Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
18:36 28 marca 2024 Imieniny: Anieli, Jana
YouTube
Facebook

szukaj

R E K L A M A
Banner A
Newsroom24 Wystawy, ekspozycje
D. | 2013-04-28 14:56 | Rozmiar tekstu: A A A

Dzień Wolnej Sztuki odbył się w BWA

Olsztyn24
Olga Orzeł-Kopeć opowiada o obrazie „Lustro” Józefa Szajny | Więcej zdjęć »

W BWA Galerii Sztuki w Olsztynie po raz pierwszy odbył się wczoraj (27.04) Slow Art Day - Dzień Wolnej Sztuki. Jest to wydarzenie kulturalne polegające na zwiedzaniu muzeów i galerii zrzeszonych pod szyldem Slow Art Day w celu spokojnego i dokładnego zapoznania się tylko z trzema do pięciu obiektów.

Ruch Slow Art na świecie został zainspirowany słowami amerykańskiego pisarza, poety i filozofa Henry`ego Davida Thoreau: „Nie liczy się to, na co patrzysz, ale to co widzisz” i ma być lekarstwem na bierne, męczące zwiedzanie wystaw. Akcja zainaugurowana została w 2009 roku, kiedy jej pomysłodawca Phil Terry, wraz z kilkoma wolontariuszami, obejrzał w Museum of Modern Art w Nowym Jorku pięć prac.

W 2012 roku do akcji dołączyło 101 muzeów i galerii sztuki, zaś obecnie jest ich już ponad 230 na całym świecie, w tym olsztyńska BWA Galeria Sztuki.

- Usłyszałam o tej akcji rok temu i pomyślałam, że doskonale by się sprawdziła w naszej galerii - mówi Olga Orzeł-Kopeć, koordynator Slow Art Day w BWA. - Jest to inicjatywa ogólnoświatowa i odbywa się w tym samym terminie w każdej zrzeszonej instytucji. Po wspólnym przeanalizowaniu zasobów kolekcji własnej BWA oraz Warmińsko-Mazurskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych doszliśmy do wniosku, że zaprezentujemy dzisiaj cztery prace. Chodziło nam o to, by były one różnorodne.
R E K L A M A
Slow Art w założeniu prowadzić ma to delektowania się sztuką i czerpania z niej inspiracji, i chociaż o wybranych pracach oraz ich autorach w BWA goście galerii mogli usłyszeć słów kilka od przewodniczek Justyny Banasiak, Joanny Tekli Woźniak i naszej rozmówczyni, Olgi Orzeł-Kopeć, to podkreśliła ona, że najważniejsze jest nasze własne spojrzenie i wrażenia związane z zaprezentowanymi dziełami.

- Najlepiej jest, jeżeli staramy się samodzielnie zinterpretować oglądaną pracę - twierdzi pani Olga. - Chcemy przekonać olsztynian, że ze sztuką można obcować bez względu na wykształcenie, nie trzeba posiadać do tego specjalistycznego przygotowania. My tu jesteśmy dzisiaj, by zachęcać naszych gości, aby na własny sposób patrzyli na sztukę i ją odczuwali.

Jakie zatem przykłady sztuki współczesnej przedstawiono? Były to:

» obraz Józefa Szajny, „Lustro”, wykonany w technice mieszanej
» film Wojciecha Doroszuka „Pierwszy dzień lata”
» grafika Józefa Gielniaka „Stanisławowi K. Dawskiemu”
» grafika Józefa Gielniaka „Podróż dookoła karty gorączkowej”.

Z D J Ę C I A
Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.