Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
22:05 25 kwietnia 2024 Imieniny: Jarosława, Marka
YouTube
Facebook

szukaj

R E K L A M A
Banner A
Newsroom24 Sprawy społeczne
D. | 2012-02-28 21:18 | Rozmiar tekstu: A A A

System Informacji Miejskiej wkracza do Olsztyna

Olsztyn24
Prezydent Piotr Grzymowicz i Marcelina Chodyniecka-Kuberska | Więcej zdjęć »

System Informacji Miejskiej to jeden z czterech elementów Programu Poprawy Wizerunku Przestrzeni Publicznej i Estetyzacji Olsztyna, stworzonego w minionym roku przez urzędników miejskich reprezentowanych przez Marcelinę Chodyniecką-Kuberską, asystent prezydenta ds. estetyzacji miasta. Celem tego programu jest zmiana wyglądu Olsztyna na bardziej spójny i przyjazny mieszkańcom i turystom, a także zarządzanie drobnymi elementami wyposażenia i oznakowania miasta (w tym reklamą). Według planów ratusza, miasto może zacząć wprowadzanie SIM-u już w tym roku, jednakże najpierw projekt musi zostać zaakceptowany przez Radę Miasta (głosowanie w tej sprawie odbędzie się podczas jutrzejszej sesji Rady Miasta).

- Liczymy na to, że ten projekt zostanie przyjęty, w formie prawa miejscowego, ponieważ jest to dokument bardzo potrzeby - powiedział prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz podczas dzisiejszej (28.02) konferencji prasowej dotyczącej SIM-u. - Nie da się ukryć, że nasza przestrzeń miejska jest częstokroć zepsuta, „upstrzona” i nieuporządkowana. My, olsztynianie, nie chcemy w takiej przestrzeni żyć. Chcemy, żeby ta przestrzeń była dla nas przyjazną. Przystąpiliśmy do opracowania tego projektu, aby to zmienić.

Jak zatem, według projektu SIM, ma się zmieniać Olsztyn?

Głównym zadaniem SIM-u jest porządkowanie informacji wizualnej i czytelne oznakowanie miasta. Zawarte są w nim wszystkie potrzebne informacje mapowo-kierunkowo-obiektowe, które prezentuje Gmina Olsztyn i podległe jej jednostki. Równolegle do projektowania SIM-u, miasto ustala zasady umieszczania reklam - stanową one, że to SIM jest priorytetowym nośnikiem informacji i jednocześnie wprowadzają zasadę „ciszy reklamowej” wokół nośników SIM.
R E K L A M A
W Systemie Informacji Miejskiej działają różne rodzaje informacji wizualnej: mapy, kierunkowskazy dla pieszych, tablice kierujące ruch samochodowy, tabliczki informujące o zabytkach, oznakowanie przystanków, tablice pokazujące nazwy ulic i numery domów. SIM dedykowany jest stałym mieszkańcom, przyjezdnym, studentom i turystom, dla których przewidziana jest informacja w czterech językach. W jego zakres wchodzą oznakowania budynków, ulic, zabytków i prowadzenie po mieście zmotoryzowanych i pieszych.

W założeniach projektowych olsztyńskiego SIM-u położono nacisk na wydobycie naturalnych oraz kulturowych walorów miasta: kolorystyka tablic i konstrukcji zmienia się w zależności od stref urbanistycznych (strefa historyczna - oznakowana brązowo-beżowymi tablicami pasującymi do zabytków, strefa współczesna i strefa przyrodnicza z zielonymi tabliczkami). Dodatkowo wydzielony jest obszar Lasu Miejskiego, dla którego zaprojektowane są specjalne drewniane tablice i kierunkowskazy.

Jak podkreśla Martyna Chodyniecka-Kuberska, olsztyński SIM jest zaprojektowany jako skromny architektonicznie. Składa się z nowoczesnych, prostych brył, które wpasowują się zarówno w historyczną, jak i nowoczesną strefę miasta. Rozwiązania te zostały przewidziane tak, by koszt realizacji był jak najniższy, przy zachowaniu atrakcyjnej formy.

Mapa systemu jest zintegrowana z elektroniczną mapą miasta - Systemem Informacji Przestrzennej (wkrótce będzie dostępna w Internecie), co pozwoli na łatwe korzystanie z projektu w domowych pieleszach na przykład przez prywatnych właścicieli budynków, rady osiedli, szkoły oraz inne instytucje i organizacje realizujące np. ścieżki dydaktyczne czy tablice pamiątkowe (forma graficzna tablic pozostawia duże pole do popisu w obrębie ram systemu - w tablicach mogą znaleźć się zdjęcia, rysunki czy schematy wykonane indywidualnie, pokazujące tożsamość autorów).

Urzędnicy przygotowali również wersję projektu pod nazwą „SIM-poza miastem” (z innym kolorem tablic), z której będą mogły korzystać gminy Powiatu Olsztyńskiego, aby stworzyć spójny i czytelny system informacyjny dla turystów.

Projekt zapowiada się równie imponująco, co jego założenia realizacyjne. Na wdrożenie SIM potrzebne bowiem będzie około 6 mln zł oraz 12 lat samego wprowadzania zmian w tkance miejskiej. Tyle bowiem standardowo zajęło innym miastom zrealizowanie swoich projektów. Jednak, jeżeli radni jutro zaakceptują projekt, to pierwsze większe zmiany będziemy mogli zaobserwować już w tym roku. Na pierwszy ogień pójdą bowiem przestrzeń wokół Jeziora Długiego oraz Las Miejski. Jeżeli zaś finanse miejskie na to pozwolą, to SIM pojawi się również na Starym Mieście.

Z D J Ę C I A
Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
R E K L A M A
Banner F
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.