Olsztyn24 - https://www.olsztyn24.com/
Grunwald czeka na gości

Dni Grunwaldu 2017

- Jesteśmy przygotowani na 100 tysięcy turystów - powiedział nam po posiedzeniu sztabu Szymon Drej, dyrektor Muzeum Bitwy pod Grunwaldem. - Mamy od lat wypracowany schemat organizacji życia obozowego na Polach Grunwaldzkich, jak i ruchu kołowego i pieszego. W tym roku ten schemat powinien również się sprawdzić. Mimo, że Dni Grunwaldu to jedna z największych imprez masowych w Polsce, to służby mundurowe podkreślają, że jest to wydarzenie o bardzo wysokim poziomie bezpieczeństwa.

Organizatorzy muszą być jednak bardzo czujni, bo z niespodziankami mogą się spotkać w każdej chwili. Przykład: wczoraj na trasie S7, tuż przed zjazdem w kierunku Pól Grunwaldzkich, drogowcy przystąpili do wymiany asfaltowego dywanika na jednym pasie ruchu, zwężając drogę S7. Gdyby te prace drogowe były prowadzone w najbliższą sobotę, gdy pod Grunwald jechać będzie tysiące samochodów, na ekspresówce niewątpliwie powstałyby ogromne korki. W tej sprawie w GDDKiA interweniowali dzisiaj policjanci. Zobowiązali drogowców do zakończenia prac przed sobotą.

Na co w tym roku mogą liczyć turyści, którzy podczas Dni Grunwaldu przybędą na pola, na których 607. lat temu wojska polsko-litewskie stoczyły zwycięską bitwę z zakonem krzyżackim?

- Tradycyjnie zapraszamy w sobotę, 15 lipca, dokładnie w 607. rocznicę największej bitwy średniowiecznej Europy, na inscenizację bitwy pod Grunwaldem - zaprasza Szymon Drej. - Trzeba jednak pamiętać o tym, że ta inscenizacja to taka „wisienka na torcie”, najważniejszy punkt programu Dni Grunwaldu, ale nie jedyny. Już dzisiaj, 12 lipca, rozpoczynają się Dni Grunwaldu, których zwieńczeniem jest sama inscenizacja. Program jest bardzo bogaty i każdy, kto tutaj przyjedzie - czy to miłośnik historii, czy po prostu miłośnik dobrej zabawy - znajdzie na pewno coś dla siebie, wyjedzie stąd zadowolony, najedzony, napojony trunkami, jakie sobie tylko wymarzy.

Nie zabraknie więc stoisk z jedzeniem i piciem, czy pamiątkami. Każdy, kto podzieli pasję rekonstruktora średniowiecznych bitew, będzie mógł zaopatrzyć się w wzorowane na średniowiecznych stroje, zbroje i oręż. Do średniowiecznych tradycji nawiązywać też będą turnieje rycerskie.

- Turnieje rycerskie zaczynają się już dzisiaj - informuje dyrektor Drej. - W tym roku będą to znaczące turnieje, o radze mistrzostw Polski - Mistrzostwa Polski w mieczu długim i Mistrzostwa Polski w mieczu jednoręcznym i tarczy. To są bardzo prestiżowe zawody, na które przyjeżdżają najlepsi zawodnicy z całego kraju.

Muzealnicy podkreślają jednak, że chociaż Dni Grunwaldu mają charakter ludyczny, to nie należy zapominać o tym, że jest to żywa lekcja historii.

- To jest ten moment, kiedy każdy może „dotknąć” średniowiecza, zobaczyć jak żyło się w dawnych wiekach - mówi Szymon Drej. - Zapraszamy też na nasze imprezy edukacyjne, na nasze wykłady, aby to co będzie można zobaczyć na Polach Grunwaldzkich wzbogacić jeszcze o element naukowy.

Szczegółowy program Dni Grunwaldu jest dostępny na wielu stronach internetowych, m.in. w naszej zakładce „Co?Gdzie?Kiedy?”, ale też na stronach: www.grunwald1410.pl, www.muzeum.grunwald.pl i facebook.com/grunwald. Przypominamy jednak, że inscenizacja bitwy odbędzie się w sobotę (15.07) o godz. 15. Ciekawe dla widzów są też Grunwaldzkie Wici, czyli inscenizacja powitania wojsk pod Grunwaldem. Ta impreza rozpocznie się w piątek (14.07) o godz. 12.30. Polecamy też próbę generalną inscenizacji Bitwy pod Grunwaldem, która zawiera wiele elementów parodii właściwej inscenizacji. To wydarzenie zostało zaplanowane na piątek (14.07) na godz. 17.00.


2017-07-12 17:03, waclawbr

Więcej informacji znajdziesz na Olsztyn24