Olsztyn24 - https://www.olsztyn24.com/
Europejska Noc Muzeów w Muzeum Warmii i Mazur

Koncertuje kwartet smyczkowy Artura Miliana

- Staramy się, żeby z roku na rok było coraz więcej atrakcji, udostępniamy rzeczy, których na co dzień nie pokazujemy - mówi Elżbieta Jelińska, dyrektor Muzeum Warmii i Mazur. - Staramy się też pamiętać o ważnych wydarzeniach i rocznicach, które uwzględniamy w naszym programie.

Kluczowym wydarzeniem sobotniego wieczoru w zamku było otwarcie w sali przy wieży instalacji zatytułowanej „Siedmiu ojców”. Autorką instalacji jest Zuzanna Janin, znana współczesna artystka, a przez starsze pokolenie zapewne także kojarzona jako odtwórczyni roli Majki Skowron w popularnym przed laty serialu telewizyjnym „Szaleństwa Majki Skowron”. Ten jednorazowy mariaż Zuzanny Janin z filmem znalazł odzwierciedlenie w wykorzystanych w instalacji filmach wideo.

Podczas czterogodzinnego wydarzenia można było zwiedzać wszystkie na co dzień udostępniane pomieszczenia zamku i znajdujące się tam wystawy. Muzeum w sposób szczególny zachęcało do oglądania wystaw „Nie tylko Stare Miasto. Pradzieje Olsztyna” (kurator Kacper Martyka) oraz wystawy jubileuszowej „Olsztyńskie muzealia w Polsce i na świecie” (kurator Andrzej Rzempołuch), organizując zwiedzanie wystaw z ich kuratorami.

Jak zwykle przy tego rodzaju wydarzeniach w muzeum, nie zabrakło gier i zabaw towarzyskich - zarówno dla najmłodszych, jak i dorosłych. Muzeum szczególnie szczyciło się premierową prezentacją kart do gry w skata.

- Ta gra cieszyła się ogromną popularnością na Warmii, a przez ostatnie lata została trochę zapomniana - wyjaśnia dyrektor Jelińska. - Teraz znowu jest „na fali”. W muzeum przygotowaliśmy talię kart do tej gry. Jest ona unikalna również z tego powodu, że znajdują się na niej postacie z naszych zbiorów. Grając tymi kartami, można więc nie tylko bawić się, ale także dowiedzieć, co cennego mamy w zbiorach Muzeum Warmii i Mazur.

Wśród licznych warsztatów jakie proponowało Muzeum Warmii i Mazur, na podkreślenie zasługują te, które odnosiły się do przypadających na rok 2016 rocznic: 550. rocznicy zawarcia II pokoju toruńskiego, 130. rocznicy założenia Gazety Olsztyńskiej oraz 70. rocznicy śmierci Feliksa Nowowiejskiego.

Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszyły się też odbywające się w Salach Kopernikowskich koncerty. Wystąpili tam uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. w Olsztynie oraz kwartet smyczkowy Artura Miliana.

Z kronikarskiego obowiązku dodajmy jeszcze, że w programie Europejskiej Nocy Muzeów w Zamku Kapituły Warmińskiej znajdowało się jeszcze oglądanie panoramy Olsztyna z zamkowej wieży, przymierzalnia strojów historycznych, warsztaty twórcze, pokazy rycerskiej grupy rekonstrukcyjnej. Działała też nocna kawiarenka.

Jak co roku, uruchomiono Nocną Linię Muzealną obsługiwaną przez elektryczne busiki, które przewoziły uczestników Europejskiej Nocy Muzeów pomiędzy Zamkiem Kapituły Warmińskiej, Muzeum Przyrody i BWA. Każdy, kto tej nocy odwiedził olsztyńskie oddziały Muzeum Warmii i Mazur i zebrał komplet przygotowanych na tę noc pocztówek konkursowych, otrzymywał od muzealników pamiątkową fluorescencyjną opaskę silikonową.

Więcej o Europejskiej Nocy Muzeów w Zamku Kapituły Warmińskiej na naszych zdjęciach i filmach.


2016-05-15 10:44, waclawbr

Więcej informacji znajdziesz na Olsztyn24