Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
23:29 23 kwietnia 2024 Imieniny: Gerarda, Jerzego
YouTube
Facebook

szukaj

R E K L A M A
Banner A
Newsroom24 Sprawy społeczne
Marek Książek | 2015-09-11 22:35 | Rozmiar tekstu: A A A
30. rocznica śmierci Henryka Panasa

Wspomnienie o autorze „Według Judasza”

Olsztyn24
Jacek Panas przy grobie ojca - Henryka Panasa (fot. Marek Książek) | Więcej zdjęć »

Dzisiaj (11.09) mija 30. rocznica śmierci wybitnego pisarza Henryka Panasa, autora znanego apokryfu „Według Judasza” oraz innych książek o tematyce regionalnej, a także współzałożyciela Stowarzyszenia Społecznego-Kulturalnego „Pojezierze”.

Henryk Panas urodził się w styczniu 1912 roku we Lwowie, gdzie ukończył szkołę średnią i studia historyczne na Uniwersytecie Jana Kazimierza. Kilka lat pracował jako lwowski nauczyciel, a po wybuchu II wojny światowej został aresztowany przez NKWD i wywieziony do łagru w Workucie. Zwolniony w trakcie tworzenia Armii Polskiej w ZSRR wstąpił do II Korpusu gen. Władysława Andersa, z którym przeszedł szlak bojowy przez Bliski Wschód i Włochy (debiutował w piśmie wojskowym wydawanym w Jerozolimie). Gdy znalazł się w Anglii, otrzymał wiadomość, że jego żona i córka znajdują się we Wrocławiu, gdzie w 1947 roku sam dotarł. Pracował jako nauczyciel, będąc też członkiem PZPR.

W okresie stalinowskim, ze względu na swą „andersowską” przeszłość, zmuszony był opuścić Wrocław i w 1952 roku osiedlił się w Kamionkach koło Giżycka, gdzie był nauczycielem i kierownikiem szkoły podstawowej. Trzy lata później przeniósł się do Olsztyna, współtworzył SSK „Pojezierze” (później był jego przewodniczącym), a także pełnił funkcję redaktora naczelnego dwumiesięcznika „Warmia i Mazury”.

Zajmował się dziennikarstwem, ale przede wszystkim pisał opowiadania i powieści, głównie o tematyce regionalnej, w tym o konfliktach narodowościowych w latach powojennych na Warmii i Mazurach. W 1973 roku opublikował najgłośniejsze swoje dzieło, apokryf „Według Judasza”, tłumaczone na wiele języków obcych, w tym na japoński. W styczniu 1982 roku poparł stan wojenny, co niektórzy pamiętają mu do dzisiaj. Zmarł 11 września 1985 roku.
R E K L A M A
W rocznicę śmierci pisarza kwiaty na jego grobie przy ul. Poprzecznej w Olsztynie złożył syn Jacek Panas, olsztyński dziennikarz radiowy i prasowy. Na marginesie warto dodać, że do druku przygotowywana jest biografia Henryka Pansa.

Marek Książek

Z D J Ę C I A
Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
R E K L A M A
Banner F
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.