Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
13:32 24 kwietnia 2024 Imieniny: Aleksego, Grzegorza
YouTube
Facebook

szukaj

R E K L A M A
Banner A
Newsroom24 Działalność pozarządowa
D. | 2014-04-01 18:36 | Rozmiar tekstu: A A A

Olsztyńscy „Wspaniali” wybrani

Olsztyn24
Mateusz Maślanka (G11) będzie reprezentował Olsztyn na arenie ogólnopolskiej | Więcej zdjęć »

Mateusz Maślanka będzie reprezentował Olsztyn w krajowym etapie XX edycji Ogólnopolskiego Samorządowego Konkursu Nastolatków „Ośmiu Wspaniałych”. Tę wiadomość przekazano dzisiaj (1.04) na olsztyńskiej gali konkursu, podczas której poznaliśmy miejskich „Wspaniałych”.

Konkurs „Ośmiu Wspaniałych” po raz pierwszy został zorganizowany w 1992 roku. Jego organizatorem jest Fundacja „Świat na Tak”. Celem konkursu jest promowanie pozytywnych zachowań, działań i postaw młodzieży, a także upowszechnianie młodzieżowego wolontariatu obejmującego działania wolontarystyczne na rzecz społeczeństwa i środowiska lokalnego, zachęcanie rówieśników do działań prospołecznych, podejmowanie działań przeciwko przemocy i agresji w szkole oraz aktywną postawę w przeciwdziałaniu uzależnieniom młodzieży.

Olsztyńskimi „Wspaniałymi” 2013 roku zostali:

» Kategoria Indywidualna (14-19 lat):
R E K L A M A
* Mateusz Maślanka, będzie reprezentował Olsztyn na arenie ogólnopolskiej (Gimnazjum nr 11) - niezwykle muzykalny wolontariusz. Gra na organach w kościele, w domu na harmonijce oraz na pianinie. Zajmuje się oprawą muzyczną imprez organizowanych przez szkołę. Troszczy się o wszystkich sąsiadów i zimą odśnieża cały chodnik, aby nikomu nic złego się nie stało. Organizuje ogniska integracyjne dla lokalnej społeczności. Był jednym z głównych organizatorów uczczenia 660-lecia wsi Wolnica. Interesuje się historią Warmii, założył nawet stronę internetową poświęconą tej tematyce, na której prezentuje mało znane zabytki i warmińskie wsie. Zdaniem nauczycieli, Mateusz jest uczynny, koleżeński i ambitny. Nie boi się nowych wyzwań, cieszy się zaufaniem wśród nauczycieli i kolegów.

* Patryk Samsel (Gimnazjum nr 13) zbierał fundusze na rzecz nieuleczalnie chorych dzieci, popularyzuje ideę opieki paliatywnej. Regularnie uczestniczy w zbiórkach żywności, co roku przygotowuje świąteczne paczki dla dzieci z Domu Samotnej Matki. Patryk konsekwentnie i z wielkim entuzjazmem realizuje wszystkie powierzone mu zadania. Jest wzorem do naśladowania dla innych uczniów.

* Kamila Mamińska (Gimnazjum nr 13) - angażuje się w wiele akcji charytatywnych organizowanych przez różne organizacje pozarządowe. Są to między innymi: zbieranie funduszy na operacje i sprzęt dla dzieci niepełnosprawnych, kwestowanie w ramach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, zbiórka zabawek, jedzenia i ubrań na rzecz mieszkańców Domu Samotnej Matki.

* Wiktoria Kawałkowska (Gimnazjum nr 11) - pomaga sąsiadce, pani Róży, która ma 78 lat i jest ciężko chora. Wiktoria robi jej zakupy i pomaga w drobnych pracach domowych. Nieopodal Olsztyna mieszka inna podopieczna naszej laureatki. Pani Danusia ma problemy ze stawami i z kręgosłupem. Wiktoria pracuje u niej w ogrodzie, jesienią wspólnie zbierają owoce i warzywa, z których następnie przygotowują przetwory na zimę.

* Michalina Chabinowska (Gimnazjum nr 2) - pomaga koleżankom w nauce języka angielskiego. Czerpie radość z tego, kiedy udaje im się dostać dobre oceny. Pomaga dziadkowi koleżanki w pracach gospodarskich. Współpracuje z PCK, biorąc udział w licznych zbiórkach pieniędzy i produktów żywnościowych. W zamian za jej zaangażowanie szkoła otrzymuje od PCK paczki dla najbardziej potrzebujących rodzin uczniów z gimnazjum.

* Astrid Gędas: (XI LO) - wolontariuszem jest już od wielu lat. Zaczynała w rodzinnym Barczewie, gdzie jako 9-latka wraz z koleżankami przygotowywała występy artystyczne dla seniorów z Domu Opieki Społecznej. Obecnie Astrid trzeci rok pracuje w ramach Szkolnego Koła Caritas. Szczególnie ceni sobie pracę na rzecz dzieci, twierdzi, że 5 letnie elokwentne, szczere i ciekawe świata dzieci doskonale rekompensują ciężką pracę od rana do wieczora i dają mnóstwo powodów do uśmiechu. Od kilku lat Asrid jest stałym wolontariuszem w szpitalu dziecięcym, zdążyła zaprzyjaźnić się z dziećmi, których choroba nie chce na dłużej wypuścić do domu.

* Monika Grabia (XI LO) - marzy o studiach medycznych, aby pomagać ludziom w sposób profesjonalny. Wolontariatem zajmuje się od zawsze, najpierw razem z babcią pomagała sąsiadce, potem działała na rzecz bezdomnych zwierząt, wspomagając schronisko karmą. Potem zaangażowała się w pracę na rzecz podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy „Barka”, gdzie wspólnie z nimi przygotowywała między innymi przedstawienia teatralne.

* Izabela Jotel (Gimnazjum nr 3) - regularnie pomaga dzieciom z olsztyńskiego szpitala, kwestuje na rzecz pacjentów z hospicjum - na sprzęt medyczny, na spełnianie marzeń najmłodszych. Iza jest pozytywnie nastawiona do świata. Konsekwentnie realizuje podejmowane przez siebie wyzwania. Jest wzorem do naśladowania dla kolegów i całego otoczenia. Swoją postawą promuje te najbardziej pozytywne zachowania, potrafi przywrócić uśmiech na twarzy dziecka, wywołać wzruszenie starszego człowieka.

Wyróżnienia: Natalia Zaremba (Gimnazjum nr 2) i Julia Opalińska (Gimnazjum nr 2).

» Kategoria Grupowa (nagrody równorzędne):

* Szkolne Koło Caritas przy Gimnazjum nr 3 i XI Liceum Ogólnokształcącym - opiekunem koła jest Iwona Januszko. Pod jej skrzydłami młodzież od kilku lat regularnie wspiera pacjentów z olsztyńskiego szpitala dziecięcego, pacjentów z hospicjum Archidiecezji Warmińskiej i podopiecznych w Domu Środowiskowym „Barka”. W tym ostatnim organizują warsztaty teatralne i zajęcia sportowe. Młodzież cieszy się ogromną sympatią i zaufaniem tamtejszych podopiecznych. W swoim najbliższym - szkolnym środowisku wolontariusze finansują obiady dla kolegi i przeprowadzają zbiórkę ubrań dla potrzebujących dzieci. Ponadto w okresie Świąt Bożego Narodzenia młodzież przygotowała paczki dla szcześcioosobowej rodziny, w której jedno z dzieci cierpi na chorobę nowotworową.

* Szkolne Koło Caritas przy Gimnazjum nr 11 im. Hieronima Skurpskiego - opiekunem koła jest Joanna Żach. Wolontariusze z wielkim zaangażowaniem działają na rzecz dzieci z hospicjum. Zbierają dla nich pieniądze na zakup respiratora, dostarczają środki pielęgnacyjne i starają się spełniać marzenia ciężko chorych. Podopiecznym z Pogotowia Interwencji Kryzysowej ofiarowali maskotki i najpotrzebniejsze ubrania. W okresie Świąt Bożego Narodzenia wcielają się w dobre anioły i rozdają dzieciom paczki oraz drobne upominki.

* Szkolne Koło Caritas przy Gimnazjum nr 8 im. Cypriana Kamila Norwida - opiekunem koła jest Sebastian Polakowski. Uczniowie systematycznie biorą udział w zbiórce żywności, organizują paczki świąteczne dla najuboższych mieszkańców naszego miasta, kwestują na rzecz hospicjum domowego w Olsztynie, byli również świętymi Mikołajami dla tych dzieci i ich rodzin. Pomogli wyposażyć w niezbędne meble Dom Samotnej Matki. Wolontariusze współpracowali także z Urzędem Miasta Olsztyna przy realizacji kampanii społecznej „Zero alkoholu
w ciąży”.

* Szkolna grupa charytatywna „Cordis” - w pracy grupy uczestniczy corocznie od 40 do 80 osób. Uczniowie pomagają potrzebującym, organizując zbiórki żywności, kwesty pieniężne, zbiórki odzieży i przyborów szkolnych. Grupa włącza się również w akcje charytatywne dla Afryki.

Z D J Ę C I A
F I L M Y
G A L E R I A :
Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Galeria zdjęć do artykułu
Filmy wideo do artykułu
image galeria
Gala „8 Wspaniałych” 2014 w Urzędzie Miasta Olsztyna
01-04-2014
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
R E K L A M A
Banner F
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.