Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
02:45 29 marca 2024 Imieniny: Eustachego, Wiktoryna
YouTube
Facebook

szukaj

R E K L A M A
Banner A
Newsroom24 Bezpieczeństwo publiczne
Karol Dempich | 2014-04-16 15:32 | Rozmiar tekstu: A A A

Ostatnie w marcu posiedzenie KBRD

Olsztyn24
Kierowcy MPK zgłosili uwagi do sygnalizacji świetlnej na ul. Pstrowskiego

Po raz ostatni w tym miesiącu, 25 marca obradowało siedmiu członków Komisji Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego w Olsztynie. Na spotkaniu obecni byli Marek Słowiński z Zarządu Dróg, Zieleni i Transportu, Piotr Godlewski z Wydziału Kontroli Ruchu Drogowego i Wykroczeń olsztyńskiej policji, Dariusz Rosiński, przedstawiciel straży miejskiej, Mirosław Reszuta z MPK, przedstawiciel taksówkarzy, Sławomir Kałwianiec, Mirosław Arczak, Pełnomocnik Prezydenta ds. Systemu Komunikacji Rowerowej oraz Borys Zadorecki z Obywatelskiej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

Na początku komisja zajęła się wnioskami, do których nie było większych zastrzeżeń. Jedna ze staromiejskich restauracji otrzymała zgodę na ustawienie reklamy. Z kolei firma z ulicy Zientary-Malewskiej dostała pozwolenie na wymianę banera reklamowego, wiszącego na budynku.

Zgodę na przejazd przez centrum miasta dostali motocykliści. 26 kwietnia planują na Kortowie imprezę „Jeżdżę bezpiecznie”. Przejazd będzie jej elementem. Motocykliści chcieli przejechać przez miasto po południu, ale w związku z inną imprezą, której zasięg i czas częściowo pokryłby się, Komisja zaaprobowała przejazd przed godziną 12.

Pozytywnie rozpatrzono też wniosek mieszkańców ulicy Bursztynowej. Chcieli oni umożliwienia parkowania po lewej stronie ulicy. - Jest to ulica jednokierunkowa o szerokości jezdni około 3,5 m. Zatrzymanie pojazdu na jezdni powoduje konieczność ominięcia go z wykorzystaniem chodnika. Po prawej stronie ulicy, po której obowiązuje ograniczenie postoju do 1 min. położony jest chodnik o szer. ok. 2 m, który w pełni zabezpiecza potrzeby nielicznych pieszych na tej ulicy. Po stronie lewej nie objętej ograniczeniami położony jest chodnik o zmiennej szerokości 1,0 - 1,5 m. Umożliwienie parkowania z wykorzystaniem chodnika po lewej stronie zapobiegnie dewastacji chodnika i nie wpłynie negatywnie na bezpieczeństwo pieszych - czytamy w protokole.
R E K L A M A
Poruszono ponownie sprawę organizacji ruchu na Placu Bema. - Komisja podtrzymuje swoje stanowisko odnośnie prawidłowości oznakowania tego skrzyżowania. Plac Bema jest skrzyżowaniem o ruchu okrężnym z niesymetrycznie rozmieszczonymi wlotami, dlatego niemożliwe jest zastosowanie typowego oznakowania poziomego. W latach ubiegłych oznakowanie to było kilkakrotnie zmieniane w celu podniesienia poziomu bezpieczeństwa i zachowania przepustowości. Po ostatniej modyfikacji znacznie spadła ilość zdarzeń drogowych na tym skrzyżowaniu. Komisja wyraża zdanie, że zawsze gotowa jest rozpatrzyć i w przypadku uznania za słuszne, pozytywnie opiniować celem wprowadzenia w życie zmian, które usprawnią ruch i podniosą poziom bezpieczeństwa - tłumaczą członkowie KBRD.

Negatywnie zaopiniowano wniosek wspólnoty mieszkaniowej z ulicy Okulickiego. Chodziło o wyznaczenie przejścia dla pieszych przez jedną z dróg wewnętrznych. - Przedmiotowy odcinek drogi zamknięty bramą wjazdową ma charakter zjazdu, z którego korzystają wyłącznie pojazdy wywożące śmieci lub sporadycznie pojazdy wykonujące prace porządkowe na wygrodzonym terenie Wspólnoty, a ukształtowanie geometryczne podłączenia wjazdu do ul. Okulickiego uniemożliwia wytyczenie normatywnego przejścia. W przypadku parkowania pojazdów na szerokości wjazdu należy powiadomić służby mundurowe - wyjaśnia Komisja.

Dwie kolejne sprawy zostały przekazane do dalszej dyskusji. Pierwsza to sprawa ustawienia barierek przy przedszkolu na Osiedlu Generałów. Tu Komisja chce zasięgnąć opinii dyrektora placówki. Druga to kwestia ustawienia znaku B-36 przy jednym z budynków na ulicy Kościuszki. Tu przeprowadzona zostanie wizja lokalna.

Nie wyrażono zgody na wydzielenie miejsca dla pojazdów MOPS przy ulicy Okrzei. Komisja uznała, że ruch jest tam niewielki i nawet w przypadku gdy zabrakłoby miejsca do zaparkowania, kierowca może na chwilę zatrzymać się na jezdni.

KBRD nie zgodziła się na ustawienie znaków D-40, wyznaczających strefę zamieszkania na drodze dojazdowej do budynków przy ulicach Sienkiewicza i Jagiellońskiej. Uznano, że nie jest to droga publiczna. Negatywnie odniesiono się też do pomysłu, by zlikwidować zakaz zatrzymywania się przy DH Inka na ulicy Skłodowskiej-Curie.

Negatywnie rozpatrzono też wnioski dotyczące osiedla Jaroty. Chodzi o montaż progu zwalniającego na ulicy Jaroszyka oraz wprowadzenie ruchu jednokierunkowego na bocznym odcinku ulicy Kanta. W pierwszym przypadku uznano, że wystarczającym „batem” na kierowców są skrzyżowania równorzędne, które nie pozwalają rozwinąć dużej prędkości. W drugim oceniono, że wprowadzenie ulic jednokierunkowych znacznie wydłuży dojazd do głównego fragmentu ulicy Kanta.

Zaakceptowano natomiast wnioski dotyczące ustawienia lustra drogowego na skrzyżowaniu ulic Bałtyckiej i Żurawiej oraz włączenia ulicy Na Skarpie do Strefy Płatnego Parkowania.

Przedstawiciel jednego z inwestorów zaapelował też o zmianę oznakowania na ślepym odcinku ulicy Jarockiej, gdzie znajduje się m.in. ścieżka rowerowa. Komisja oceniła to negatywnie, gdyż nie otrzymała opracowanego projektu zmian.

Pozytywnie oceniono z kolei pomysł demontażu barierek na ulicy 1 Maja. Mają one zostać zastąpione donicami i barierami w stylu retro. Po wizji lokalnej uznano też, że pożądane jest oznakowanie odcinka ulicy Kołobrzeskiej w celu zabezpieczenia zieleńców przed niszczeniem.

Przedstawiciel MPK zwrócił uwagę na problem sygnalizacji przy ulicy Pstrowskiego. Przy wyjeździe z buspasa autobusy mają takie samo światło, jak kierowcy jadący pasem obok. Z kolei policja złożyła trzy wnioski. Pierwszy to przebudowa skrzyżowania ul. Towarowej z Budowlaną oraz ul. Bartąskiej z Wilczyńskiego, drugi likwidacja przejścia dla pieszych na ul. Dworcowej, gdzie niedawno doszło do wypadku lub montaż przed przejściem progów zwalniających wyspowych, po obu stronach ulicy. Trzeci wniosek dotyczył przeprowadzenia wizji lokalnej przejść dla pieszych, na których dochodzi do zdarzeń celem podniesienia poziomu bezpieczeństwa.

Sprawę przejść dla pieszych poruszył też członek ORBRD. Złożył on na piśmie wnioski o wprowadzenie zmian w rejonie przejścia dla pieszych przez ul. Dworcową na odcinku między Placem Ofiar Katynia a ul. Kołobrzeską. Proponuje on doświetlenie przejść i ich bezpośredniego sąsiedztwa lampami o świetle polichromatycznym i usunięcie lub wymianę słupów oświetleniowych na tym odcinku ulicy. Postuluje też zmianę lokalizacji reklamy hotelu Czajka ustawionej przed przejściem dla pieszych przy jezdni prowadzącej ruch w kierunku ul. Kołobrzeskiej oraz ograniczenie możliwości parkowania pojazdów innych niż osobowe w zatoce parkingowej po wschodniej stronie ul. Dworcowej, na odcinku pomiędzy ul. Kołobrzeską a przedmiotowym przejściem dla pieszych. Komisja wnioskuje o wprowadzenie rozwiązania jak na ul. Wilczyńskiego przy Centrum H&B.

W ostatnich wnioskach Komisja negatywnie zaopiniowała załącznik do projektu przebudowy ul. Bałtyckiej, dotyczący budowy zatoki autobusowej i chodnika na odcinku od ul. Zielonej do ronda. - Pozytywną opinię Komisji uzyska projekt tymczasowej organizacji ruchu, w którym wykonawca zapewni chociażby minimalne warunki dla ruchu pieszego wzdłuż ul. Bałtyckiej po stronie jeziora - czytamy w sprawozdaniu.

Nie uzgodniono natomiast projektu PRiBR sp. z o.o. dot. zamknięcia części parku Podzamcze w związku z budową Parku Centralnego i rewitalizacją Parku Miejskiego. Oceniono, że całość robót należy bezwzględnie podzielić na etapy.

Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.