Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
09:09 19 kwietnia 2024 Imieniny: Adolfa, Leona
YouTube
Facebook

szukaj

R E K L A M A
Banner A
Newsroom24 Wystawy, ekspozycje
d. | 2014-11-21 14:53 | Rozmiar tekstu: A A A

BWA przedłuża ekspozycję wystawy „People are Strange”

Olsztyn24
Eksponaty z wystawy (fot. BWA - wszystkie) | Więcej zdjęć »

BWA Galeria Sztuki w Olsztynie informuje, że ze względu na duże zainteresowanie publiczności wystawą „People are Strange” prezentowaną obecnie w sali głównej galerii, zostaje ona przedłużona do 30 listopada bieżącego roku.

Galeria zaprasza w swe podwoje i do obejrzenia ekspozycji jednocześnie przypominając, że wystawie towarzyszy katalog w cenie 15 zł.

Z katalogu do wystawy „People are Strange”:

Michel Foucault, francuski filozof i socjolog, na kartach książki „Historia szaleństwa w dobie klasycyzmu” (1961) badał dzieje praktyk wykluczania społecznego osób, które nie są w pełni zdolne do wypełniania obowiązków religijnych i obywatelskich. Foucault na kartach swej książki daje do zrozumienia, iż posługując się klasycystycznym rozumieniem obłędu, który „może być równocześnie trochę występny, trochę udawany, trochę niemoralny, a także trochę rozumny”, można w niebezpiecznie prosty sposób postawić w jednym szeregu osoby uznane za anormalne - nie tylko przestępców, ale i bezdomnych, włóczęgów, ludzi o poglądach libertyńskich lub skłonnościach homoseksualnych. Uznanie osób niepożądanych społecznie za niebezpieczne dla siebie lub otoczenia, zostawia otwartą furtkę dla swobodnego zastosowania wobec nich środków kontroli czy to medycznej, czy penitencjarnej. Realizacje przedstawiane w ostatniej części wystawy „People are Strange” wydzielają z masy społeczeństwa figurę „innego”, co w zamierzeniu kuratorskim ma pomóc widzowi stworzyć dystans potrzebny, by zbadać system, w którym funkcjonujemy, sferę wolności, której doświadczamy i środowisko, z którym się utożsamiamy, w nadziei stworzenia przestrzeni świadomości, w której możliwa jest transformacja naszego rozumowania.(...)
R E K L A M A
Wszystkie prace na wystawie „People are strange” można odczytywać jako artystyczne sposoby obrazowania rzeczywistości, ale mogą one również przysłużyć się widzowi jako narzędzie introspekcji. Logotypem wystawy jest twarz wydobyta z rozlanych czarnych plam, przypominających kleksy z testów Hermanna Rorschacha, szwajcarskiego psychoanalityka, który w 1921, wynalazł na potrzeby diagnozy psychologicznej metodę badań dopuszczającą do głosu podświadomość. Uznanie możliwości, że istnieje w nas drugi, ukryty poziom doświadczenia idealnie wpasowało się w założenia twórcze Dadaistów i Surrealistów, którzy eksplorowali przestrzeń nieświadomości i snu, wykorzystywali nowo pozyskane techniki psychiatrii oraz psychologii, aby intensyfikować własne zdolności wizjonerskie. „Poznaj siebie” (gnothi seauton) głosił napis nad portykiem świątyni Apollina w Delfach. Zarówno widzowie, jak i artyści, którzy współtworzą wystawę „People are strange” mogą połączyć się na płaszczyźnie interakcji i zrozumienia - artysta odsłania i użycza wrażliwości, a widz, obserwując swoje reakcje na dzieła, zyskuje wgląd w głębię własnej osobowości. Gra skojarzeń, pozornie abstrakcyjne kształty, wykorzystanie technik kolażu, montażu, przekształcania obiektów, jak u Dadaistów i Surrealistów, to elementy olsztyńskiej wystawy, które pozwalają widzowi testować tory prywatnych asocjacji, badać obszar swojego postrzegania i źródła przyjemności, przywoływać obrazy z głębokich pokładów pamięci. Wszystko to może posłużyć nie tylko za źródło artystycznej inspiracji, ale pozwoli uważnemu widzowi poszerzyć swoje mentalne horyzonty i odczuć, być może zapomnianą, moc wyobraźni.

Zapraszamy!

Z D J Ę C I A
Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
R E K L A M A
Banner F
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.