Olsztyn24 - https://www.olsztyn24.com/
W muzeum o transakcjach handlowych na przestrzeni lat

Olsztyński Wehikuł Czasu wystartował z olsztyńskiego zamku (fot. Anna Kopacz - wszystkie)

W roli prelegenta w czasie spotkania wystąpił dr Marek Garbowski - ekonomista Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, który opowiadał czym jest podpis, czyli najogólniej rzecz ujmując - znak graficzny najczęściej związany z nazwiskiem, rzadziej z imieniem. Przedstawił funkcje, jakie spełnia podpis, poruszył temat podpisu elektronicznego, którego popularność rośnie z roku na rok. W roli ekspertów wystąpili dr Barbara Krysztopa-Czupryńska - historyk z UWM i dr Jacek Poniedziałek - socjolog z UWM.

Rozmawiano między innymi o tym jak w odległych czasach finalizowano transakcje, kiedy to przy zawieraniu umów nie podpisywano się na kartce papieru (niegdyś był on trudnym do zdobycia materiałem). Zamiast tego składano przyrzeczenia - dochodziło wtedy do ślubowania wiary poprzez wzniesienie palca wskazującego w stronę nieba. Barbara Krysztopa-Czupryńska opowiedziała także o innych zwyczajach, gestach i rytuałach, np. podaniu sobie ręki na znak ubicia ze sobą targu, które towarzyszyły ludziom robiącym ze sobą interesy.

Na spotkaniu oprócz omówienia zmian, jakie zachodziły na przestrzeni wieków, poruszono także m.in. kwestie ważności wymiany handlowej, powody zrywania zawieranych umów i zaufania społecznego, które w naszym kraju jest niewielkie, gdyż nie zawsze umowy są dotrzymywane.

Obszerne fragmenty spotkania zarejestrowaliśmy na filmie wideo. Zapraszamy do zapoznania się z nim.


2015-12-04 14:21, Anna Kopacz/d.

Więcej informacji znajdziesz na Olsztyn24