Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
21:17 25 kwietnia 2024 Imieniny: Jarosława, Marka
YouTube
Facebook

szukaj

R E K L A M A
Banner A
Newsroom24 Inwestycje, budownictwo
waclawbr | 2012-02-09 21:28 | Rozmiar tekstu: A A A

Oferta Retail Provider to za mało, by miasto zgodziło się na budowę galerii

Olsztyn24
Główni gracze: Piotr Grzymowicz i Wiesław Łatała | Więcej zdjęć »

Spółka Retail Provider, od kilku miesięcy właściciel olsztyńskiego PKS, a przy okazji również sporej części budynku dworca głównego PKP/PKS i placu przy nim, chce budować na swoim (i nie tylko) terenie galerię handlową. Nowy budynek „wchłonąłby” dworzec PKP i PKS. Jeżeli nic nie stanęłoby na przeszkodzie zamiarom spółki, to już w 2014 roku Plac Konstytucji 3 Maja zmieniłby się nie do poznania. Ale przeszkody są. Trzeba m.in. uchwalić nowy plan zagospodarowania przestrzennego dla tego rejonu. Władze miasta nie padają jednak „na kolana” przed inwestorem i nie zamierzają bezkrytycznie spełniać jego prośby. Jakkolwiek prace przygotowawcze do opracowania planu zagospodarowania przestrzennego zostały rozpoczęte, to nie dlatego, że Retail Provider chce budować galerię, tylko dlatego, że taki plan dla Śródmieścia w ogóle jest potrzebny. Prezydent Piotr Grzymowicz nie ukrywa natomiast, że na przychylność miasta mogą liczyć ci inwestorzy, którzy przy okazji prowadzenia swoich inwestycji rozwiążą ważne problemy trapiące miasto i jego mieszkańców, np. komunikacyjne.

„Opieszałość” ratusza i problemy z rozpoczęciem budowy galerii najwidoczniej poddenerwowały szefów Retail Provider, bo na dzisiaj w swojej siedzibie na dworcu PKS w Olsztynie zwołały konferencję prasową. Podczas konferencji dziennikarzom miał być przedstawiony pakiet siedmiu inwestycji pod nazwą „Siódemka dla Olsztyna”, które spółka chce zrealizować w Olsztynie w ramach budowy swojej galerii. Ale był też planowany apel do władz miasta o „niezbędną integrację prac związanych z budową linii tramwajowej i Zintegrowanego Centrum Komunikacyjnego”. Nietrudno się domyślić, że zamiarem organizatorów konferencji było wywarcie presji na ratusz, by nie sprzeciwiał się planom inwestorów i przyspieszył prace nad planem zagospodarowania przestrzennego dla okolic dzisiejszego dworca PKP/PKS.

Dziś rano sytuacja jednak się zmieniła. Zmieniło się miejsce konferencji i doszli dodatkowi jej uczestnicy. Konferencję przeniesiono do olsztyńskiego ratusza, zaś wśród jej uczestników pojawili się przedstawiciele Urzędu Miasta z prezydentem Olsztyna Piotrem Grzymowiczem na czele. Jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy w ratuszu, prezydent Grzymowicz zastosował „manewr wyprzedzający” i zaprosił przedstawicieli Retail Provider do siebie, by ewentualny ogień ugasić w zarodku. Zanim rozpoczęła się konferencja prasowa, odbyły się półtoragodzinne rozmowy między stroną ratuszową a inwestorem.

Podczas konferencji prasowej rewolucji więc nie było. Najpierw dyrektor Biura Planowania Przestrzennego Urzędu Miasta Magdalena Rafalska przedstawiła problemy Śródmieścia, które należy rozwiązać w związku z budową centrum handlowego z dworcem PKS/PKP. Zdaniem urzędników te problemy to:
R E K L A M A
- dominacja komunikacji samochodowej, niezorganizowanie miejsc parkingowych, brak ścieżek rowerowych, zniszczona nawierzchnia ulic,
- rozdzielenie Śródmieścia z Zatorzem,
- zdekapitalizowany budynek dworca,
- mała liczba pozytywnych przykładów współczesnej architektury,
- zubożenie oferty usługowej przy ekspansji banków, regresie handlu, gastronomii i kultury,
- chaos w informacji wizualnej.

Jak powiedziała Magdalena Rafalska, żeby można było podjąć planowaną przez Retail Provider inwestycję, trzeba rozważyć przedłużenie planowanej ulicy Obiegowej od al. Piłsudskiego do Ronda Ofiar Katynia, opracować koncepcję budowy ul. Partyzantów na odcinku od Placu Bema do Placu Konstytucji 3 Maja, opracować koncepcję funkcjonalno-przestrzenną dworca i połączenia pieszego dworca z Zatorzem. Konieczne jest też przygotowanie prognozy oddziaływanie budowy wielofunkcyjnego centrum na istniejącą sieć handlową, rynek pracy i komunikację zbiorową.

- Już dzisiaj, a rozmowy dopiero się zaczynają, w dużym stopniu jesteśmy kompatybilni z oczekiwaniami władz miasta - powiedział Tomasz Andryszczyk, rzecznik prasowy Retail Provider, odnosząc się do słów Magdaleny Rafalskiej. - Zarówno cele rozwoju, jak i problemy wskazane przez dyrektor Rafalską uznajemy za problemy, które bezwzględnie trzeba rozwiązać. Dlatego poza samym projektem Zintegrowanego Centrum Komunikacyjnego pozwalamy sobie przedstawić dzisiaj pakiet inwestycji towarzyszących temu centrum. Na tym etapie zależy nam na możliwości pracy w grupach roboczych przy projektowaniu linii tramwajowej i na planie zagospodarowania przestrzennego. Jeżeli te elementy ruszą do przodu, pozwolą na przygotowanie w szybkim tempie tej strategicznej dla miasta inwestycji.

Potem głos zabrali przedstawiciele inwestora, projektanci Mariusz Ścisło i Andrzej Bąkowski. Zaprezentowali ideę Zintegrowanego Centrum Komunikacyjnego, którego elementami byłyby Centralny Punkt Przesiadkowy (z tramwajów i autobusów miejskich do autobusów PKS i pociągów), przedłużenie przejścia podziemnego pod torami kolejowymi do Zatorza, budowa placu miejskiego przy galerii (miejsca spotkań mieszkańców i wydarzeń kulturalnych), nowy dworzec PKP i nowy dworzec PKS. Tych pięć elementów pakietu „Siódemka dla Olsztyna” uzupełniła jeszcze propozycja wybudowania na wskazanym przez miasto gruncie mieszkań komunalnych oraz deklaracja, że galeria odpowiadać będzie międzynarodowym standardom ekologicznym i technologicznym.

- Pakiet „Siódemka dla Olsztyna” to nasza propozycja dla miasta - podsumował prezentację Wiesław Łatała, prezes zarządu Retail Provider. - Umówiliśmy się z panem prezydentem, że będziemy wspólnie pracować nad rozwiązaniem problemów wskazanych przez dyrektor Rafalską. Umówiliśmy się też na kolejne rozmowy. Mam nadzieję, że uda się nam to szybko zakończyć, by element architektoniczny zaprezentowany przez projektantów jak najszybciej zagościł w Olsztynie. Mam nadzieję, że będzie on dumą i wizytówką miasta.

Bardziej oszczędny w ocenach konsekwencji dzisiejszych rozmów był prezydent Piotr Grzymowicz.

- Możemy cieszyć się, że mamy kolejnego inwestora, który jest zainteresowany inwestowaniem w naszym mieście - powiedział prezydent. - Jest ich kilku. Rozmawiamy ze wszystkimi. Liczymy na pewne bonusy dla miasta, które na pewno jesteśmy w stanie wynegocjować. Z panem prezesem Retail Provider musimy jeszcze porozmawiać o innych niż dziś zaprezentowane propozycjach dla miasta. Spotkamy się w najbliższym czasie.

Więcej o stanowisku prezydenta w tej sprawie dowiedzieliśmy się już po zakończeniu spotkania z przedstawicielami spółki Retail Provider. Z tego co usłyszeliśmy wnioskujemy, że spółka w żadnym wypadku nie może liczyć na jakieś fory w stosunku do innych inwestorów, z którymi ratusz prowadzi rozmowy, a akceptacja złożonej dziś miastu propozycji będzie kosztowała Retail Provider znacznie więcej niż szefowie tej spółki dotychczas planowali zainwestować w Olsztynie (125 mln euro). W grę wchodzi nawet sfinansowanie przedłużenia ulicy Obiegowej, od al. Piłsudskiego do dworca.

- Jeśli dzisiaj mówimy, że nie będzie korków w centrum miasta, to galeria, która będzie generowała bardzo duży ruch komunikacyjny w kierunku dworca powinna mieć dobre drogi dojazdowe - powiedział nam prezydent Grzymowicz. - Taką dobrą drogą dojazdową powinna być ulica Obiegowa. Dzisiaj tę ulicę realizujemy do ul. Piłsudskiego, natomiast już w planach z lat 80. była ona pokazana jako przedłużenie od al. Piłsudskiego praktycznie do samego dworca. Gdyby ta ulica była wykonana, byłaby znaczącym rozwiązaniem komunikacyjnym dla właściwego funkcjonowania zarówno Śródmieścia, jak i centrum przesiadkowego przy dworcu.

Zdaniem prezydenta, stawianie wysokich wymagań inwestorom chcącym budować w Olsztynie, szczególnie galerie handlowe, nie tylko nie jest naganne, ale wręcz konieczne.

- Chciałbym, żeby w Olsztynie powstał taki obiekt, jak dzisiaj nam zaprezentowany - stwierdził prezydent. - Byłoby jednak grzechem, gdybyśmy nie chcieli, żeby inwestorzy dodatkowo za własne pieniądze zmodernizowali układ komunikacyjny, żeby część swoich środków wykorzystali do rozwiązania problemów, które my zidentyfikujemy i które wskażemy jako konieczne do rozwiązania, a na rozwiązanie których miasto dzisiaj nie ma środków.

Piotr Grzymowicz dodał jeszcze, że w tej chwili prowadzone są rozmowy z czterema inwestorami, którzy chcą w Olsztynie budować galerie handlowe.

- Inwestorzy są otwarci, mają swoje propozycje dla miasta. Jestem przekonany, że nasze działania związane z tymi inwestorami dadzą dodatkowe możliwości rozwiązywania miejskich problemów za prywatne pieniądze - stwierdził prezydent.

******

PS Przed zrealizowaniem swoich planów spółka Retail Provider musi porozumieć się z PKP, które jest właścicielem części gruntu, na którym ma stanąć galeria. Propozycja spółki jest taka, by PKP wniosło aportem do inwestycji grunt, na którym stoi obecny dworzec, w zamian za co otrzyma część nowo wybudowanego obiektu z przeznaczeniem właśnie na dworzec PKP.

Z D J Ę C I A
F I L M Y
Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Filmy wideo do artykułu
image galeria
Konferencja prasowa ws. budowy galerii (1)
09-02-2012
image galeria
Konferencja prasowa ws. budowy galerii (2)
09-02-2012
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
R E K L A M A
Banner F
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.