Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
07:16 20 kwietnia 2024 Imieniny: Agnieszki, Amalii
YouTube
Facebook

szukaj

R E K L A M A
Banner A
Newsroom24 Inwestycje, budownictwo
UM | 2011-11-18 15:49 | Rozmiar tekstu: A A A

Obserwatorium zyskuje na atrakcyjności

Olsztyn24
Olszyńskie Obserwatorium Astronomiczne | Więcej zdjęć »

Trwają prace modernizacyjne Olsztyńskiego Obserwatorium Astronomicznego. W systemie „zaprojektuj i wybuduj” wykonywana jest m.in. iluminacja zabytkowego obiektu - dawnej wieży ciśnień, dodatkowo zamontowana będzie winda oraz pojawią się „infokioski”. 24 listopada otwarte zostaną oferty na dostarczenie wyposażenia multimedialnego oraz mobilnego Astrolabium.

Projekt MIZAR (Multimedialna Infrastruktura Zasobów Astronomii dla Regionu) ma na celu pełniejsze wykorzystanie walorów turystycznych i edukacyjnych zabytkowego obiektu Obserwatorium Astronomicznego poprzez unowocześnienie form jego wykorzystania oraz bardziej atrakcyjne zagospodarowanie otaczającego go terenu, pozwalające na pełniejsze jego wykorzystanie w obszarze edukacji i do organizacji imprez promujących naukę poza murami budynku. Dzięki iluminacji wieży, podkreślającej i wydobywającej z mroku jej atrakcyjną formę architektoniczną, obiekt ten stanie się dobrze rozpoznawalnym elementem nocnej sylwetki miasta. Do oświetlenia budynku zastosowane zostanie nowoczesne, energooszczędne i zapewniające najdłuższy bezawaryjny okres pracy oświetlenie w technologii LED RGB, które podkreśli walory architektoniczne zabytkowej wieży ciśnień, zdobiące jego gzymsy, wnęki okienne i piękny zwieńczający szczyt krenelaż (zębate zwieńczenie średniowiecznych murów obronnych). Elementem uzupełniającym iluminację będą projektory multimedialne, umożliwiające projekcję na elewacji budynku przyciągających uwagę obrazów.

Dzięki wyposażeniu budynku w dźwig Obserwatorium Astronomiczne będzie w pełni dostępne dla osób niepełnosprawnych.

Zakupione w ramach projektu wyposażenie ekspozycyjne i multimedialne pozwoli należycie prezentować cenne zbiory oraz unowocześni i znacząco uatrakcyjni formę korzystania z zasobów Obserwatorium Astronomicznego.
R E K L A M A
Dodatkowo stworzony zostanie wielopłaszczyznowy - multimedialny informatyczny system udostępniający zasoby danych gromadzonych na serwerze. Projekt zakłada stworzenie zintegrowanej bazy wiedzy dotyczącej astronomii, fizyki, geografii i nauk pokrewnych, zawierającej informacje odzwierciedlające współczesny stan wiedzy oraz przedstawiającej te dziedziny wiedzy w aspekcie historycznym, ze szczególnym uwzględnieniem roli regionu i postaci Mikołaja Kopernika. Zindywidualizowany dostęp do informacji umożliwią zlokalizowane na wszystkich piętrach kioski multimedialne. Przekaz tego rodzaju będzie dostosowany zwłaszcza do przyzwyczajeń i percepcji młodzieży, która jest najliczniejszym klientem obserwatorium.

Kolejnym składnikiem projektu jest Mobilne Astrolabium, które pozwoli na dotarcie z promocją obiektu do najdalszych miejscowości na całym terenie województwa warmińsko-mazurskiego i zorganizowanie pokazów podczas miejscowych imprez kulturalnych lub plenerowych imprez rodzinnych w rodzaju „Astronomiczny Piknik” i będzie stanowiło przedsmak oraz zapowiedź atrakcji czekających w samym obserwatorium. W sezonie letnim Mobilne Astrolabium będzie odwiedzało miejscowości letniskowe, stając się niewątpliwą atrakcją edukacyjną i turystyczną, umożliwiającą rodzinne spędzanie czasu wolnego. Tego rodzaju imprezy to także oferta dla dzieci i młodzieży przebywających na „zielonych szkołach” w różnego rodzaju ośrodkach turystyczno-wypoczynkowych, znajdujących się w naszym regionie. Wizyta astronomów, pokazy nieba, warsztaty obserwacyjne, nauka orientacji na prawdziwym niebie, poznawanie budowy i nauka obsługi teleskopów, samodzielne wykonywanie obserwacji astronomicznych, w tym zdjęć ciekawych obiektów astronomicznych i zjawisk astronomicznych, nauka rozpoznawania meteorytów to niewątpliwie atrakcyjne zajęcia, jakie mogą zainteresować turystów odwiedzających nasz region. Dodatkową atrakcją byłyby seanse pod sztucznym niebem przenośnego planetarium. Planetarium miałoby takie rozmiary, aby mieściło się w niedużej szkolnej sali gimnastycznej. Kilkudziesięciominutowa kosmiczna podróż pod sztucznym niebem planetarium jest zwykle dla młodego człowieka ogromnym przeżyciem. Posiadanie przenośnego planetarium pozwoli zaproponować atrakcyjny program astronomiczny nawet przy niesprzyjającej pogodzie.

Projekt dofinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.

Wartość projektu: 2 419 284,01 zł
Dofinansowanie z EFRR: 999 914,25 zł (52,90 wydatków kwalifikowalnych)

Z D J Ę C I A
Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
R E K L A M A
Banner F
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.