Olsztyn24 - https://www.olsztyn24.com/
Polscy i norwescy konserwatorzy wymienili doświadczenia w lidzbarskim zamku

Andrzej Gołembnik mówił o badaniach archeologicznych na lidzbarskim zamku

- W związku z realizacją drugiego etapu projektu „Konserwacja i restauracja XIV-wiecznego zamku w Lidzbarku Warmińskim - perły architektury gotyckiej w Polsce”, dofinansowanego ze środków MF EOG 2009-2014 i NMF w ramach Programu „Konserwacja i rewitalizacja dziedzictwa kulturowego”, nawiązaliśmy partnerską współpracę pomiędzy Muzeum Warmii i Mazur i Norweskim Instytutem Kultury i Dziedzictwa Narodowego - mówi Elżbieta Jelińska, dyrektor Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie. - W ramach tej współpracy z norweskimi partnerami odbyły się m.in. wizyty studyjne naszych pracowników w Norwegii i Norwegów na Warmii. Uruchomiliśmy taki dodatkowy projekt, żeby wykorzystać zdobyte doświadczenia przy rewitalizacji zamku lidzbarskiego do porównania metod konserwatorskich i rewitalizacji zabytków w Norwegii i w Polsce.

Wizyta Norwegów w Polsce miała na celu zaprezentowanie im architektury Warmii, w tym średniowiecznych polichromii w zamku lidzbarskim, zaś Polacy w Norwegii zapoznali się z tamtejszą średniowieczną architekturą sakralną i polichromiami. Partnerzy przedstawili sobie wyniki przeprowadzonych badań, metody ochrony zabytków, przebieg i dokumentację wykonanych prac konserwatorskich, stosowaną profilaktykę i metody zwalczania szkodników. Podsumowaniem współpracy była dzisiejsza konferencja zatytułowana „Pod lupą konserwatora - wymiana doświadczeń w kontekście rewitalizacji zamku w Lidzbarku Warmińskim” w Zamku Biskupów Warmińskich. Konferencji towarzyszyło wydanie publikacji z wystąpieniami dzisiejszych prelegentów oraz dokumentację fotograficzną.

Uczestnicy konferencji wysłuchali:

» przygotowanego przez prof. dr hab. Bogumiłę Rouba z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu referatu „Wartościowanie jako narzędzie służące podejmowaniu decyzji w procesie konserwacji-restauracji”,

» referatu Tone Olstad z Norweskiego Instytutu Badań Dziedzictwa Kulturowego zatytułowanego „Retuszowanie: uzupełnianie ubytków, sztuka czy iluzja”

» referatu Susanne Kaun z Norweskiego Instytutu Badań Dziedzictwa Kulturowego poświęconego XVII-wieczny, malowidłom ściennym ze średniowiecznego kamiennego kościoła w Moster w zachodniej Norwegii,

» referatu archeologa Andrzeja Gołembnika o „Konserwatorskim aspekcie badań reliktów architektury, odkrytych na parchamie północnym zamku w Lidzbarku Warmińskim”,

» referatu dr. hab. Piotra Witomskiego ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego zatytułowanego „Korozja zabytkowych więźb dachowych”.

O współpracy pomiędzy Muzeum Warmii i Mazur oraz Norweskiego Instytutu Badań Dziedzictwa Kulturowego mówiła też Anna Szymańska z Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie.


2016-03-31 15:48, wb

Więcej informacji znajdziesz na Olsztyn24