03:41 20 kwietnia 2024 Imieniny: Agnieszki, Amalii

waclawbr | 2012-07-21 17:33 | Rozmiar tekstu: A A A
II Międzynarodowy Wyścig Kolarski o Puchar Prezydenta Olsztyna

Nikolay Mihaylov triumfatorem olsztyńskiego wyścigu

Start II Międzynarodowego Wyścigu Kolarskiego w Olsztynie | Więcej zdjęć »

Bułgar Nikolay Mihaylov z grupy CCC Polsat Polkowice zwyciężył w II Międzynarodowym Wyścigu Kolarskim o Puchar Prezydenta Olsztyna rozegranym dzisiaj (21.07) na trasie Olsztyn - Bartążek - Bartąg - Olsztyn. Olsztynianin Marek Rutkiewicz przyjechał na metę w zasadniczym peletonie.

Chęć udziału w dzisiejszym wyścigu zgłosiło 94. kolarzy z 12. grup kolarskich z Polski i Kaliningradu. Ostatecznie dziś w południe przed namalowaną na ulicy Płoskiego linią startu stanęło 71. kolarzy reprezentujących 10 klubów. Byli wśród nich zawodnicy z najlepszych kolarskich teamów w Polsce: CCC Polsat Polkowice, Bank BGŻ czy BDC Marcpol Team. Nie zabrakło też reprezentantów Olsztyna. Kolarski zespół wystawił Warmińsko-Mazurski Klub Sportowy Warmia i Mazury (organizator dzisiejszego wyścigu). Przyjechali również kolarze reprezentujący Warmię Biskupiec.

Honorowym starterem wyścigu był Piotr Grzymowicz, prezydent Olsztyna, o którego puchar walczyli kolarze. Rowerzyści mieli do pokonania malowniczą i dość łatwą technicznie trasę o długości 130. kilometrów, podzieloną na 13 dziesięciokilometrowych pętli pomiędzy Olsztynem, Bartążkiem i Bartągiem.

Losy wyścigu przesądziły się już kilkanaście kilometrów po starcie, gdy na czoło wysunęła się szóstka zawodników, w której było aż trzech kolarzy CCC Polsat Polkowice, dwaj zawodnicy BDC Marcpol Team i zawodnik Banku BGŻ. W tej sytuacji zawodnicy trzech najlepszych ekip dzisiejszego wyścigu nie byli zainteresowani „podkręcaniem” tempa i zlikwidowaniem ucieczki. Jadący na czele peletonu zawodnicy tych klubów skutecznie opóźniali pościg. Dlatego uciekająca szóstka przyjechała na metę z przewagą prawie czterech minut nad peletonem.
Znając skład ucieczki, znawcy kolarstwa typowali na zwycięzcę wyścigu znakomitego sprintera Błażeja Janiaczyka. I zapewne tak by się stało, gdyby nie pech. Zawodnikowi Banku BGŻ na finiszowych metrach spadł łańcuch i na metę dojechał - siłą rozpędu - na drugim miejscu. Wygrał natomiast reprezentant klubu CCC Polsat Polkowice Bułgar Nikolay Mihaylov. Trzecią lokatę zajął Tomasz Kiendyś z CCC Polsat Polkowice.

Olsztynianin Marek Rutkiewicz (jechał w ekipie CCC Polsat Polkowice z numerem 21) nie odegrał w wyścigu znaczącej roli. Na mecie tłumaczył, że odczuwa jeszcze skutki ostatnich kontuzji i przebytej choroby. Dodał również, że najważniejsi tego wyścigu byli zadowoleni ze składu osobowego uciekającej grupy, więc peleton (w którym jechał Rutkiewicz) nie był zainteresowany zlikwidowaniem ucieczki. Dodać jednak trzeba, Marek Rutkiewicz walnie przyczynił się do przyjazdu do Olsztyna najlepszych w Polsce kolarskich ekip.

Puchar Prezydenta Olsztyna trafił więc w ręce Nikolaya Mihaylova, natomiast puchar dla najlepszego „Orlika” (zawodnika do lat 23) zdobył Piotr Skarżyński z BDC Marcpol Team, który ukończył wyścig na 5. miejscu. Był jeszcze jeden puchar ufundowany przez senatora Marka Konopkę - dla najlepszego zawodnika LZS. Zdobył go Grzegorz Haba z KS Pogoń Mostostal Puławy (11. miejsce w wyścigu).

Oprócz pucharów dla najlepszych zawodników w klasyfikacji generalnej i w klasyfikacji „Orlików”, prezydent Olsztyna ufundował jeszcze dwa inne puchary: dla najlepszego olsztynianina (puchar otrzymał Paweł Krzywania z WMKS Warmia i Mazury) oraz dla Marka Rutkiewicza, w podziękowaniu za pomoc w organizacji wyścigu ze znakomitą obsadą.