Olsztyn24 - https://www.olsztyn24.com/
MOK zaprasza do udziału w nowym projekcie literackim

Zajęcia poprowadzi Mariusz Sieniewicz

Pierwszą częścią projektu jest kurs kreatywnego pisania. Poddamy wyobraźnię niegroźnym eksperymentom, skupimy się na poszukiwaniu własnego języka, by dawać jak najlepszy obraz emocji i myśli. To nie będą lekcje polskiego, to będzie chodzenie po polu minowym: albo stworzymy niepowtarzalne światy, albo wysadzimy się w powietrze niewypałami grafomanii. Dotkniemy spraw wielkich i pozornie błahych, jak pora dnia, miejsce i czas pisania (są nocne marki, są i tacy, którzy wstają na długo przed kurami). Ocenimy też - teoretycznie - wpływ kilku używek na słowa. Czasem rozbebeszymy metaforę, czasem zrobimy literacki freestyle, prześledzimy pisarskie patenty i tricki. Będziemy rozbierać opowieści na czynniki pierwsze i na nowo je składać, by działały jak w szwajcarskim zegarku. Będziemy myśleć, wiedząc, że czasami to musi boleć. Będziemy pisać, wiedząc że to przynosi wolność!

Część druga to dyżur literacki - nasz protest-młot na zapełnione szuflady i twarde dyski. Pisać to jedno, a mieć szansę światu pokazać - to drugie. Każdy będzie mógł przynieść swój tekst, by go przeczytać lub dać do przeczytania. Spotka sobie podobnych ludzi, którzy pisaniem opowiadają o życiu. Dyżur pełnić będzie pisarz o sprawdzonych - na nasze oko - kompetencjach. Nadstawi ucha, podpowie, wyrazi wątpliwość lub wpadnie w zachwyt. To szansa spotkania, rozmowy o literaturze i własnych tekstach. Najciekawsze utwory znajdą się w artzinie „Papierówki” - piśmie stworzonym przez uczestników dyżuru.

„Papierówka” ruszy 1 lutego, o godzinie 18.00 w Kamienicy Naujacka. Poprowadzi ją Mariusz Sieniewicz.

Pytania i korespondencja: papierowka@mok.olsztyn.pl

******

Mariusz Sieniewicz - pisarz, autor siedmiu książek, m.in. „Czwartego nieba”, „Miasta Szklanych Słoni”, „Walizek hipochondryka”. Dwukrotnie nominowany do Nagrody Literackiej NIKE, trzykrotny finalista Paszportów „Polityki”, laureat Nagrody Literackiej Warmii i Mazur. Współtwórca i redaktor naczelny pisma „Portret”, stypendysta międzynarodowego projektu „Homines urbani”.

W latach 2011-2015 ekspert Państwowego Instytutu Sztuki Filmowej w dziedzinie scenariusza filmowego. Przez tygodnik „Przekrój” i „Gazetę Wyborczą” zaliczony do dziesiątki najciekawszych postaci literatury swojego pokolenia. Rekomendowany przez Olgę Tokarczuk na Międzynarodowych Targach Książki w Lipsku, w ramach programu „Famous Authors present the promising young Writers”. Tłumaczony na języki: angielski, niemiecki, chorwacki, rosyjski, węgierski, litewski, czeski i słoweński.

Na podstawie jego książek zrealizowano cztery sztuki teatralne: „Wszystkim Zygmuntom między oczy” w Teatrze Polskim we Wrocławiu, „Żydówek nie obsługujemy” i „Spowiedź Śpiącej Królewny” w olsztyńskim Jaraczu oraz „Rebelia” w Teatrze Śląskim w Katowicach.


2016-12-31 15:45, d.

Więcej informacji znajdziesz na Olsztyn24