Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
07:58 29 marca 2024 Imieniny: Eustachego, Wiktoryna
YouTube
Facebook

szukaj

R E K L A M A
Banner A
Newsroom24 Finanse, gospodarka
wb | 2013-01-11 22:43 | Rozmiar tekstu: A A A

Olsztyn oszczędza dzięki LED-om

Olsztyn24
Ul. 1 Maja w Olsztynie oświetlona LED-owymi lampami

Olsztyn zamontował energooszczędne oświetlenie LED na ul. 1 Maja - jednej z głównych ulic. Jak twierdzą przedstawiciele firmy Philips, producenta LED-owych lamp, w przypadku wymiany wszystkich opraw ulicznych w mieście, roczne oszczędności energii wyniosłyby ponad 1,3 mln złotych, a modernizację oświetlenia w całym mieście można sfinansować dzięki zaoszczędzonym kwotom.

Olsztyn, jako kolejne miasto w Polsce, przyłączył się do rewolucji LED-owej. W ramach poszukiwania oszczędności, władze zdecydowały się na przetestowanie technologii LED w oświetlaniu przestrzeni publicznej. Przy ulicy 1 Maja wymieniono piętnaście wysokoprężnych lamp sodowych na nowoczesne, energooszczędne LED-owe oprawy SpeedStar Philips. Generują one białe światło i są podłączone do miejskiego systemu zarządzania oświetleniem. Dzięki temu natężenie światła dostosowuje się do pory dnia, warunków pogodowych i ruchu drogowego.

- Zaletą tego typu „inteligentnego” rozwiązania jest zmniejszenie kosztów eksploatacji i zużycia energii elektrycznej o blisko połowę - tłumaczy Karol Więckowski, pełnomocnik prezydenta Olsztyna do spraw gospodarki i infrastruktury elektroenergetycznej. - Oświetlenie LED jest również bardziej przyjazne dla mieszkańców - dodaje.

Białe światło generowane przez diody LED jest kluczowym czynnikiem zwiększającym poczucie bezpieczeństwa, ponieważ dzięki niemu łatwiejsze staje się rozpoznawanie obiektów, kolorów i kształtów po zmroku. Testy przeprowadzone na zlecenie firmy Philips wykazały, że przy białym świetle kierowcy mogą z większej odległości dostrzec obiekty lub ruch na poboczu. Z kolei piesi i rowerzyści szybciej zauważą nadjeżdżające pojazdy i stosownie reagują.
R E K L A M A
Skala oszczędności

W Olsztynie, gdzie liczba opraw wynosi 8,8 tys. o średniej mocy 170 KW, opłaty za energię wynoszą obecnie ok. 2,7 mln złotych rocznie. W przypadku modernizacji oświetlenia i zastosowania opraw LED-owych z redukcją mocy z 93W do 72W, rachunek za energię byłby o ponad połowę mniejszy. Natomiast oszczędność finansowa dla miasta w skali roku wyniosłaby 1 mln 302 tysiące złotych. To ponad 13 mln złotych oszczędności wygenerowanych w ciągu 10 lat. Natomiast sam okres zwrotu takiej inwestycji następuje już po 5-6 latach funkcjonowania systemów LED.

Sposób finansowania

- Dla wielu samorządów koszty inwestycji w wymianę oświetlenia mogą być dużym wyzwaniem, dlatego udostępniliśmy model finansowania, w którym raty inwestycyjne spłacane są w ramach dotychczasowych kosztów operacyjnych - mówi Bartosz Radkowiak, ekspert ds. oświetlenia firmy Philips.

Modernizację oświetlenia można sfinansować z oszczędności wygenerowanych dzięki zmniejszeniu rachunków za zużytą energię. Aby rozpocząć współpracę w formule modelu typu ESCO (Energy Saving Company), wystarczy, że gmina przygotuje raport dotyczący obecnego zużycia i kosztów energii. Na podstawie takiej analizy ogłaszany jest przetarg. Wyłoniona w nim spółka energetyczna podpisuje z gminą umowę, realizuje inwestycję, zapewnia finansowanie zakupu wyposażenia i wykonywanych prac oraz zajmuje się utrzymaniem oświetlenia. Co ważne, w okresie spłaty inwestycji użytkownik nie ponosi większych kosztów, niż przed modernizacją.

Ponadto, samorządy mogą ubiegać się o dofinansowanie w ramach programu SOWA - Energooszczędne oświetlenie uliczne, organizowanego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Celem projektu jest ograniczenie emisji dwutlenku węgla poprzez poprawę efektywności energetycznej oświetlenia ulicznego, a udzielane dotacje lub pożyczki będą sięgały 55 proc. kosztów przedsięwzięcia.

LED-y w polskich miastach

Rewolucja LED-owa wkracza do Polski. Jeden z pierwszych projektów wdrożenia oświetlenia drogowego LED miał miejsce w Krakowie, na odcinku drogi wojewódzkiej o dużym natężeniu ruchu. Kolejne zrealizowano m.in. w Warszawie, Poznaniu, Szczecinie, Łodzi, Lublinie, Częstochowie, Gorzowie Wielkopolskim i Gdańsku.

Jednak tego typu modernizacja oświetlenia jest dostępna nie tylko dla średnich i dużych gmin. Przykładem może być gmina Trzebielino, położona w województwie pomorskim, licząca niecałe 4 tys. mieszkańców. Jako pierwsza w kraju została ona w pełni oświetlona przy użyciu LED-ów. W ciągu miesiąca dokonano tu modernizacji 351 opraw oświetleniowych, z czego 218 sztuk wymieniono na nowe oprawy LED, a pozostałe 138 sztuk wykorzystano do ponownego montażu, wymieniając źródło światła.

Wcześniej gmina była oświetlana głównie przez energochłonne oprawy rtęciowe o mocy 250W. Dzięki modernizacji ulice są znacznie lepiej oświetlone, a koszty zużycia energii elektrycznej spadły aż o 55%.

- Przykład naszej gminy pokazuje, że dzięki mądrej inwestycji można oświetlać drogi i ulice przez całą noc, przy jednoczesnym obniżeniu wydatków na energię o ponad połowę, co ma istotny wpływ na finanse gminy - mówi Tomasz Czechowski, wójt gminy Trzebielino.

Kalkulator oszczędności

Dokładny poziom oszczędności, wynikający z zamontowania oświetlenia ulicznego LED w kilku polskich miastach, można zobaczyć dzięki aplikacji monitorującej, stworzonej przez firmę Philips Lighting Poland (www.lighting.philips.pl). Dostępne są tu liczniki, które pokazują skalę oszczędności energii w kWh, ilość zaoszczędzonych złotych i poziom obniżenia emisji CO2 dla danego miasta. Każde kolejne, które zamontuje uliczne systemy LED, zostanie włączone do aplikacji, aby istniała możliwość śledzenia wygenerowanych w ten sposób oszczędności.

- Przyszłość oświetlenia w Polsce będzie opierać się na technologii LED i białym świetle - mówi Bogdan Rogala, prezes Philips Lighting Polska. - Szacujemy, że przy zastosowaniu aktualnie dostępnych technologii można ograniczyć roczne zużycie energii elektrycznej na oświetlenie dróg, ulic i miejsc publicznych w Polsce o około 400 mln zł w ciągu roku - dodaje.

Jednak obecnie tylko 5 proc. opraw oświetlenia ulicznego ulega wymienianie w ciągu roku. Przy tym tempie transformacja zajmie ok. 20 lat. Oznacza to niewykorzystanie ogromnych możliwości, zarówno z punktu widzenia zmniejszenia kosztów dla samorządów, jak i pozytywnego wpływu na środowisko, dzięki redukcji zużycia energii i zmniejszenia emisji CO2.

Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.