Olsztyn24 - https://www.olsztyn24.com/
Wystawa nabytków w Muzeum Warmii i Mazur

Wystawę można oglądać w Sali Kromera olsztyńskiego zamku

Wśród nabytków z 2016 roku są przede wszystkim darowizny od osób prywatnych i instytucji. Kilka obiektów zostało również przez muzeum zakupionych - np. instrumenty astronomiczne i zegary umieszczone na stałej wystawie poświęconej Mikołajowi Kopernikowi. Są też takie mające prawie dwa tysiące lat historii.

Dział Sztuki Dawnej Muzeum Warmii i Mazur zaprezentował m.in. obrazy przekazane przez Muzeum Narodowe w Warszawie: „Przemówienie generała Yorka” autorstwa Gustava Graefa (1821-1895) oraz dwa portrety namalowane przez tego samego autora.

Wśród najciekawszych eksponatów Działu Archeologii znalazła się m.in. lunula (wisior ze złota) z okresu wpływów rzymskich (II/III w.) znaleziony w okolicach Fiugajek, żelazne kajdany ze schyłku średniowiecza (ok. XV w.) pochodzące z rejonu Jawt Wielkich, czy gliniane naczynie z wczesnej epoki żelaza (IV-III w. p.n.e.) - tzw. popielnica, odkryta podczas badań kurhanu w Bukwałdzie.

„Portret Haliny Kurowskiej” pędzla Jana Ilkiewicza czy Obraz I z cyklu „Melancholia” Anny Drońskiej to dzieła wybrane na wystawę przez Dział Sztuki Współczesnej.

Biblioteka Muzeum Warmii i Mazur wyeksponowała cenną spuściznę po Marii Zientarze-Malewskiej, przekazaną w 2016 roku przez jej bratanicę - Marię Surynowicz. Są to książki, czasopisma, rękopisy i maszynopisy prac pisarki. Bogaty jest też zbiór dokumentów poświęcony Władysławowi Ogrodzińskiemu i Ryszardowi Knosale.

Do ciekawych eksponatów można zaliczyć też urządzenia wyprodukowane w czasach PRL-u, jak chociażby elektryczną suszarkę do włosów w ebonitowej obudowie czy amatorski aparat fotograficzny AMI 66 polskiej produkcji. Na uwagę zasługuje też przygotowana przez Muzeum Przyrody ekspozycja zakupionych w ubiegłym roku tzw. rzeźb dermoplastycznych, czyli preparatów rzadkich ptaków i zwierząt.

Wystawa będzie czynna przez miesiąc.


2017-02-12 16:51, D./wb

Więcej informacji znajdziesz na Olsztyn24