Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
10:17 25 kwietnia 2024 Imieniny: Jarosława, Marka
YouTube
Facebook

szukaj

R E K L A M A
Banner A
Newsroom24 Muzyka, koncerty
waclawbr | 2007-11-16 00:47 | Rozmiar tekstu: A A A

Tryptyk wileński

Olsztyn24
Zespół „Moderato” | Więcej zdjęć »

W Instytucie Kultury Chrześcijańskiej w Olsztynie odbyło się kolejne spotkanie pielęgnujące kresowe korzenie wielu Polaków. Na swoisty tryptyk złożył się występ działającego przy olsztyńskim MOK zespołu wokalnego „Moderato” pod kierownictwem Włodzimierza Jarmułowicza, opowieści wileńskie prof. Mieczysława Jackiewicza oraz wystawa fotografii z Wilna i Kowna znakomitego olsztyńskiego fotografika Wacława Kapusto. Wszystkie części spotkania łączył w całość temat: Wilno-Kowno - Duchy pokoleń zaklęte w murach.

Zespół wokalny „Moderato” powstał w kwietniu 1984 r. w Olsztynie. Od początku pieczę nad zespołem sprawuje Włodzimierz Jarmołowicz. Repertuar Moderato to przede wszystkim kolędy, pieśni patriotyczne, wojskowe, ludowe oraz przedwojenne i współczesne przeboje muzyki rozrywkowej. Włodzimierz Jarmołowicz dba o to, by piosenki chóru były melodyjne, łatwo wpadające w ucho, o niebanalnych tekstach. Zespół wykonuje m.in. pieśni Bułata Okudżawy, Jerzego Petersburskiego, sporo też Włodzimierza Jarmołowicza, który swoje kompozycje opiera często na wierszach Marii Zientary-Malewskiej czy Juliana Tuwima. W Instytucie Kultury Chrześcijańskiej, obok pieśni wojskowych i patriotycznych, zespół wykonał kilka pieśni charakterystycznych dla kresów wschodnich i samego Wilna.

Bardzo zajmujące były opowieści wileńskie prof. dr hab. Mieczysława Jackiewicza, emerytowanego pracownika naukowego Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. - Wilno jest jedynym na świecie, szczególnym miastem - mówił urodzony w tym mieście profesor. - Takiego miasta nigdzie nie ma, ani we Włoszech, ani we Francji, ani w Niemczech. Ono jest jedyne, magiczne.

Prof. Jackiewicz przedstawił historię Wilna od 1323 roku po czasy współczesne. Wszystko to z charakterystycznym dla kresowiaka akcentem. - Państwo zapewne słyszą, że ja zachowałem swój „zaśpiewny” akcent i nie mam zamiaru go nigdy zmienić - stwierdził profesor.
R E K L A M A
Koncert zespołu „Moderato” oraz opowieści prof. Jackiewicza były znakomitą oprawą dla kilkudziesięciu wysokiej klasy, zarówno pod względem artystycznym jak i warsztatowym, fotografii Wilna i Kowna. Wysoki poziom fotografii nie dziwi, gdy weźmiemy pod uwagę, że ich autorem jest mistrz nad mistrzami - Wacław Kapusto.

- Myślę, że jeżeli te cudowne opowieści wileńskie Pana Profesora i ten śpiew chóru Moderato, i te fotografie, nazwę rekolekcjami, to nie będzie to przesadą - powiedział na zakończenie spotkania ks. dr. Stanisław Kozakiewicz, dyrektor Instytutu Kultury Chrześcijańskiej w Olsztynie. - Bo dzisiaj uczestniczyliśmy w duchowych ćwiczeniach - dodał.

Z D J Ę C I A
Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
R E K L A M A
Banner F
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.