Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
21:25 28 marca 2024 Imieniny: Anieli, Jana
YouTube
Facebook

szukaj

R E K L A M A
Banner A
Newsroom24 Kultura, dziedzictwo
waclawbr | 2016-02-18 14:45 | Rozmiar tekstu: A A A

W Muzeum Warmii i Mazur przygotowują wystawę ubiegłorocznych nabytków

Olsztyn24
W Muzeum Warmii i Mazur trwają przygotowania do dorocznej wystawy nabytków i konserwacji | Więcej zdjęć »

W Muzeum Warmii i Mazur trwają przygotowania do corocznej wystawy muzealiów zakupionych, ofiarowanych i zakonserwowanych w 2015 roku. Otwarcie wystawy już w najbliższą niedzielę (21.02) w południe, w sali Kromera olsztyńskiego zamku.

W ubiegłym roku Muzeum Warmii i Mazur wzbogaciło się o blisko tysiąc nowych i zakonserwowanych obiektów. „Nowościami” zasilone zostały zbiory praktycznie wszystkich działów i oddziałów muzeum. Część z nich będzie można podziwiać od najbliższej niedzieli aż do świąt wielkanocnych. Wśród nich takie rarytasy jak kamienny siekieromłot datowany na trzecie tysiąclecie przed naszą erą, czy znajdująca się w depozycie olsztyńskiego muzeum rzeźba Dionizosa z początku XX wieku autorstwa Adolfo Wildta, pochodząca z pałacu rodziny von Rose w Dylewie k/Ostródy. Muzealnicy podkreślają, że wszystkie eksponaty są wyjątkowe i bardzo cenne.

- Co będziemy mieli najcenniejszego na wystawie? Tego nie da się powiedzieć - mówi Elżbieta Jelińska, dyrektor Muzeum Warmii i Mazur. - Rzeczy wyjątkowych, szczególnych, mamy bardzo dużo. Oprócz rzeźb Adolfo Wildta mamy na przykład odrestaurowaną szafę narożną z końca XVIII wieku, służącą do przechowywania broni myśliwskiej z lidzbarskiego zamku. Również bardzo ciekawymi, efektownymi eksponatami są piecowe kafle neorenesansowe, które zostały konserwowane przez pracownie Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Warto wspomnieć też o archiwum Franciszka Klonowskiego, znanego olsztyńskiego etnografa, które przekazała do zbiorów muzealnej biblioteki synowa etnografa, Hanna Klonowska.

- To jest archiwum, które powstało jeszcze za czasów, gdy dyrektorem muzeum w Olsztynie był Hieronim Skurpski - wyjaśnia Barbara Michalska, kierownik biblioteki Muzeum Warmii i Mazur. - W 1953 roku muzeum zatrudniło Franciszka Klonowskiego jako etnografa i on przejął całe archiwum Skurpskiego, które teraz do nas wróciło. Bardzo cieszymy się z tego daru, bo to bardzo cenne archiwum. Znajdują się tam rzeczy zgromadzone od przybycia Skurpskiego do Olsztyna, od 1945 roku. W tym archiwum jest wiele ilustracji na pewno kreślonych ręką Hieronima Skurpskiego.
R E K L A M A
Nowe zbiory Domu Gazety Olsztyńskiej muzealnicy określają jako „fantastyczne”.

- Rzeczy, które w powszechnej świadomości mogą być nieciekawe, dla historyka mogą być nieocenione - mówi Małgorzata Strzyżewska, kierownik Domu Gazety Olsztyńskiej. - Więc dużo obiektów, które pozyskaliśmy w ubiegłym roku, z mojego punktu widzenia, jest bardzo ciekawych. Zwrócę uwagę na najstarsze eksponaty - świadectwa ze szkoły w Brąswałdzie i zdjęcia z polskich szkół, które tutaj, przed wojną na Warmii funkcjonowały. Są to nie tylko najstarsze obiekty, ale również obecnie bardzo rzadkie. Myślę, że w tym zbiorze najcenniejsze jest świadectwo ze szkoły w Brąswałdzie, bo pamiątek związanych z historią tej szkoły jest bardzo niewiele. W zasadzie do tej pory nie mieliśmy niczego takiego, więc to świadectwo jest rzeczą zupełnie nową, jednostkową i w związku z tym bardzo ważną.

Więcej o ubiegłorocznych nabytkach Muzeum Warmii i Mazur będzie można dowiedzieć się w niedzielę w sali Kromera. Muzealnicy przygotowali aż 13 prelekcji omawiających eksponowane na wystawie zabytki:

1) Historia: M. Gałęziowska „Dowód osobisty - ocalona tożsamość”
2) Etnografia: A. Rejs „Róże na tkaninie dekoracyjnej z początku XX w.”
3) Sztuka Dawna: A. Rzempołuch „Święta Helena - w oczekiwaniu na cesarza Francuzów”
4) Przyroda: M. Szymkiewicz „Sęp płowy - rzadki gość w Polsce Północno-Wschodniej”
5) Numizmaty: M. Kumorowicz - „Moneta jako ozdoba”
6) Biblioteka: B. Michalska - Najciekawsze nabytki Biblioteki Muzeum Warmii i Mazur
7) Dom Gazety Olsztyńskiej: M. Strzyżewska „Świadectwo Prywatnej Katolickiej Szkoły Powszechnej z polskim językiem wykładowym w Brąswałdzie (1934 r.)”
8) Dom Gazety Olsztyńskiej: D. Syrwid „Z życia szkół polskich na Warmii. Fotografie z lat 1930-1933”
9) Archeologia: K. Martyka „Atrybuty wojownika w pradziejach”
10) Sztuka Współczesna: G. Prusinska „Scalone Rzeźby Adolfo Wildta (1886-1931) z kolekcji rodziny von Rose z Dylewa”
11) Lidzbark: M. Jackiewicz-Garniec „Znalezisko podczas remontu zamku w Lidzbarku Warmińskim - list w butelce”
12) Szczytno: M. Nowak „Amilux lampa błyskowa na żarówki spaleniowe”
13) Rzemiosło Artystyczne: M. Okulicz „Konserwacja muzealiów w Dziale Rzemiosła Artystycznego w 2015 roku”

Niedzielne wydarzenie w Muzeum Warmii i Mazur zaplanowane jest na cztery godziny - do 16.00. Wstęp wolny.

Z D J Ę C I A
F I L M Y
Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Filmy wideo do artykułu
image galeria
Na budowie wystawy „Nabytki 2015” Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
18-02-2016
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.