marzennę Zaorską, dr Halinę Pieńkowską i dr Grażynę Orzechowską oraz prof. Stanisława Achremczyka z Ośrodka Badań Naukowych im. Kętrzyńskiego.

Grono sympatyków i instytucji wspierających utworzenie uniwersytetu trzeciego wieku stale rosło. Na tydzień przed inauguracją pierwszego roku akademickiego doszło do podpisania porozumienia deklarującego pomoc organizacyjną i finansową. Uczestnikami porozumienia były olsztyńskie stowarzyszenia, uczelnie, urzędy i instytucje. Zaraz po tym wydarzeniu odbyło się zebranie organizacyjne uniwersytetu. Wybrano 9-osobową Radę Samorządu Słuchaczy, a kierowanie uniwersytetem powierzono Eugenii Dudzik.
R E K L A M A
banner
Celem utworzonego uniwersytetu miało być dążenie do poprawy jakości życia osób starszych poprzez wdrażanie ich do systematycznego kształcenia ustawicznego, aktywację fizyczną i psychiczną oraz upowszechnianie profilaktyki gerontologicznej i optymistycznego modelu bycia.

Dużej pomocy uniwersytetowi udzielili rektorzy: ART - prof. Andrzej Hopfer i WSP - prof. Andrzej Staniszewski, którzy udostępnili stowarzyszeniu nieodpłatnie sale i wykładowców.

Historycznego otwarcia Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Olsztynie dokonał dr hab. Zbigniew Hul. Wykładu inauguracyjnego prof. Haliny Szwarc, założycielki pierwszego UTW w Polsce, wysłuchało 250 osób.

Z roku na rok zainteresowanie udziałem w organizowanych przez UTW zajęciach i wykładach, m.in. z zakresu kultury, sztuki, historii, rekrecji, turystyki, medycyny, informatyki, plastyki, było większe. W ostatnich latach przyjmowano zgłoszenia ponad 1200 słuchaczy i jak twierdzi obecny prezes UTW Janusz Adamus, jest to kres organizacyjnych i logistycznych możliwości UTW w Olsztynie.

W dzisiejszej, jubileuszowej inauguracji roku akademickiego na Warmińsko-Mazurskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku, obok słuchaczy uniwersytetu, wzięli udział znakomici goście, wśród których byli m.in. poseł na Sejm RP Tadeusz Iwiński, wicemarszałek Urszula Pasławska, prezydent Olsztyna Piotr Grymowicz, abp. senior Edmund Piszcz, rektorzy olsztyńskich uczelni wyższych, z prof. Józefem Górniewiczem, rektorem Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego na czele. Na jubileuszowe uroczystości do Olsztyna przyjechali też przedstawiciele pięciu uniwersytetów trzeciego wieku z Warszawy, Poznania i Wrocławia. Obecni byli także przedstawiciele Seniorbiura z Offenburga w Niemczech i jednej z kaliningradzkich uczelni wyższych.

Wszyscy goście życzyli Uniwersytetowi pomyślności, a jego słuchaczom długich lat życia, dołączając do tego drobne upominki. Natomiast prezydent Olsztyna najbardziej zasłużonych działaczy stowarzyszenia wyróżnił Medalionami św. Jakuba. 
Z D J Ę C I A
Olsztyn
Olsztyn
Olsztyn
Olsztyn
Olsztyn
Olsztyn
Olsztyn
Olsztyn
Olsztyn
Olsztyn
F I L M Y
G A L E R I A
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Adres e-mail autora
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
R E K L A M A
Galeria zdjęć do artykułu
Filmy wideo do artykułu
obrazek
Jubileusz 15-lecia Uniwersytetu Trzeciego Wieku
obrazek

25-09-2010

R E K L A M A
fotka

Warsztaty Masterclass z Jerzym Hoffmanem

button

09-10-2015

fotka

Czwartek Wileński w Kamienicy Naujacka MOK w Olsztynie

button

08-10-2015

fotka

XII Regionalny Dzień Treningowy Aktywności Motorycznej Olimpiad Specjalnych

button

08-10-2015

fotka

Podpisanie umowy na opracowanie projektu rozwoju linii tramwajowych w Olsztynie

button

06-10-2015

fotka

Konferencja prasowa Zjednoczonej Lewicy [6.10.2015]

button

06-10-2015

fotka

Wystąpienie rektora OSW prof. dr. hab. Henryka Kostyry

button

06-10-2015

image

XII Regionalny Dzień Treningowy Aktywności Motorycznej Olimpiad Specjalnych

button

08-10-2015

image

Inauguracja roku akademickiego 2015/2016 w Olsztyńskiej Szkole Wyższej

button

06-10-2015

image

Przedstawienie „Kacper - dziecko bezpieczne na drodze”

button

05-10-2015

image

Inauguracja sezonu zimowych kąpieli „Kąpiących się zimą”

button

04-10-2015

image

Impreza sportowo-rekreacyjna „Akcja - rekreacja”

button

04-10-2015

image

Narodowy Dzień Sportu na kortach tenisowych TKKF Skanda

button

03-10-2015

R E K L A M A
banner
RSS obrazek| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
obrazek obrazek obrazek obrazek obrazek obrazek obrazek obrazek