Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
02:11 29 marca 2024 Imieniny: Eustachego, Wiktoryna
YouTube
Facebook

szukaj

R E K L A M A
Banner A
Newsroom24 Imprezy, wydarzenia
Anna Kopacz/d. | 2015-04-17 09:30 | Rozmiar tekstu: A A A

PKP ponownie w Mongolii. W roli przewodnika Mirosław Słapik

Olsztyn24
W „podróż” gości spotkania zabrał Mirosław Słapik (fot. Anna Kopacz - wszystkie) | Więcej zdjęć »

W Starym Ratuszu Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie odbyło się wczoraj (16.04) kolejne spotkanie Podróżniczego Klubu „Południk”. Tym razem przewodnikiem w „podróży” był Mirosław Słapik (poeta, prozaik, dziennikarz, wydawca, podróżnik, autor relacji z wyprawy nad Bajkał, do Buriacji i Mongolii „Najpierw był Tariat”), który opowiedział o swojej wyprawie do Mongolii i Syberii.

Mirosław Słapik, jaki sam powiedział, podróżować zaczął dość późno - około 15 lat temu, ale od razu rzucił się na głęboką wodę. Zaczął od dalekich podróży. Jego marzeniem była wyprawa polarna. Swoją zimową podróż do Syberii i Mongolii odbył w latach 2004-2010.

Po krótkim wstępie zaczął opowieści o Syberii i Mongolii, a w ich trakcie pokazywał zgromadzonym gościom fotografie przedstawiające te kraje. Autor bardzo ciekawie i wyczerpująco opowiadał o tych odległych dla większości z nas miejscach. Jak zdradził, podróż ta była wielką improwizacją, zaplanowaną pobieżnie. Mówił o swojej fascynacji Irkuckiem, od którego zaczęła się cała wyprawa. Zauroczył się tym miejscem dzięki tamtejszej drewnianej architekturze. Odwiedzał także syberyjskie wioski i sporo miejsca w swym wystąpieniu przeznaczył na opowieść o Wierszynie, w której żyje 90% polskich rodzin.

Bardzo interesująco opowiadał także o wyprawie nad Bajkał, o przygodach, które go spotykały w trakcie tych licznych wycieczek. W czasie podróży obserwował ludzi, ich życie, zachowania i obyczaje. Mówił również o zabytkach, budowlach, przyrodzie, diecie, klimacie, wyznawanej religii.
R E K L A M A
Słuchacze poznali sporo ciekawostek o zwyczajach panujących w Mongolii np.: powinno podawać się wszystko prawą ręką, siorbanie herbaty jest eleganckie, a podwijanie nogawek w spodniach nie jest dobrze widziane. Kobiety, widząc gościa, ubierały się bardzo odświętnie, zaś Dzieci do 3-go roku życia mają długie włosy i noszą a na nich kokardy, dlatego trudno jest czasem rozpoznać ich płeć.

Temat spotkania okazał tak bardzo interesujący dla zgromadzonych słuchaczy, że po jego części oficjalnej wywiązała się żywa dyskusja.

Z D J Ę C I A
Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.