Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
16:42 29 marca 2024 Imieniny: Eustachego, Wiktoryna
YouTube
Facebook

szukaj

R E K L A M A
Banner A
Newsroom24 Bezpieczeństwo publiczne
Tadeusz Iwiński | 2015-10-09 13:27 | Rozmiar tekstu: A A A

Protest związkowców służb mundurowych

Olsztyn24
 

W trakcie ostatniego posiedzenia Sejmu powszechną uwagę zwracała masowa demonstracja przedstawicieli związków zawodowych reprezentujących funkcjonariuszy oraz pracowników formacji podległych Ministerstwu Spraw Wewnętrznych (zwłaszcza Policji, Państwowej Straży Pożarnej i Straży Granicznej), a także Służby Więziennej i Służby Celnej. Już wcześniej pojawiło się przed parlamentem miasteczko namiotowe, zaś w głównym dniu protestu (czwartek, 8.10) kilku tysięcy osób z całego kraju, w oczy rzucała się symboliczna trumna.

Główne przyczyny protestu to zamrożenie płac od 5 lat, brak perspektywy podniesienia pensji od przyszłego roku oraz nieprzyjęcie nowej ustawy modernizacyjnej dla służb mundurowych na lata 2016-2019. A ich członkowie pamiętają dobrze, iż w listopadzie 2011 r. premier Donald Tusk obiecał im w tej kadencji podwyżki o 300 zł, co nie nastąpiło. Funkcjonariusze są przy tym oburzeni propozycjami zrównania ich uprawnień, w tym emerytalnych, z pracownikami cywilnymi. Co więcej - celnicy domagają się objęcia ich środowiska mundurowym systemem emerytalnym. Wszyscy nie bez racji akcentują konieczność przeznaczenia większych nakładów na ich formacje (w tym na dodatkowe etaty), w sytuacji nowych wyzwań dla bezpieczeństwa Polski, odnoszących się szczególnie do sfery migracji.

W gronie kilku posłów Klubu SLD i Zjednoczonej Lewicy spotkaliśmy się z demonstrantami, zdecydowanie opowiadając się za zwiększeniem budżetu służb mundurowych. Zadeklarowaliśmy więc zgłoszenie w nowym Sejmie odnośnych poprawek do budżetu na rok 2016. Zabierając krótko głos jako długoletni poseł z Warmii i Mazur wskazałem, iż dla regionu praca tych służb ma szczególnie duże znaczenie choćby ze względu na Wyższą Szkołę Policji w Szczytnie, Centrum Szkolenia Straży Granicznej w Kętrzynie, czy 210-kilometrową granicę z Obwodem Kaliningradzkim Federacji Rosyjskiej. Nawet niedawne centralne obchody Dnia Celnika odbyły się w Olsztynie.

Społeczność województwa czuje się w dużym stopniu wykluczona, nie tylko z uwagi na najwyższe w Polsce bezrobocie, lecz z wielu innych względów. Nie można więc doprowadzić do tego, by funkcjonariusze oraz pracownicy służb mundurowych zaczęli mieć poczucie gorszego traktowania. Do rangi swoistego symbolu urasta fakt, iż na liście Zjednoczonej Lewicy w wyborach do Sejmu znajduje się Artur Janusz Fursewicz - strażak zawodowy z Giżycka.
R E K L A M A
Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.