Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
19:08 19 kwietnia 2024 Imieniny: Adolfa, Leona
YouTube
Facebook

szukaj

R E K L A M A
Banner A
Newsroom24 Oświata, edukacja
mkz | 2013-10-18 15:29 | Rozmiar tekstu: A A A
Nadanie szkole imienia Marii Zientary-Malewskiej

Gimnazjum w Dywitach ma swoją patronkę

Gimnazjum Publiczne w Dywitach nie jest już bezimienne. Jego patronką została wybitna warmińska poetka Maria Zientara-Malewska, urodzona ponad sto lat temu w pobliskim Brąswałdzie, gdzie w piątek (18.10) odbył się konkurs recytatorski poświęcony jej utworom.

Dotychczas swego patrona miała tylko szkoła podstawowa, która razem z gimnazjum wchodzi w skład Zespołu Szkół w Dywitach. Od poniedziałku (14.10) patronką gimnazjum jest Maria Zientara-Malewska, choć kandydatów do tego zacnego tytułu było więcej, w tym Marek Grechuta.

Uroczystość nadania imienia rozpoczęła się mszą świętą w dywickim kościele, podczas której bp Jacek Jezierski poświęcił nowy sztandar z wizerunkiem patronki. Dalsza część uroczystości odbyła się już w szkole. Wśród gości były kuzynki poetki: Gabriela Jackowska, Halina Dutczak oraz bratanica patronki - Maria Surynowicz. Poza tym przybyli: Ryszard Krempuła z Departamentu Edukacji Urzędu Marszałkowskiego, Izabela Smolińska-Letza - wicestarosta powiatu olsztyńskiego, Jacek Szydło - wójt gminy Dywity, rodowici Warmiacy - Herbert i Robert Pieczkowscy oraz Jan Chłosta, a także Maciej Hermanowicz - absolwent gimnazjum w Dywitach, obecnie student na Uniwersytecie Cambridge.

- Maria Zientara Malewska to wspaniały autorytet wychowawczy dla naszej młodzieży - mówiła podczas uroczystości Bożena Wojarska, dyrektor Zespołu Szkół w Dywitach. - To osoba szczególnie nam bliska, bo pochodzi stąd. Chcemy zaszczepić wśród młodzieży miłość do drugiego człowieka, którą emanowała Zientara-Malewska.
R E K L A M A
Maria Zientara Malewska, ur. w 1894 roku w Brąswałdzie. Ukończyła Seminarium Nauczycielskie w Krakowie. W latach 1921-1923 pracowała w „Gazecie Olsztyńskiej”. W tym czasie organizowała koła Kobiet Polek i Związku Towarzystw Młodzieży w Prusach Wschodnich. Krótko prowadziła polskie przedszkole w Gietrzwałdzie, a 10 kwietnia 1929 roku rozpoczęła nauczanie w polskiej szkole w Chaberkowie. Następnie kierowała Wydziałem Przedszkoli i Opieki Religijnej Związku Polskich Towarzystw Szkolnych w Niemczech (w latach 1929-1935 w Zakrzewie, a później do wybuchu wojny w Nowym Kramsku). 11 września 1939 roku została aresztowana przez hitlerowców i wywieziona do obozu koncentracyjnego Ravensbrück, z którego została zwolniona 18 kwietnia 1940 roku. W 1945 podjęła pracę w Wydziale Oświaty Pełnomocnika Rządu na Okręg Mazurski. Była członkiem Okręgowego Polskiego Komitetu Narodowościowego oraz Instytutu Mazurskiego, działała też w PSL. W połowie 1952 roku została przyjęta do Związku Literatów Polskich. Zmarła 2 października 1984 roku w Olsztynie.

W piątek (18.10) w Brąswałdzie odbył się kolejny Gminny Konkurs Recytatorski poświęcony utworom Marii Zientary-Malewskiej.

Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
R E K L A M A
Banner F
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.