Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
08:55 29 marca 2024 Imieniny: Eustachego, Wiktoryna
YouTube
Facebook

szukaj

R E K L A M A
Banner A
Newsroom24 Głos Ludu, informacje czytelników
Joanna Mieszczyńska | 2016-04-29 12:55 | Rozmiar tekstu: A A A

Obchody Dnia Pamięci o Holokauście i przeciwdziałaniu zbrodniom przeciwko ludzkości w olsztyńskim CEiIK-u

Olsztyn24
Obchody Dnia Pamięci o Holokauście i przeciwdziałaniu zbrodniom przeciwko ludzkości w CEiIKu (fot. G13) | Więcej zdjęć »

19 kwietnia to Dzień Pamięci o Holokauście i przeciwdziałaniu zbrodniom przeciwko ludzkości. 19 kwietnia tego roku to również 73. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim. Oba te wydarzenia obchodziliśmy w Olsztynie dnia 27 kwietnia 2016 r. Gimnazjaliści z Gimnazjum nr 13 w Olsztynie zaprezentowali publiczności montaż słowno-muzyczny „Czy mogła istnieć miłość w obozie w Auschwitz? (Romeo i Julia w Auschwitz)”, a następnie film opracowany przez szkolną telewizję FROG13, prezentujący przygotowania i etapy realizacji mini projektu szkolnego. Montaż, scenografia i wystawa w sali widowiskowej CEiIK powstały w oparciu o materiały Muzeum Auschwitz, Muzeum Yad Vashem w Jerozolimie, Memorial de la Soah w Paryżu i Instytutu Pamięci Narodowej.

Podczas spotkania zaprezentowano publiczności film „Nie było żadnej nadziei” Muzeum POLIN w Warszawie, tegorocznego laureata Europejskiej Nagrody Muzealnej. W ramach ogólnopolskiej akcji społeczno-edukacyjnej „Żonkile”, rozdawaliśmy naszym gościom papierowe kwiaty - żonkile symbolizujące pamięć, szacunek i nadzieję.

Następnie goście wysłuchali montażu słowno-muzycznego przygotowanego w oparciu o teksty Hanny Krall „Gra o moje życie” i Naomi Morgenstern „Chciałam fruwać jak motyl”. Uczniowie czytali teksty (poruszające wspomnienia wojenne) przy dźwiękach nastrojowej muzyki.

W CEiIK-u przeprowadziliśmy także naszą akcję. Uczniowie realizujący ogólnopolski projekt „Pamięć dla Przyszłości” przygotowali tablicę dla upamiętniania społeczności żydowskiej w Olsztynie. Kampanię prowadziliśmy na naszym konkursowym fanpage. Hasło naszej kampanii brzmiało: postawy tablicę dla społeczności żydowskiej w Olsztynie!
R E K L A M A
Podczas spotkania zaprezentowano wyróżniony film konkursowy „Religie świata” Sylwii Konrad i Pauliny Jaros oraz prace przygotowane w szkolnych konkursach: „Symbole religii świata” i „Holocaust i Katyń (zbrodnie XX wieku)”.

Dziękujemy Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie za włączenie się w upamiętnienie Holocaustu i ofiar pomordowanych w czasie II wojny światowej.

Z D J Ę C I A
Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.