Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj Email
waclawbr | 2009-02-21 22:11:05 | Rozmiar tekstu: A A A

Szpiczak nie jest wyrokiem

Olsztyn24
Zjazd odbył się w sali konferencyjnej Urzędu Wojewódzkiego w Olsztynie | Więcej zdjęć »

W Olsztynie od piątku (20.02) trwa trzydniowy IV Kongres Polskiego Stowarzyszenia Pomocy Chorym na Szpiczaka. W spotkaniu biorą udział eksperci zajmujący się leczeniem szpiczaka mnogiego w kraju i zagranicą oraz pacjenci z Europejskiej Grupy Pacjentów Chorych na Szpiczaka.

- Szpiczak to choroba nowotworowa, która może zaatakować każdy narząd, najczęściej jednak dotyczy to układu kostnego - mówi prof. Mieczysław Komarnicki, kierownik kliniki hematologii i chorób rozrostowych układu krwiotwórczego Akademii Medycznej w Poznaniu. - Czasami zaczyna się w bardzo podstępny sposób, bólami kości, bólami kręgosłupa. Często te objawy są lekceważone, kładzione na karb tzw. korzonków.

- Choroba jest nie mniej groźna jak białaczka, czy inne choroby hematologiczne - mówi Roman Sadżuga, prezes zarządu Polskiego Stowarzyszenia Pomocy Chorym na Szpiczaka. - Dzisiaj jest już znacznie więcej chorych na szpiczaka niż np. na przewlekłą białaczkę szpikową.
R E K L A M A
banner
Nie ma dokładnych danych dotyczących liczby chorych na szpiczaka. Rocznie w Polsce wykrywa się ok. 1500 przypadków zachorowań. Stale leczonych jest 4 - 4,5 chorych na ten rodzaj choroby nowotworowej.

- Szacujemy, że w Polsce jest ok. 10 tys. chorych na szpiczaka, chociaż wielu z nich jeszcze o tym nie wie - dodaje prezes Sadżuga. - Trzeba bowiem wiedzieć, że ten rodzaj nowotworu jest bardzo trudny do zdiagnozowania.

Zachorowaniu na szpiczaka nie można też zapobiec.

- Nie ma sposobu na zapobieganie tej chorobie - tłumaczy prof. Komarnicki. - Dobrze byłoby natomiast szybko go rozpoznać. Jeżeli są bóle kostne niewiadomego pochodzenia, jeżeli są odchylenia w badaniach krwi, takich jak OB czy morfologia, wówczas należy udać się do lekarza i zastanowić się, czy czasami nie jest to szpiczak.

Podobne do olsztyńskiego ogólnopolskie zjazdy odbywają się co roku, od czterech lat.

- Celem zjazdów jest integracja środowiska chorych i przekazanie jasnej i zdecydowanej informacji, że szpiczak nie jest wyrokiem - kończy Roman Sadżuga.

Z D J Ę C I A
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl