Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
02:13 20 kwietnia 2024 Imieniny: Agnieszki, Amalii
YouTube
Facebook

szukaj

R E K L A M A
Banner A
Newsroom24 Niepełnosprawność
ep | 2015-09-21 11:54 | Rozmiar tekstu: A A A

Strefa Głosu wznowiła działalność po wakacjach

Olsztyn24
Ćwiczenia w Strefie Głosu (fot. ep - wszystkie) | Więcej zdjęć »

Po wakacyjnej przerwie w Olsztynie wznowiła działalność Strefa Głosu Stowarzyszenia Wyjątkowe Serce - jedyny na Warmii i Mazurach punkt konsultacyjny komunikacji wspomagającej. Żeby umówić się na bezpłatne spotkanie, wystarczy skontaktować się z neurologopedkami Elżbietą Chilińską-Karpowicz - tel. 697 526 135 lub Krystyną Kowalczyk - tel. 512 45 80 32.

Strefa Głosu przy Zespole Placówek Edukacyjnych i Stowarzyszeniu Wyjątkowe Serce to odpowiednie miejsce dla osób szukających pomocy w doborze odpowiednich urządzeń do komunikacji alternatywnej, czyli głównie rodziców dzieci niemówiących lub słabo mówiących. Celem jest kompensowanie specjalnych potrzeb komunikacyjnych przy pomocy nowatorskich metod i urządzeń technicznych. Każdy może umówić się na bezpłatne konsultacje, które odbywają się przy ul. Turowskiego 1 w Olsztynie.

W tym roku szkolnym Elżbieta Chilińska-Karpowicz i Krystyna Kowalczyk wprowadzają metodę Lax Vox. Technika polega na odpowiednim dmuchaniu przez zanurzoną w wodzie silikonową rurkę, wykonując ćwiczenia oddechowo-fonacyjne.

- W ten sposób trenujemy mięśnie głosowe, wzmacniamy cały aparat oddechowy - wyjaśnia Krystyna Kowalczyk. - Dlatego metoda przynosi szczególnie dobre efekty u dzieci z porażeniami, można jednak polecić ją wszystkim.
R E K L A M A
- Z pomocą Lax Vox można pomóc wyeliminować również błędną fonację, problemy z emisją głosu o podłożu psychologicznym - dodaje Elżbieta Chilińska-Karpowicz. - Technika jest prosta, a jednocześnie skuteczna. Zachęcamy więc do zapisywania się na konsultacje, podczas których nauczymy właściwie stosować metodę.

Pomoc w Strefie Głosu znajdzie każde dziecko o specjalnych potrzebach komunikacyjnych. Niezależnie od wieku, rodzaju czy przyczyny niepełnosprawności. Neurologopedki wychodzą z założenia, że choć nie każde z nich można nauczyć mówić, wszystkie można nauczyć skutecznej komunikacji.

- Młodszym dzieciom polecamy specjalne trenażery ustno-twarzowe. Gryzaki logopedyczne, gwizdki o różnego rodzaju ustnikach, tubki żuchwowe. Służą nie tylko do stymulacji jamy ustnej, ale również przygotowaniu mechanizmów potrzebnych w nauce mowy i spożywaniu posiłków - wyjaśnia Elżbieta Chilińska-Karpowicz, logopeda ze Strefy Głosu. - Starszym z kolei dobieramy komunikatory, tablety z programem Mówik czy go - talki, które po wciśnięciu odpowiedniego klawisza odtwarzają nagrane wcześniej komunikaty. Niepełnosprawnym ruchowo, które nie mogą obsłużyć zwyczajnej klawiatury komputera, polecamy różnego rodzaju przełącza, joysticki i sensory ułatwiające posługiwanie się komputerem. Dzieci bardzo lubią z nimi pracować. Wreszcie czują swoją moc sprawczą, motywują się do prób komunikacji.

Do Strefy Głosu codziennie zgłasza się po poradę kilkunastu rodziców. Żeby umówić się na osobistą konsultację, wystarczy zadzwonić do Elżbiety Chilińskiej - tel. 697 526 135 lub Krystyny Kowalczyk - tel. 512 45 80 32.

Z D J Ę C I A
Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
R E K L A M A
Banner F
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.