Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
07:42 20 kwietnia 2024 Imieniny: Agnieszki, Amalii
YouTube
Facebook

szukaj

R E K L A M A
Banner A
Newsroom24 Oświata, edukacja
waclawbr | 2012-05-30 00:03 | Rozmiar tekstu: A A A

Biblioteki pedagogiczne zmieniają protektorów

Olsztyn24
Warmińsko-Mazurska Biblioteka Pedagogiczna w Elblągu

Rozpoczął się proces przekazywania filii Warmińsko-Mazurskich Bibliotek Pedagogicznych samorządom. Plany dotychczasowego organu prowadzącego te biblioteki, czyli Samorządu Województwa są takie, by biblioteki przekazać lokalnym samorządom do końca 2013 roku.

W województwie warmińsko-mazurskim są dwie Warmińsko-Mazurskie Biblioteki Pedagogiczne - w Olsztynie i Elblągu. Bibliotece olsztyńskiej podlega 11 filii (Biskupiec, Ełk, Giżycko, Gołdap, Kętrzyn, Mrągowo, Nidzica, Olecko, Pisz, Szczytno, Węgorzewo), zaś biblioteka w Elblągu ma takich filii 9 (Bartoszyce, Braniewo, Działdowo, Iława, Lidzbark Warmiński, Morągu, Nowe Miasto Lubawskie, Ostróda, Pasłęk). Zadaniem tych bibliotek jest przede wszystkim zaspokajanie potrzeb kształcących się i doskonalących nauczycieli, studentów przygotowujących się do zawodu nauczyciela oraz słuchaczy zakładów kształcenia nauczycieli.

Przez długie lata (bibliotekę pedagogiczną w Olsztynie powołano w 1946 roku, a bibliotekę w Elblągu w 1951) w biblioteki działały w ciszy i spokoju. Do czasu, gdy w ubiegłym roku przed samorządem województwa pojawiło się widmo kryzysu finansowego. Wtedy to komórki organizacyjne Urzędu Marszałkowskiego i podległe samorządowi województwa jednostki organizacyjne zostały zobowiązane do zmniejszenia swoich budżetów o 20%. Zaczęto też poszukiwać innych źródeł oszczędności. Jednym ze skutków działań oszczędnościowych było głośne nawet w kraju odłączenie od Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie Teatru Węgajty, a tym samym wypowiedzenie umów o pracę zatrudnionych w CEiIK-u artystów tego teatru.

Innym z pomysłów mających przynieść finansowe oszczędności było przekazanie wojewódzkich bibliotek pedagogicznych i ich filii samorządom powiatowym lub gminnym, na terenie których te biblioteki działały. Zdaniem pomysłodawców takiego rozwiązania, połączenie bibliotek pedagogicznych z powiatowymi lub gminnymi bibliotekami publicznymi spowoduje zmniejszenie kosztów utrzymania zbiorów bibliotek pedagogicznych.
R E K L A M A
Pomysł nie spodobał się pracownikom bibliotek pedagogicznych, którzy głośno wyrażali swoje niezadowolenie z zamiarów Samorządu Województwa, dopatrując się w przedsięwzięciu (pewnie nie bez racji) zagrożenia dla swoich miejsc pracy. Innego zdania byli natomiast niektórzy starostowie i burmistrzowie, którzy wyrazili chęć przejęcia znajdujących się na ich terenie filii bibliotek pedagogicznych.

- Nad projektem przekazania bibliotek pedagogicznych samorządom powiatowym lub gminnym pracujemy od ponad pół roku - powiedziała nam Anna Wasilewska, członek zarządu województwa Warmińsko-Mazurskiego. - Chcemy, żeby biblioteki pedagogiczne z całym inwentarzem - z książkami, wyposażeniem, a jeżeli jest taka potrzeba, to również z budynkami, zostały przekazane starostwom, a w niektórych przypadkach również burmistrzom. Jest jednak przy tym warunek podstawowy, który samorządy muszą spełnić - funkcja biblioteki pedagogicznej musi być zachowana.

Jako pierwsze zamiary przejęcia bibliotek zgłosiły samorządy powiatów: Bartoszyce, Iława, Działdowo i Nowe Miasto Lubawskie. Na tej podstawie już na lutowej sesji Sejmiku Województwa Warmińsko-Mazurskiego podjęte zostały uchwały o zamiarze likwidacji filii bibliotek pedagogicznych w tych miejscowościach. A na dzisiejszej (29.05) XVII sesji radni województwa podjęli jeszcze dalej idące uchwały o likwidacji filii w Bartoszycach i Iławie. Biblioteki te przestaną być filiami Warmińsko-Mazurskiej Biblioteki Pedagogicznej w Elblągu z dniem 31 sierpnia 2012 roku. Wcześniej w tych miejscowościach zaczną działać powołane przez Rady Powiatów Powiatowe Biblioteki Pedagogiczne. I niekoniecznie będą one korzystać z dotychczas zajmowanych budynków, bo na przykład budynek po bibliotece w Bartoszycach przejmie bartoszycka Prokuratura Rejonowa. W trzech pozostałych przypadkach, zarówno zbiory biblioteczne, jak i nieruchomości i mienie ruchome, a także pracowników bibliotek przejmą właściwe powiaty.

Na dzisiaj nie wszystkie samorządy powiatowe wyraziły zainteresowanie przejęciem znajdujących się na ich terenie filii bibliotek pedagogicznych.

- To jest dość żmudny i skomplikowany proces, który trwa - wyjaśniła Anna Wasilewska. - Myślę jednak, że uda się nam go zakończyć z końcem następnego roku, kiedy to nie tylko filie, ale też biblioteki - matki przejdą pod skrzydła samorządów powiatowych lub gminnych.

Co osiągnie samorząd województwa pozbywając się bibliotek pedagogicznych? Anna Wasilewska nie ukrywa, że chodzi przede wszystkim o mniejsze wydatki z budżetu województwa.

- Na funkcjonowanie bibliotek otrzymywaliśmy subwencję z Ministerstwa Edukacji, ale to były środki niewystarczające do pokrycia kosztów ich funkcjonowania - powiedziała Anna Wasilewska. - Musieliśmy dopłacać z własnych środków samorządu województwa, dużo dopłacać. Samorządy powiatowe będą miały większe możliwości zredukowania kosztów działalności bibliotek, a subwencja Ministerstwa Edukacji będzie teraz przekazywana samorządom, które przejmą biblioteki pedagogiczne.

A co stanie się z bibliotekami-matkami, czyli Warmińsko-Mazurskimi Bibliotekami Pedagogicznymi w Olsztynie i Elblągu? Samorząd województwa chciałby, by zostały przejęte przez samorządy Olsztyna i Elbląga.

- Wstępne rozmowy wskazują na to, że samorządy Olsztyna i Elbląga są zainteresowane przejęciem tych bibliotek - stwierdziła Anna Wasilewska. - Ale „nie ruszymy” ich, dopóki nie uregulujemy spraw związanych z filiami - dodała.

Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
R E K L A M A
Banner F
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.