Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
04:33 24 kwietnia 2024 Imieniny: Aleksego, Grzegorza
YouTube
Facebook

szukaj

R E K L A M A
Banner A
Newsroom24 Imprezy, wydarzenia
Anna Kopacz/d. | 2015-09-24 21:03 | Rozmiar tekstu: A A A

Muzeum Warmii i Mazur zaprosiło dzieci na warsztaty w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa na Warmii i Mazurach

Olsztyn24
Warsztaty w Magazynie Solnym (fot. Anna Kopacz - wszystkie) | Więcej zdjęć »

W Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie odbyły się dzisiaj (24.09) warsztaty „Życie codzienne na zamku w czasach Kopernika” i „Jak zamki budowano?”. Była to jedna z wielu imprez, jakie przygotowano w ramach tegorocznej edycji Europejskich Dni Dziedzictwa na Warmii i Mazurach.

W Magazynie Solnym zgromadziła się grupa dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Morągu wraz z opiekunkami, aby uczestniczyć w warsztatach przygotowanych przez pracowników Działu Edukacji muzeum - dr. Sebastiana Mierzyńskiego oraz Andrzeja Kłosa.

Zajęcia składały się z dwóch części. W pierwszej Andrzej Kłos opowiedział małym słuchaczom m.in. o życiu na zamku, zwyczajach tam panujących, jak w średniowieczu wyglądały zamki oraz z czego je budowano.

W kolejnej części spotkania dr Sebastian Mierzyński przeprowadził zabawę - grę ekonomiczną, którą przygotował w oparciu o popularną grę planszową Monopol. Dzieci miały za zadanie „przeżyć” 2 lata w średniowieczu. Każde z nich dostało swoją rolę - kowala, rycerza, kupca, księdza, kata czy gajowego. Mieli przetrwać, czyli robić to, co pozwoli im zdobyć pieniądze. I tak np. młynarz, aby wyprodukować chleb, potrzebował mąki i opału - musiał więc pozyskać potrzebne produkty. Dodatkową atrakcją były perfekcyjnie wykonane przez obu panów prowadzących makiety. Największa była makieta zamku, której stworzenie zajęło 3 miesiące.
R E K L A M A
Dzieci świetnie się bawiły, a dodatkowo mają teraz większą świadomość tego, jak wyglądało życie w średniowieczu.

******

Europejskie Dni Dziedzictwa to największy w Europie projekt społeczny i edukacyjny, najważniejsze święto zabytków kultury Starego Kontynentu. Ich idea narodziła się 3 października 1985 roku w Granadzie w Hiszpanii, podczas II Konferencji Rady Europy, na której minister kultury Francji zaproponował zorganizowanie w całej Europie zainicjowanych we Francji w 1984 roku Dni Otwartych Zabytków. Wówczas po raz pierwszy bezpłatnie udostępniono zwiedzającym obiekty, do których dostęp dotychczas był ograniczony. Inicjatywa cieszyła się tak dużym zainteresowaniem, że w 1991 roku zainspirowała Radę Europy do ustanowienia Europejskich Dni Dziedzictwa.

Z D J Ę C I A
G A L E R I A :
Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Galeria zdjęć do artykułu
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
R E K L A M A
Banner F
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.