Olsztyn24 - https://www.olsztyn24.com/
Policjanci i strażnicy pomogli osobom, którym zagrażało wychłodzenie

Policjanci i strażnicy miejscy m.in. sprawdzają pustostany i altanki na ogródkach działkowych (fot. KWP - wszystkie)

Do pierwszego zdarzenia doszło wczoraj (5.01) około godziny 13.30. Do oficera dyżurnego Komisariatu Policji w Barczewie zadzwoniła osoba informując, że za sklepem spożywczym leży bezdomny, który może potrzebować pomocy. Na miejsce pojechał patrol policji i pogotowie ratunkowe. Bezdomny mężczyzna, z powodu niskiej temperatury otoczenia, został zabrany przez policjantów do komisariatu, a następnie przekazany do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Bartoszycach.

Również wczoraj podobna sytuacja miała miejsce w Olsztynie. O godzinie 20.00 dyżurny miejskiego monitoringu zauważył, że na skrzyżowaniu ulic Prosta i Kołłątaja leży mężczyzna. Na miejsce wysłał policjanta i strażnika miejskiego. Jak się okazało, 36-latek leżał na chodniku i był tak pijany, że nie był w stanie poruszać się o własnych siłach. Badanie wykazało ponad 4 promile alkoholu w jego organizmie. Ponieważ nie można go było pozostawić samego w domu, został przewieziony do izby wytrzeźwień, gdzie spędził noc.

Natomiast w Nowym Mieście Lubawskim około godz. 1.00 dzisiejszej nocy, do oficera dyżurnego policji zadzwoniła mieszkanka miasta, która widząc pijanego mężczyznę chodzącego po okolicy zaniepokoiła się o jego życie i zdrowie. Na zewnątrz było kilkanaście stopni mrozu. Na miejsce pojechali policjanci. Okazało się, że 38-letni bezdomny miał 3 promile alkoholu w organizmie. Noc spędził w policyjnej celi.

Zimą policjanci, wspólnie ze strażnikami miejskimi, podejmują wzmożone działania, by udzielić pomocy każdemu, kto jej potrzebuje. Patrole sprawdzają miejsca, w których żyją osoby bezdomne, odwiedzają ich i szczególnie zimą namawiają do zamieszkania w placówkach socjalnych. Ale pomóc może każdy, kto widzi człowieka będącego w trudnej sytuacji. To może być bezdomny, nietrzeźwy, albo człowiek chory. Nie traktujmy stereotypowo tych, którzy leżą na ulicy czy przystanku. Każdemu należy się pomoc. Wystarczy zadzwonić na nr 112. Jeśli przekażemy dyspozytorowi wszystkie informacje - o miejscu, w którym znajduje się człowiek potrzebujący pomocy, jak się zachowuje, ten wyśle na miejsce właściwe służby.

W Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego w Olsztynie uruchomiona została bezpłatna, całodobowa infolinia dla osób bezdomnych o numerze 0 800 165 320. To właśnie pod tym numerem telefonu osoby zainteresowane będą mogły uzyskać informacje na temat miejsc noclegowych, jadłodajni oraz punktów udzielania pomocy rzeczowej, finansowej, prawnej i medycznej na terenie całego województwa warmińsko - mazurskiego.


2016-01-05 14:13, KWP

Więcej informacji znajdziesz na Olsztyn24