Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
06:56 25 kwietnia 2024 Imieniny: Jarosława, Marka
YouTube
Facebook

szukaj

R E K L A M A
Banner A
Newsroom24 Kultura, dziedzictwo
wb/Grażyna Prusińska | 2016-05-27 15:27 | Rozmiar tekstu: A A A

Kolejne prace Adolfo Wildta prezentuje Muzeum Warmii i Mazur

Olsztyn24
Rzeźby Adolfo Wildta na dziedzińcu olsztyńskiego zamku | Więcej zdjęć »

Po tym jak podczas lutowej ekspozycji ubiegłorocznych nabytków Muzeum Warmii i Mazur zaprezentowało rzeźbę Dionizosa z początku XX wieku autorstwa Adolfo Wildta, w olsztyńskim zamku możemy podziwiać kolejne dzieła tego mistrza włoskiego modernizmu. Na zamkowym dziedzińcu, przy murze kurtynowym, kilka dni temu stanęły dwie kolejne rzeźby pochodzące z pałacu rodziny von Rose w Dylewie koło Ostródy: Sfinks i Brunnen.

Sfinks z 1901 roku, wykonany w czerwonym kamieniu, w oryginale miał niemal portretową głowę męską przypuszczalnie noszącą cechy fizjonomii Fanza Rose. Rzeźba stała na niewielkim postumencie w parku otaczającym dylewski dwór. Po wojnie korpus niszczał w trawie przez wiele dziesiątków lat, a odrąbana głowa poniewierała się w krzakach, przypuszczalnie wrzucono ją później do stawu. Stan obecny rzeźby zrekonstruowano w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie na podstawie zachowanego materiału ikonograficznego.

Brunnen lub L’uomo che ride e l’uomo che piange, również z 1901 roku, były wystawione przez Wildta na dorocznej wystawie w Monachium w 1902 r. Rok później zostały umieszczone w parkowej grocie w Dylewie. Monumentalne rzeźby mają formę dwóch masek; pionowa to twarz płaczącego mężczyzny, leżąca ukośnie - śmiejącej się kobiety. Z tyłu relief zaopatrzony był w urządzenie hydrauliczne, doprowadzające wodę do źrenic, z których tryskała do sadzawki znajdującej się wewnątrz groty.

Adolfo Wildt (1868-1931) rozpoczynał, jako 11-letni chłopiec w pracowni rzeźbiarza Giuseppe Grendiego, gdzie - jak wspomina - nauczył się wiele i wycierpiał wiele. Marmur był jego ulubionym materiałem. Artysta pisał: „od dziecka, kiedy jeszcze moja kariera nie była przesądzona, czułem miłość do marmuru, której nigdy nie potrafiłem wytłumaczyć. Pamiętam, że jako chłopiec obejmowałem kloce marmuru i mówiłem może nawet bez zrozumienia, że muszę je oswoić”. To oswajanie w Mediolańskiej Akademii trwało 5 lat, a w jego efekcie Wildt stał się jednym z najciekawszych włoskich rzeźbiarzy schyłku XIX i pocz. XX wieku.
R E K L A M A
Franz Rose poznał twórczość Wildta w 1894 roku i zaproponował artyście kontrakt, w myśl którego za sumę 4000 lirów rocznie zapewniał sobie prawo do pierwszego egzemplarza każdej rzeźby, natomiast szkice i pozostałe kopie należały do autora. Zjawił się u Wildta w pracowni, po latach wspomnienie tego spotkania rzeźbiarz kończy tak: „(...) zostaliśmy przyjaciółmi, więcej niż przyjaciółmi - braćmi. Był moim mecenasem. Przez 18 lat pracowałem dla niego z miłością i pasją.”.

Adolfo Wildt wykonał dla Franza Rose ponad 30 rzeźb, z czego większość stanowiły kopie mistrzów antyku i renesansu, część natomiast była oryginalnymi projektami artysty.

Z D J Ę C I A
Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
R E K L A M A
Banner F
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.