Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
07:08 24 kwietnia 2024 Imieniny: Aleksego, Grzegorza
YouTube
Facebook

szukaj

R E K L A M A
Banner A
Newsroom24 Kultura, dziedzictwo
waclawbr | 2014-10-14 20:11 | Rozmiar tekstu: A A A

Muzeum Nowoczesności ruszyło!

Olsztyn24
Wstęgę przecięli: Piotr Grzymowicz, Jan Tandyrak i Marek Marcinkowski | Więcej zdjęć »

Po czterech latach od przejęcia przez Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie ruiny Tartaku Raphaelsohnów, pięknie odnowiony i wyposażony obiekt został oddany do dyspozycji mieszkańców Olsztyna i turystów. Wstęgę symbolizującą zakończenie inwestycji przecięli dzisiaj (14.10) prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz, przewodniczący olsztyńskiej Rady Miasta Jan Tandyrak i dyrektor MOK Marek Marcinkowski.

Uroczystość otwarcia urządzonego w zrewitalizowanym Tartaku Raphaelsohnów Centrum Techniki i Rozwoju Regionu „Muzeum Nowoczesności” w Olsztynie została przygotowana z dużym rozmachem. Licznych gości tego unikatowego wydarzenia witała Orkiestra Dęta Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Zgromadzone na dwóch dużych wystawach eksponaty techniki i kultury XIX i XX wieku uzupełniły specjalnie sprowadzone pod obiekt tartaku zabytkowe samochody.

- Tartak Raphaelsohnów to nie tylko bardzo piękny, ale również wyjątkowy przykład dziedzictwa kulturowego Olsztyna, nawiązujący do tradycji gospodarczych miasta - mówił prezydent Piotr Grzymowicz podczas uroczystości otwierającej nowy obiekt. - Dzisiaj tartak, to z pietyzmem odrestaurowany obiekt kultury, którego nową funkcją jest Centrum Techniki i Rozwoju Nowoczesności „Muzeum Nowoczesności”. Cieszę się, że dzięki aktywności miłośników starego Olsztyna udało się ocalić budynek Tartaku Raphaelsohnów przed rozbiórką, a miasto w konsekwencji odzyskało ważny element swojej tożsamości.

W swoim wystąpieniu prezydent nie tylko zapowiedział rozbudowanie Muzeum Nowoczesności o sąsiadujący z tartakiem obiekt dawnej zajezdni trolejbusowej, ale także rozpoczęcie procedury utworzenia Muzeum Olsztyna.
R E K L A M A
Nie tylko prezydent Olsztyna przypomniał dzisiaj rolę społeczników w uratowaniu Tartaku Raphaelsohnów przed rozbiórką. O zasługach takich osób jak Krzysztof Worobiec czy Rafał Bętkowski mówił także dyrektor MOK Marek Marcinkowski.

- Tartak przed rozbiórką planowaną przez poprzednie władze miasta uratował Krzysztof Worobiec ze Stowarzyszenia Sadyba skutecznym wnioskiem o wpis do rejestru zabytków - powiedział dyrektor Marcinkowski. - A potem, za sprawą decyzji prezydenta miasta Piotra Grzymowicza, było konstruktywnie. Mieszany zespół złożony z urzędników i społeczników przygotował koncepcję architektoniczną i funkcjonalną obiektu, którego pierwotną funkcję rozpoznał badacz olsztyńskiej historii Rafał Bętkowski.

Nowe Muzeum Nowoczesności to przede wszystkim multimedialne wystawy dotyczące historii Olsztyna i regionu, ze szczególnym uwzględnieniem techniki XIX i XX wieku. Uczestników dzisiejszej uroczystości w tematykę wystaw wprowadził Janusz Cygański - przewodniczący Rady Naukowej Muzeum Nowoczesności.

Na dwóch poziomach tartaku można znaleźć m.in. unikalną kolekcję portretów olsztynian z przełomu XIX i XX wieku, a także fotografie mieszkań i lokali z tego samego okresu wykonane w technologii 3D, które można oglądać we współczesnym fotoplastikonie. Na wystawie można zobaczyć też fotografie miejsca, w którym znajduje się Tartak Raphaelsohnów, w tym zdjęcie zakola Łyny wykonane ze sterowca około 1915 roku. Są też zabytkowe przedmioty codziennego użytku, jak patefony, telefony, radia lampowe, maszyny do pisania, a nawet autentyczna, zabytkowa winda przeniesiona do muzeum z olsztyńskiej książnicy. Ciekawostką i zapewne atrakcją muzeum będzie zapewne działająca makieta stacji kolejowej z lat 70. minionego wieku. Już dziś wielkim powodzeniem cieszyło się zaaranżowane na piętrze tartaku atelier fotograficzne w klimatach z przełomu XIX i XX wieku, w którym każdy będzie mógł wykonać sobie ciekawą fotografię.

Od jutra (14.10) Muzeum Nowoczesności rozpoczyna normalną pracę. Obiekt będzie można odwiedzać od poniedziałku do czwartku w godzinach 11.00-17.00 oraz w soboty i niedziele w godzinach 11.00-16.00. W piątki muzeum będzie nieczynne. Wstęp do muzeum jest wolny.

Z D J Ę C I A
F I L M Y
G A L E R I A :
Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Galeria zdjęć do artykułu
Filmy wideo do artykułu
image galeria
Otwarcie Muzeum Nowoczesności w Olsztynie (1)
14-10-2014
image galeria
Otwarcie Muzeum Nowoczesności w Olsztynie (2)
14-10-2014
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
R E K L A M A
Banner F
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.