Olsztyn24 - https://www.olsztyn24.com/
Warsztaty z edukatorami z Warszawy

Warsztaty z edukatorami z Warszawy (fot. G 13 - wszystkie)

W Polsce na przestrzeni wieków spotykały się różne kultury i religie, które dzięki pokojowemu współistnieniu stworzyły niezwykłe, wielokulturowe dziedzictwo. Śladem ich obecności są dziś nie tylko liczne zabytki architektury oraz zaniedbane cmentarze, ale także ważny wkład w rozwój kultury i sztuki polskiej. W naszym mieście możemy napotkać pozostałości życia i bytności różnych społeczności, w tym także Żydów. Chcemy razem z uczniami odkrywać to wielokulturowe dziedzictwo i przywracać pamięć o nim, bo wierzymy, że w ten sposób lepiej zrozumiemy siebie nawzajem i otaczający świat.

Obecna edycja programu realizowana jest przez Fundację Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego w Polsce w ramach partnerstwa z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN oraz dzięki wsparciu Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny. Celem programu edukacyjnego „”Przywróćmy pamięć” - realizowanego od 2005 r. przez Fundację Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego - jest propagowanie wśród uczniów wiedzy na temat historii i kultury Żydów oraz zachęcenie ich do przeprowadzania projektów na rzecz przywracania pamięci o społeczności żydowskiej w swojej miejscowości.

Podczas warsztatów, które trwały pięć godzin, uczniowie wspólnie z edukatorami określali możliwe sposoby działania w lokalnej społeczności i prezentowania efektów swojej pracy. Na konkretnych przykładach wypracowano możliwości upubliczniania prac.

Spotkanie utrwaliła TVP 3 Olsztyn, która zaprezentuje materiał na swojej antenie oraz szkolna telewizja FROG13, która z warsztatów przygotuje film. Uczniowie miło spędzili czas przy słodkim „co nieco” ufundowanym przez organizatora.

Grupa uczniów Gimnazjum nr 13 po lekcjach realizuje projekt „Przywróćmy pamięć” pod tytułem „Działanie nośnikiem pamięci o przeszłości”. W tym roku skupiamy się na społeczności żydowskiej zamieszkałej w Olsztynie i śladach ich bytności w mieście. Analizujemy stare mapy, zdjęcia Olsztyna, odnajdujemy i utrwalamy fotograficznie dawne miejsca w dzisiejszej przestrzeni miejskiej, ale także od tego roku dbamy o cmentarz żydowski przy ul. Zyndrama z Maszkowic (przy dawnym domu przedpogrzebowym według projektu Ericha Mendelsohna).

Uczestniczyliśmy również w wydarzeniach w mieście, które są związane z tematyką wielokulturowości (Wama Film Festival, Dni Kultury Żydowskiej), zwiedzaliśmy miasto z przewodnikiem. Czekają nas jeszcze warsztaty z pracownikiem IPN i wiosenne porządki na cmentarzu żydowskim.


2016-01-23 01:20, Joanna Mieszczyńska

Więcej informacji znajdziesz na Olsztyn24