Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
08:14 29 marca 2024 Imieniny: Eustachego, Wiktoryna
YouTube
Facebook

szukaj

R E K L A M A
Banner A
Newsroom24 Ochrona zdrowia
WZ | 2014-10-09 01:22 | Rozmiar tekstu: A A A

W Olsztynie podsumowano akcję społeczną „Pokaż ząbki!”

Olsztyn24
Uczestnicy konferencji | Więcej zdjęć »

W Collegium Anatomicum na terenie Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Olsztynie podczas konferencji prasowej podsumowano akcję społeczną „Pokaż ząbki!”.

W ramach akcji przez wakacje do kliniki stomatologicznej dr Elżbiety Sujki zgłaszały się na bezpłatne badanie stanu uzębienia dzieci z rodzicami lub opiekunami. Podczas wizyty dzieci zostały przebadane specjalistycznym urządzeniem laserowym do bezinwazyjnego wykrywa próchnicy w jej wczesnym stanie rozwoju.

Wyniki badania potwierdziły smutne statystyki. Tylko 20 % dzieci miało zdrowe zęby. U pozostałych zdiagnozowano próchnicę, a u niektórych bardzo zaawansowaną. Na pytanie, czy wyobrażają sobie życie bez słodyczy i słodkich napojów, prawie wszystkie chórem odpowiedziały, że nie. Apelować można tylko do rozsądku ich rodziców.

Jedynie przebadana w sierpniu grupa podopiecznych Domu Dziecka z Szymonowa miała wynik odmienny. Blisko 85% przebadanych dzieci miało zdrowe zęby. Powodem, jak wyjaśniła Dyrektor Domu Dziecka Zofia Bagińska, jest stała opieka gabinetu dentystycznego.
R E K L A M A
Zdaniem rzecznika praw pacjenta Antoniego Celmera, to świadomość rodziców i opiekunów ma kluczowe znaczenie w stosowaniu profilaktyki i organizowaniu opieki medycznej, w tym i dentystycznej, dla dzieci i młodzieży. Zwłaszcza, że wydatki Narodowego Funduszu Zdrowia na stomatologię w 2015 r. będą mniejsze o ponad 3 procent, tj. o 7 mln zł. W innych regionach Polski znane są już inicjatywy samorządowe zapewniające dzieciom w szkołach podstawowych stałą opiekę stomatologa. Na przykład władze Warszawy przeznaczyły 600 tys. zł na program profilaktyki zdrowotnej w zakresie poprawy stanu zdrowia jamy ustnej dla 12 tysięcy uczniów klas II szkół podstawowych na terenie m.st. Warszawy. Podobne inicjatywy miały miejsce na Podkarpaciu i Dolnym Śląsku.

Dyrektor szpitala uniwersyteckiego Leszek Dudziński zaproponował organizację debaty społecznej na temat opieki stomatologicznej na Warmii i Mazurach. Debata odbędzie się w drugiej połowie listopada. Prof. dr hab. Jerzy Gielecki, prodziekan Wydziału Nauk Medycznych UWM liczy, że w jej wyniku podjęte będą działania, które poprawią tak negatywne statystyki dla naszego regionu. Patronat honorowy nad planowanymi działaniami objął Wydział Nauk Medycznych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie i Międzynarodowe Forum Kobiet.

Z D J Ę C I A
Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.