Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
21:11 23 kwietnia 2024 Imieniny: Gerarda, Jerzego
YouTube
Facebook

szukaj

R E K L A M A
Banner A
Newsroom24 Sprawy społeczne
waclawbr | 2012-02-21 17:05 | Rozmiar tekstu: A A A

Jubileusz warmińsko-mazurskiego okręgu związku niewidomych

Olsztyn24
Jubileusz PZN w Olsztynie | Więcej zdjęć »

Wrzesień 1956 roku to czas, od którego biegnie historia Okręgu Warmińsko-Mazurskiego Polskiego Związku Niewidomych. I chociaż od września 2011 roku, kiedy to mijało 55 lat działalności okręgu minęło już trochę czasu, to niewidomi nie zapomnieli o swoim jubileuszu i dziś (21.02) w nowo otwartym Olsztyńskim Planetarium zorganizowali jubileuszową uroczystość.

Korzenie Polskiego Związku Niewidomych na Warmii i Mazurach znajdują się w Rynie. To tam w latach 50. minionego wieku grupa ociemniałych żołnierzy założyła pierwszą na terenie województwa spółdzielnię niewidomych. Spółdzielnia produkowała szczotki. We wrześniu 1956 roku spółdzielcy z Rynu postanowili założyć oddział istniejącego już od pięciu lat Polskiego Związku Niewidomych. Pierwszym prezesem okręgu olsztyńskiego PZN został ociemniały żołnierz Roman Białobrzeski.

Po pół roku działalności siedziba okręgu PZN została przeniesiona do Giżycka. Ale i tam długo wojewódzkie władze związku niewidomych miejsca nie zagrzały. Ich siedziba została przeniesiona do Olsztyna, a kierownikiem okręgu został delegowany przez PZN z Białegostoku Adam Laskowski.

Początkowo olsztyńska siedziba władz okręgu PZN mieściła się w suterenie przy ul. Kościuszki. Potem PZN otrzymał siedzibę pod adresem Dąbrowszczaków 10. Od 1980 roku okręg zajmuje jedną kondygnację w kamienicy przy ul. Mickiewicza 17. Prezesem zarządu okręgowego PZN w Olsztynie jest Piotr Łożyński, a na co dzień pracą biura PZN w Olsztynie kieruje dyrektor Tadeusz Milewski.
R E K L A M A
W strukturach związku na Warmii i Mazurach zrzeszonych jest ponad 4 tys. niewidomych i niedowidzących. Chlubą warmińsko-mazurskich niewidomych jest Ośrodek Mieszkalno-Rehabilitacyjny przy ul. Paukszty w Olsztynie. Dzisiejsi jubilaci podkreślają również z dumą, że to właśnie w Olsztynie powstał pierwszy w Polsce dom dziennego pobytu dla niewidomych.

W dzisiejszej jubileuszowej uroczystości wzięło udział wielu znakomitych gości. W planetarium pojawili się m.in. wicewojewoda Jan Maścianica, przewodniczący Sejmiku Województwa Julian Osiecki, prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz, wiceprzewodniczący Rady Miasta Olsztyna Halina Ciunel i Marian Zdunek, parlamentarzyści: Tadeusz IWiński, Janusz Cichoń i Miron Sycz. Na jubileusz przyjechała też z Warszawy Anna Woźniak-Szymańska. Było mnóstwo życzeń, kwiatów i prezentów.

Jubileusz muzycznie ubarwili niedowidzący i niewidomi artyści: chór Ton-Lira z Braniewa, Izabela Fabisiak z Nidzicy i Daniel Rupiński z Olsztyna. Współpracujący z PZN artyści Elżbieta i Andrzej Mierzyńscy pod kopułą planetarium dali też koncert muzyki elektronicznej zatytułowany „Wstaje dzień i ja chcę to zobaczyć”. Ilustracją koncertu były fotografie aktywnych na różnych polach osób niewidomych i niedowidzących wykonane przez Tomasza Grabowskiego. Te same fotografie można było oglądać na wystawie w holu planetarium.

Z D J Ę C I A
F I L M Y
G A L E R I A :
Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Galeria zdjęć do artykułu
Filmy wideo do artykułu
image galeria
55-lecie Okręgu PZN w Olsztynie (1)
21-02-2012
image galeria
55-lecie Okręgu PZN w Olsztynie (2)
21-02-2012
image galeria
55-lecie Okręgu PZN w Olsztynie (3)
21-02-2012
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
R E K L A M A
Banner F
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.