Olsztyn24 - https://www.olsztyn24.com/
Miejscy radni oceniali bezpieczeństwo w Olsztynie

XIV sesja Rady Miasta Olsztyna

Radni zapoznali się ze sprawozdaniem komendanta miejskiego Policji w Olsztynie ze stanu bezpieczeństwa na terenie miasta za 2016 rok, informacją komendanta miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Olsztynie o stanie bezpieczeństwa w Olsztynie w zakresie ochrony przeciwpożarowej za 2016 rok i sprawozdaniem komendanta Straży Miejskiej z działalności Straży Miejskiej w Olsztynie również za ubiegły rok.

Oprócz powyższych przyjęto także informację dyrektora Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Ochrony Ludności Urzędu Miasta „Sprawozdanie z działalności Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Ochrony Ludności za 2016 rok”, jak również sprawozdanie z realizacji Miejskiego Programu Zapobiegania Przestępczości oraz Ochrony Bezpieczeństwa Obywateli i Porządku Publicznego - „Bezpieczny Olsztyn”, a także informację dotyczącą aktualnego poziomu bezpieczeństwa w ruchu drogowym na sieci drogowej miasta Olsztyna.

Przed rozpoczęciem obrad przewodnicząca Rady Miasta Halina Ciunel pogratulowała prezydentowi Piotrowi Grzymowiczowi tytułu Lidera Samorządu 2016 w kategorii prezydentów miast na prawach powiatu, jakim gospodarza Olsztyna został uhonorowany podczas III Europejskiego Kongresu Samorządów w Krakowie. Prezydent Grzymowicz przedstawił natomiast nowych dyrektorów, którzy objęli stanowiska w okresie między sesjami. Byli to Mieczysław Wójcik - nowy dyrektor Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Ochrony Ludności Urzędu Miasta oraz Zbigniew Kot - dyrektor Zakładu Cmentarzy Komunalnych.

Z podjętych dzisiaj przez Radę Miasta decyzji, zwrócić uwagę trzeba na podjęcie uchwały w sprawie dostosowania sieci szkół podstawowych i gimnazjów do nowego ustroju szkolnego, a także uchwały w sprawie dostosowania sieci szkół ponadgimnazjalnych i specjalnych do nowego ustroju szkolnego oraz ustalenia sieci szkół ponadpodstawowych i specjalnych. Te uchwały kończą formalnie etap przygotowania organizacji szkół podległych olsztyńskiemu samorządowi do nowego systemu edukacji w Polsce.

Po wyjątkowo burzliwej, niekiedy wręcz żenującej, debacie radni przyjęli też uchwałę wprowadzającą program polityki zdrowotnej pod nazwą „Program zdrowotny w zakresie polityki zakażeń wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV) tupu 6, 11, 16, 18 w Gminie Olsztyn na lata 2015-2020”. Istotą programu jest umożliwienie młodym mieszkankom Olsztyna bezpłatnych szczepień zapobiegających rakowi szyjki macicy. Nie wszyscy radni poparli ten pomysł. Radna PiS Elżbieta Wirska zaproponowała nawet dość osobliwą alternatywę dla bezpłatnych szczepień przeciwko brodawczakowi - bezpłatne karty wstępu do Aquasfery. Debaty można posłuchać w dołączonym do tego materiału pliku audio.


2017-03-29 18:38, D.

Więcej informacji znajdziesz na Olsztyn24