Olsztyn24 - https://www.olsztyn24.com/
Sportowo i patriotycznie na Polach Grunwaldu

Bieg Tropem Wilczym na Polach Grunwaldu

- Nasze muzeum, chociaż ogniskowane jest na przypominanie i rekonstruowanie historii średniowiecznej, przede wszystkim jest muzeum wielkiej polskiej victorii - mówi Szymon Drej, dyrektor Muzeum Bitwy pod Grunwaldem. - Dlatego naszym celem jest przypominanie o wszystkich pięknych kartach historii Polski, w tym także o historii żołnierzy wyklętych. Trzeba też pamiętać, że i na tym terenie, w okolicach Pól Grunwaldu, ci żołnierze po roku 1945 działali i walczyli.

W materiałach archiwalnych pracownicy muzeum odnaleźli informacje o ataku na przełomie zimy i wiosny 1947 roku przez jeden z oddziałów podziemia niepodległościowego na Urząd Gminy Grunwald i tamtejszy posterunek. Te wydarzenia stały się kanwą dla przygotowanej w lutym 2014 roku Muzeum Bitwy pod Grunwaldem historycznej rekonstrukcji.

- W tym roku korzystając z okazji, że cała Polska biega ku pamięci żołnierzy wyklętych, postanowiliśmy, że dystans 1963 metrów (1963 to rok, w którym zginął ostatni żołnierz wyklęty - red.) przebiegniemy również po Polach Grunwaldu - mówi dyrektor Drej. - Impreza się udała, mimo złej pogody. Sami byliśmy zaskoczeni frekwencją. W biegu na dystansie 1963 metrów wzięło udział około 100 osób, co jak na nasze, grunwaldzkie warunki, jest bardzo, bardzo dobrym wynikiem.

Poza Biegiem Tropem Wilczym Muzeum Bitwy pod Grunwaldem przygotowało też dla biathlon łuczniczy. Panie biegały na dystansie 3 km, panowie na dystansie dwa razy dłuższym. Wszyscy też musieli wykazać się umiejętnością strzelania z łuku do tarczy. Chętnych nie brakowało.


2017-02-26 18:00, waclawbr

Więcej informacji znajdziesz na Olsztyn24