Olsztyn24 - https://www.olsztyn24.com/
Takiego filmu jeszcze nie było

Dyrektorzy OPiOA oraz RDLP podpisują porozumienie o współpracy

„Zobaczyć niedostrzegalne” to film, którego technika realizacji została zaprojektowana i wdrożona przez Adama Smoczyńskiego i Alana Pyrczaka ze Studia Ruchome Obrazki, do którego muzykę napisał Marcin Wawruk. Film został nagrany metodą poklatkową w lasach Nadleśnictwa Miłomłyn. Nagrania powstawały na specjalnie skonstruowanych wózkach, szynach i dźwigach unoszących kamery do góry. Materiał filmowy był zbierany przez wiele miesięcy, o różnych porach roku, dnia i nocy. Łącznie przez dwa lata powstało wykonano setki tysięcy klatek filmu pokazujących drzewa w lesie i las.

Realizację tego unikatowego na świecie filmu wsparły m.in.: Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Olsztynie, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie i Olsztyńskie Planetarium i Obserwatorium w Olsztynie.

- Włączyliśmy się w ten projekt z wielu powodów - mówi Jacek Szubiakowski, dyrektor OPiOA w Olsztynie. - Po pierwsze, dlatego, że takiego filmu jeszcze nie było, więc nasze planetarium miało okazję zaistnieć w nowej dziedzinie, takiej przyrodniczej i do tego jeszcze regionalnej, dziejącej się tuż za naszym progiem. Po drugie - w rozmowach dotyczących dzisiejszego pokazu w planetarium pojawiła się szersza idea, idea wykorzystania zarówno planetarium, jak i mobilnego astrolabium do promocji przyrody wśród młodzieży - i tej przyrody ożywionej, która nas otacza, jak i tej, która otacza całą „Planetę Las” i Wszechświat.

Skutkiem wspomnianych przez dyrektora Szubiakowskiego rozmów było m.in. podpisanie dzisiaj po seansie filmowym porozumienia pomiędzy Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Olsztynie a Olsztyńskim Planetarium i Obserwatorium Astronomicznym.

- To porozumienie dotyczy zarówno nowych produkcji filmowych, które będziemy mogli pokazywać tutaj w planetarium, a które będą poświęcone różnym aspektom eksploatacji przyrody, jak również działań edukacyjnych prowadzonych zarówno w planetarium, jak i na miejscu, w lesie - wyjaśnia Jacek Szubiakowski. - Chcemy w lesie pokazywać niebo, kontemplować tam przyrodę, która nas otacza, ale także to, co jest ponad nami. Chcemy więc pokazywać nocne niebo z dala od świateł miejskich, od zanieczyszczenia obserwacji światłem. Myślę, że takie spojrzenie na niebo może u młodego człowieka wywołać uczucie zachwytu, fascynacji, które później zaowocuje pozytywnym nastawieniem do zdobywania wiedzy.

Więcej o dzisiejszym prapremierowym pokazie w Olsztyńskim Planetarium w materiałach multimedialnych dołączonych do niniejszego tekstu.


2016-12-09 15:03, waclawbr

Więcej informacji znajdziesz na Olsztyn24