Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
11:12 28 marca 2024 Imieniny: Anieli, Jana
YouTube
Facebook

szukaj

R E K L A M A
Banner A
Newsroom24 Literatura, czytelnictwo
d. | 2014-11-24 20:56 | Rozmiar tekstu: A A A

MBP zaprasza na spotkanie z Kazimierzem Brakonieckim

Olsztyn24
 

Kazimierz Brakoniecki, którego najnowszy tom poetycki pt. „Amor fati” niedawno ukazał się nakładem Wydawnictwa Forma, będzie gościem Miejskiej Biblioteki Publicznej już w środę (27.11) o godzinie 17.00. Spotkanie poetyckie odbędzie się w Planecie 11, a wstęp na nie jest wolny.

Poeta urodził się w Barczewie, ale od lat mieszka w Olsztynie. Eseista, krytyk literacki, redaktor, animator kultury. Jako poeta debiutował w prasie literackiej w 1975 r. Cztery lata później wydał swój pierwszy tomik wierszy „Zrosty”. Jego najnowszy tom poetycki nosi tytuł „Amor fati”.

O najnowszym tomiku z posłowia Piotra Michałowskiego:

Granice mojego języka są granicami mojej pamięci - deklaruje poeta, parafrazując Wittgensteina. To prawda, bo właśnie zawartość pamięci w „Amor fati” wydaje się główną materią rozbudowanych monologów, wciąż dopełnianych kolejnymi wspomnieniami, rozgałęziającymi się wielospójną siecią, która niby Internet, nigdy nie wysnuje się do końca.
R E K L A M A
Po raz kolejny w twórczości Brakonieckiego manifestuje się rzeczywistość jako jedność w wielości. Wielości nieogarnionej, bo jest to „zanurzanie w widzeniu świata, aby poczuć / że do niego już nie należysz”. Nieosiągalna Jednia staje się próbą sensu, hipotezą nieznanej całości, wywiedzioną nie z aforystycznej formuły, lecz monstrualnego nagromadzenia dowodów istnienia.

Zapraszamy!

******

Kazimierz Brakoniecki urodził się 12 grudnia 1952 r. w Barczewie. Ukończył polonistykę (1976 r.) oraz Podyplomowe Studium Muzealnictwa (1988 r.) na Uniwersytecie Warszawskim.

Po ukończeniu studiów pracował w Bibliotece Ossolineum we Wrocławiu (od marca 1977 r.), następnie w Olsztynie (od września 1977 r.) w: Miejskim i Międzyzwiązkowym Domu Kultury, Stowarzyszeniu „Pax”, Bibliotece Wyższego Seminarium Duchownego „Hosianum”, Bibliotece Ośrodka Badań Naukowych im. Wojciecha Kętrzyńskiego, Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli. W latach 1985-1995 pracował jako twórca i kurator wystaw sztuki polskiej XX w. w Biurze Wystaw Artystycznych w Olsztynie. Od września 1995 r. kieruje Centrum Polsko-Francuskim Côtes d’Armor - Warmia i Mazury w Olsztynie.

Był członkiem Koła Młodych działającym przy Związku Literatów Polskich (wiceprzewodniczący) w latach 1978-1981, później krótko (niecały miesiąc) samego ZLP w 1987 r. Obecnie należy do Stowarzyszenia Pisarzy Polskich (od końca 1989 r.) oraz polskiego Pen Clubu (od września 2003 do października 2007 był również członkiem zarządu). Wielokrotnie nagradzany za działalność kulturalną i twórczość literacką.

Poeta, eseista, krytyk literacki, redaktor, tłumacz literatury francuskiej Bretanii, autor antologii literackich, animator kultury, kurator wystaw plastycznych. Współzałożyciel i współtwórca olsztyńskiego stowarzyszenia Wspólnota Kulturowa „Borussia” (1990) oraz Fundacji „Borussia” (2006), pomysłodawca i współzałożyciel Olsztyńskiego Stowarzyszenia Przyjaciół Bretanii i Francji „Amitié”. Współzałożyciel i pierwszy redaktor naczelny pisma „Borussia. Kultura. Historia. Literatura” w latach 1991-1997. Ponadto m.in.: redaktor strony literackiej w „Gazecie Olsztyńskiej” w latach 1995-1997, współzałożyciel i redaktor pierwszego numeru czasopisma „Warmia i Mazury. Kultura - Społeczeństwo - Region”, współorganizator Kongresu Kultury Mazur, Warmii i Powiśla w 2000 r. Pomysłodawca, kurator i współautor wystaw sztuki oraz katalogów.

Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.