Olsztyn24 - https://www.olsztyn24.com/
Podsumowano trzeci rok partnerstwa „Strażnicy pamięci”

Głos zabiera Bartłomiej Głuszak, prezez FOSa

Projekt „Strażnicy Pamięci” realizowany jest od stycznia 2014 roku przez Federację Organizacji Socjalnych FOSa w Olsztynie przy wsparciu Fundacji Pamięć, Odpowiedzialność i Przyszłość. Adresowany jest do byłych więźniów niemieckich obozów koncentracyjnych oraz pracowników przymusowych III Rzeszy. Na Warmii i Mazurach żyje kilkaset osób, które w czasie wojny doświadczyły wysiedleń, przymusowej pracy i życia za drutami, zwłaszcza w obozach w Potulicach k. Nakła i Działdowie.

Poprzez wspólne działania kilkunastu organizacji i samorządów z terenu Olsztyna oraz powiatu iławskiego wolontariusze objęli takie osoby stałą opieką jako „przyjaźni sąsiedzi” oraz na zasadzie „ciepłego telefonu”. Organizowano również beneficjentom jubileusze pod hasłem „200 lat”, wycieczki oraz spotkania integracyjne.

W ramach projektu zadbano również o zabezpieczenie dla potomnych bezpośredniego świadectwa wojennych wydarzeń. W wydawanym przez FOSę piśmie osób starszych „Generacja”, w specjalnych numerach -14 i 15 - zebrano 15 wspomnień, w tym m.in. Anny Sobolewskiej z Olsztyna, Haliny Wiśniewskiej w Iławy oraz Tadeusza Licznerskiego z Lubawy - właśnie mija 75 lat od największej fali wysiedleń Polaków z wcielonych do Rzeszy rejonów, należących dziś do powiatów nowomiejskiego i części powiatu iławskiego (miasto i gmina Lubawa).

Po spotkaniu prasowym zaproszono jego uczestników do udziału w IX Wojewódzkiej Konferencji z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Starszych. W jej programie znalazły się m.in. wykłady o partnerskiej współpracy rad seniorów z samorządami, przyczynach powstania Ogólnopolskiego Porozumienia o Współpracy Rad Seniorów, a także aktywności seniorów na terenach wiejskich województwa warmińsko-mazurskiego.

Podczas konferencji została również zaprezentowana wystawa fotograficzna „Wrażliwość społeczna w obiektywie”.


2016-09-30 17:32, D.

Więcej informacji znajdziesz na Olsztyn24