11:36 19 kwietnia 2024 Imieniny: Adolfa, Leona

Krzysztof Kozłowski | 2016-10-23 16:22 | Rozmiar tekstu: A A A

Mogę to zrobić

Cezary Białecki jest wychowankiem olsztyńskiego Hajduczka

W Sosnowcu trwa Puchar Świata Juniorów w szabli. Pierwszego dnia (sobota 22.10) odbyła się rywalizacja indywidualna, w której wystartowało 141 najlepszych na świecie szermierzy z wielu krajów, w tym m. in. z USA, Rosji, Włoch, Węgier, Austrii, Niemiec, Japonii, Belgii, Turcji, Wielkiej Brytanii, Ukrainy czy Białorusi. Wśród szablistów reprezentujących Polskę znalazł się wychowanek UKS Hajduczek Olsztyn, a obecnie zawodnik MUKS Victor Warszawa, pochodzący z Barczewa - Cezary Białecki.

W fazie grupowej Czarek wygrał wszystkie walki pokonując: NorihiroShimizu z Japonii, BjerneVereecke z Belgii, Karola Metryka z USA, Andrei Vasko z Bułgarii, Ivana Ilyina z Rosji i Paula Seguela z Francji. 6 zwycięstw dało mu doskonałą 11. pozycję wyjściową do fazy play-off, dzięki czemu nie rywalizował w pierwszej fazie pucharów. W drugiej spotkał się z Mateuszem Propokopowiczem, pokonując go 15:14. W kolejnej pokonał Karola Lademanna 15:14. W walce o najlepszą ósemkę Pucharu Świata pokonał zawodnika USA Andrew Doddo, również 15:14. Dzięki temu znalazł się w gronie najlepszych ośmiu szablistów turnieju. Dopiero w walce o medal uległ zawodnikami Wielkiej Brytanii Wiliamowi Deary 10:15, zajmując ostatecznie doskonałe 7. miejsce.

- Wreszcie jestem szczęśliwy, że udało się w końcu wejść do najlepszej ósemki turnieju o randze światowej. To dla mnie najlepsza motywacja, by trenować, więcej wymagać od siebie. Jestem w formie, więc teraz mam jeden plan, wejście do najlepszej czwórki na kolejnym Pucharze Świata. Dziś wiem, że mogę to zrobić. To jest chyba mój największy sukces, jeśli chodzi o zawody o randze światowej. Teoretycznie czuję się dziś, jakbym był dziś siódmym szablistą w kategorii junior na świecie - powiedział po turnieju Czarek Białecki.

Czarek zajął 7. miejsce. Kolejny Polak w klasyfikacji końcowej, Karol Lademann - 22. miejsce.