01:17 17 kwietnia 2024 Imieniny: Roberta, Stefana

waclawbr | 2011-07-31 19:31 | Rozmiar tekstu: A A A
IV eliminacja Mistrzostw Europy w Motocrossie

Czech Petr Bartos zwycięża na torze przy Lubelskiej

Petr Bartos na olsztyńskim torze | Więcej zdjęć »

Na torze motocrossowym przy ul. Lubelskiej zakończyły się dziś (31.07) eliminacje Mistrzostw Europy w Motocrossie. W najbardziej prestiżowej kategorii - EMX Open zwyciężył Czech Petr Bartos. Najlepszy z Polaków, Arkadiusz Mańk, był 6.

Eliminacje Mistrzostw Europy w Motocrossie rozgrywane były w Olsztynie od wczoraj. Zawodnicy rywalizowali w trzech kategoriach: EMX 65 (dzieci w wieku 8-12 lat), EMX 85 (zawodnicy w wieku 10-15 lat) i EMX Open (zawodnicy, którzy ukończyli 17 lat.

W sobotę od rana zawodnicy zapoznawali się z torem, a po południu walczyli w kwalifikacjach do dzisiejszego finału. Wczoraj w kategorii Open najszybszy okazał się lider klasyfikacji Mistrzostw Europy Evgeni Tyletski, drugi był Mykola Paschynskyy z Ukrainy, a trzeci Petr Bartos z Czech. Najlepszy z Polaków w kwalifikacjach był Maciej Mańk. Wczorajsze wyścigi zakończył na 6. miejscu.

W kategorii EMX 65 w kwalifikacjach najszybszy Tammus Telviku z Estonii, a w kategorii EMX 85 Pauls Jonass z Łotwy.
Dzisiaj w kategorii Open klasą dla siebie był Czech Petr Bartos. Wygrał oba mistrzowskie biegi, zdobywając w klasyfikacji Mistrzostw Europy 50 punktów. W pokonanym polu pozostawił Evgenia Tyletskiego (dwukrotnie drugie miejsce) i Mykolę Paschynskyego (dwukrotnie trzecie miejsce). Najlepszy z Polaków, Arkadiusz Mańk, w obu wyścigach zajął szóste miejsce, co również dało mu szóste miejsce w ogólnej klasyfikacji zawodów. Olsztynianin Oskar Wojciechowicz, po problemach z motocyklem, w pierwszym wyścigu zajął ostatnie - 13 miejsce, a w drugim został sklasyfikowany na pozycji 10. W łącznej klasyfikacji zawodów znalazł się ostatecznie na 11. pozycji, na 13. sklasyfikowanych zawodników.

W kategorii EMX 85 najwięcej punktów zgromadził Arminas Jasikonis z Łotwy. W pierwszym wyścigu był drugi, za zwycięzcą wczorajszych kwalifikacji, Paulsem Jonassem, a drugi z wyścigów wygrał. Na drugiej pozycji sklasyfikowano w tej kategorii Paulsa Jonassa, a trzecie miejsce zajął Hiszpan Jorge Zaragoza Beltran.

W najmłodszej kategorii, EMX 65, olsztyńskie eliminacje Mistrzostw Europy wygrał Jorge Prado Garcia z Hiszpanii, który zwyciężył w obu biegach, w każdym wyprzedzając na mecie Tamura Talviku z Estonii i Gianluca Facetti z Włoch, którzy zawody zakończyli odpowiednio na drugim i trzecim miejscu.