Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
02:05 25 kwietnia 2024 Imieniny: Jarosława, Marka
YouTube
Facebook

szukaj

R E K L A M A
Banner A
Newsroom24 Kinematografia, film
inf. pras. | 2015-05-05 14:05 | Rozmiar tekstu: A A A

Festiwal Filmowy „Wiosna Filmów” w Olsztynie

Olsztyn24
 

Kino Studyjne Awangarda 2 w Olsztynie przygotowało dla miłośników dobrego kina wielką atrakcję. Od 8 do 15 maja na ekranie kina zagoszczą repliki tegorocznego kultowego Festiwalu Filmowego „Wiosna Filmów”. W repertuarze festiwalu pojawi się 8 tytułów, które nie miały jeszcze ogólnopolskiej premiery.

Olsztyńscy widzowie będą mogli po raz pierwszy zobaczyć filmy nagrodzone na ostatnich festiwalach w Cannes, Wenecji, Berlinie czy San Sebastian. Na szczególną uwagę zasługuje film otwarcia nagrodzony Złotym Lwem na weneckim festiwalu, „Gołąb przysiadł na gałęzi i rozmyśla o istnieniu” oraz nominowany do Oscara mauretański „Timbuktu”. Przebojem tegorocznej Wiosny Filmów był „Sens życia oraz jego brak”. Dużym powodzeniem cieszył się film nagrodzony Złotym Niedźwiedziem w Berlinie „Aferim!”, a także odkrycie festiwalu - film „Anioł” - nagrodzony przez publiczność swoją nagrodą.

Szczegółowy program festiwalu:

» 8.05 - Gołąb przysiadł na gałęzi i rozmyśla o istnieniu, Szwecja/Niemcy/Francja, 2014
» 9.05 - Timbuktu, Francja/Mauretania, 2014
» 10.05 - Sens życia oraz jego brak Węgry, 2014
» 11.05 - Aferim!, Rumunia/Czechy/Francja, 2014
» 12.05 - Prawie jak matka, Brazylia, 2015
» 13.05 - Anioł, Liban, 2014
» 14.05 - Parking, Węgry, 2014
» 15.05 - Fenix, Niemcy, 2014
R E K L A M A
Początek wszystkich seansów o godzinie 20.00.

******

Gołąb przysiadł na gałęzi i rozmyśla o istnieniu

Szwecja/Norwegia/Niemcy/Francja, 2014, 101 min.
Tytuł oryginalny: En Duva satt på en gren och funderade på tillvaron
Reżyseria: Roy Andersson
Laureat Złotego Lwa na ubiegłorocznym MFF w Wenecji.

Dwaj domokrążni sprzedawcy, Sam i Jonathan, jak współcześni Don Kichot i Sancho Pansa zabierają widza na wędrówkę przez kalejdoskop ludzkich losów. Podróż ta pokazuje piękno jednych chwil, błahość innych, humor i tragedię, które tkwią w ludziach, wielkość człowieczeństwa i jego kruchość. Tytuł nawiązuje do ptaków z obrazu Breugla „Myśliwi na śniegu”, które z wysoka obserwują świat i wydają się myśleć: Kim są ludzie? Za czym tak gonią? Podobnie jak inne obrazy tego reżysera, film stanowi łańcuch epizodów, mających kulminacje w absurdalnych wizjach, pełnych zarazem czarnego humoru, jak i tragizmu.

Timbuktu

Francja/Mauretania, 2014, 100 min.
Reżyseria: Abderrahmane Sissako
Nagroda za reżyserię na festiwalu w Chicago w 2014 r. Reżyser zdobył w tym roku Cezara - jedną z siedmiu statuetek dla produkcji (w tym dla najlepszego francuskiego filmu roku). Obraz konkurował z „Idą” o Oscara w kategorii „Najlepszy Film Nieanglojęzyczny”.

Akcja „Timbuktu” dzieje się w tytułowym mieście w Mali, nad rzeką Niger, w którym władze przejęli dżihadyści i narzucają mieszkańcom islamistyczny reżim. Nie wolno palić papierosów, tańczyć, śpiewać, ani słuchać muzyki. Zakazana jest nawet piłka nożna. Najbardziej poszkodowane są jednak kobiety, które zostają niemal całkowicie wyłączone z życia społecznego i narzuca się im przestrzeganie absurdalnych nakazów. Kisane i jego rodzina jako nieliczni zostali oszczędzeni z chaosu zaprowadzonego przez nową władzę. Sytuacja zmienia się jednak drastycznie, kiedy mężczyzna nieumyślnie zabija sąsiada. Teraz musi stawić czoła konsekwencjom, które wyciągną od niego przedstawiciele nowego reżimu.

Sens życia oraz jego brak

Węgry, 2014, 96 min.
Tytuł oryginalny: VAN valamifurcsa es megmagyarazhatatlan
Reżyseria: Gábor Reisz
Film pokazywany m.in. na festiwalach w Karlowych Warach i Turynie. Na tym drugim zdobył Specjalną Nagrodę Jury i Nagrodę Publiczności.

Áron jest tuż przed trzydziestką i właśnie rzuciła go dziewczyna. Ma poczucie, że musi zupełnie zmienić swoją egzystencję. Dotąd życie z dnia na dzień, bez stałej pracy, wydawało się dobrym pomysłem. Teraz wyjazd za granicę stał się całkiem realny. Áronnie potrafi uciec przed myślami o byłej dziewczynie i niepokojem nadopiekuńczej matki. Bez wiedzy rodziców, z pomocą ich karty kredytowej, kupuje bilet do Portugalii. Ale przed wyjazdem poznaje kogoś i to spotkanie może okazać się dla niego decydujące. Szkoda, że zobaczenie tej osoby ponownie może nie być takie proste...

Aferim!

Rumunia/Bułgaria/Czechy/Francja, 2015, 108 min.
Reżyseria: Radu Jude
Radu Jude zdobył Srebrnego Niedźwiedzia dla najlepszego reżysera (ex aequo z Małgorzatą Szumowską) na tegorocznym festiwalu w Berlinie.

Wołoszczyzna, 1835 rok. Dwóch jeźdźców przemierza jałowy krajobraz. To lokalny policjant Constandin i jego syn. Jeden ma na wszystko gotowy aforyzm, drugi prezentuje bardziej kontemplacyjny stosunek do świata. Szukają zbiegłego „cygańskiego niewolnika”, który uciekł pewnemu szlachcicowi i podejrzany jest o kradzież. W podróży spotykają ludzi różnych narodowości i przekonań: Turków i Rosjan, Rumunów i Węgrów, chrześcijan i żydów. Wszyscy pielęgnują uprzedzenia i przesądy przekazywane z pokolenia na pokolenia. I nawet, gdy ów zbieg zostaje odnaleziony, przygoda wcale się nie kończy.

Prawie jak matka

Brazylia, 2015, 114 min.
Tytuł oryginalny: Que Horas Ela Volta?
Reżyseria: Anna Muylaert
Nagroda Publiczności w sekcji Panorama na tegorocznym festiwalu w Berlinie oraz Specjalna Nagroda Jury na festiwalu Sundance 2015.

Val pracuje jako gosposia bogatej rodziny w São Paulo. Pierze, gotuje, sprząta i jest powiernicą 17-letniego Fabinho, którego matka nigdy nie ma dla niego czasu. Val sama ma córkę, ale nie widziała jej od lat. Zostawiła ją w rodzinnym mieście pod opieką krewnych. Niespodziewanie dziewczyna zapowiada swój przyjazd. Jessica jest teraz młodą, pewną siebie kobietą, ma zamiar studiować architekturę w São Paulo i nie przyjmuje do wiadomości relacji państwo-służba. Zamiast zamieszkać w pokoiku matki, zajmuje pokój gościnny, bierze co chce z lodówki, a nawet bawi się w basenie z Fabinho i jego przyjaciółmi. Krok po kroku, niegdyś nienaruszalne reguły domowe zaczynają się rozpadać, wbrew woli Val. I w końcu, w środku awantury między matką a córką, wychodzi na jaw tajemnica Jessiki.

Anioł

Liban, 2013, 100 min.
Tytuł oryginalny: Ghadi
Reżyseria: Amin Dora
Laureat Nagrody Publiczności na ubiegłorocznym MFF Mannheim-Heidelberg oraz na festiwalu w południowokoreańskim Pusan.

Małe, libańskie miasteczko, w którym dom stoi obok domu i wszyscy się dobrze znają. Mieszkańcy mają swoje problemy, dziwactwa i grzeszki, ale są niezwykle religijni. Bo święty patron miasteczka bierze czynny udział w dyscyplinowaniu wiernych, wymierzając grzesznikom siarczyste policzki. Leba, nauczyciel muzyki, żeni się z sympatią z dzieciństwa, Larą. Sąsiedzi bardzo żywo interesują się ich małżeństwem i serdecznie współczują, gdy na świat po kolei przychodzą dwie córki. Wreszcie za trzecim razem rodzi się chłopiec. Ale Ghadi jest niepełnosprawny i zakłóca spokój okolicy swoimi krzykami. Sąsiedzi postanawiają zmusić rodziców do oddania go do zakładu opiekuńczego. Ale Leba i Lara nie zamierzają się poddać. I wkrótce w miasteczku pojawia się Anioł, który zmieni życie wszystkich, którzy w niego uwierzą.

Publiczność 21. Festiwalu Filmowego Wiosna Filmów, który od 10 do 19 kwietnia odbywał się w warszawskich kinach Apolonia i Praha, wybrała najlepszy film tegorocznej edycji. Nagroda Publiczności trafiła do ciepłej libańskiej komedii pt. „Anioł” (Ghadi) w reżyserii Amina Dory. Film trafi do polskich kin 21 sierpnia. W maju i czerwcu będzie można go zobaczyć przedpremierowo w kinach studyjnych w 17 miastach Polski w trakcie replik festiwalu Wiosna Filmów.

Parking

Węgry, 2014, 92 min.
Tytuł oryginalny: Parkoló
Reżyseria: Bence Miklauzič
Film dobrze przyjęty w konkursie na MFF w Valladolid i Warszawskim Festiwalu Filmowym w 2014 r.

Otoczony kilkoma zaniedbanymi budynkami plac w centrum Budapesztu. Okazyjnie parkuje tu kilka samochodów. Królem tego miejsca jest Legionnaire. Dla niego plac to centrum świata. Codziennie otacza opieką mieszkającą tu rodzinę gołębi. Pewnego dnia wydarza się tragedia: jeden z ptaków zostaje zabity przez kota. Załamany bohater grzebie gołąbka i poprzysięga zemstę oprawcy. Na domiar złego pojawia się Imre, właściciel wychuchanego Forda Mustanga, który chce parkować na grobie ptaka. Od tej pory Legionnaire będzie toczył nierówną bitwę z dwoma przeciwnikami: przebiegłym kotem oraz równie bezwzględnym właścicielem czterokołowego cudeńka rocznik 1968.

Fenix

Niemcy, 2014, 98 min.
Reżyseria: Christian Petzold
W ubiegłym roku na festiwalu w San Sebastian obraz zdobył Nagrodę FIPRESCI.

Nelly Lenz, żydowska śpiewaczka, wychodzi cało z obozu koncentracyjnego w Auschwitz, ale jest oszpecona i poważnie ranna. Wraz z wierną przyjaciółką, Lene, wraca do tego, co pozostało z Berlina. Ma tylko jeden cel: odnaleźć w ruinach miastach swego męża, muzyka. Chce się dowiedzieć czy nadal ją kocha i czy to on wydał ją nazistom, jak twierdzi Lene. Gdy jednak go odnajduje, mąż jej nie rozpoznaje. A co gorsza, prosi ją aby udawała Nelly. Wszystko po to, żeby mógł objąć jej spadek.

Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
R E K L A M A
Banner F
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.