Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj Email red. | 2009-03-03 18:11:05 | Rozmiar tekstu: A A A
O nowoczesnych metodach leczenia raka piersi

Spotkanie przy HERbacie

Olsztyn24

Podczas wykładu | Więcej zdjęć »
W Warmińsko-Mazurskim Centrum Onkologii w Olsztynie odbyło się dziś (3.03) pierwsze z cyklu „Spotkanie przy HERbacie. Moje wątpliwości związane z nowotworem piersi”. Cykl spotkań organizowany jest w ramach Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego dla Przedstawicielek Stowarzyszeń Amazonki. Warsztaty są odpowiedzią na potrzeby edukacyjne pacjentek z nowotworem piersi HER2+.

- Olsztyńskie Amazonki spotykają się raz w miesiącu - mówi dr Barbara Baturo-Warszawska, szefowa Olsztyńskiego Stowarzyszenia „Amazonki”. - Dzisiejsze spotkanie ma szczególny charakter, bowiem zapoznamy się z wykładem o najnowocześniejszych metodach leczenia raka piersi. Że temat jest dla nas ważny świadczy m.in. tłok na sali.

W Polsce co roku na nowotwór piersi zapada 10 tys. kobiet, umiera 5 tys. - to prawie tyle ile mieszkańców liczy olsztyńskie Osiedle Mazurskie. Inspiracją do powstania cyklu „Spotkań przy HERbacie. Moje wątpliwości związane z nowotworem piersi” była niedostateczna wiedza na temat najnowszych metor leczenia rozsianego raka piersi.
R E K L A M A
banner
- Jestem przekonana, że przekazywanie nam najnowszych informacji o leczeniu nowotworów piersi jest dla nas nadzieją, szansą na podjęcie kolejnego kroku w stawianiu czoła tej strasznej chorobie - mówi Marianna Kunikowska z Olsztyńskiego Stowarzyszenia „Amazonki”. - Dla wielu z nas jest to nadzieja na walkę o dłuższe życie. W środowisku panuje przekonanie, że najważniejsze to oswoić raka i wiedzieć jak z nim postępować. Do tego niezbędna jest edukacja. Stowarzyszenie Amazonek od dłuższego czasu podkreślało potrzebę działań w tym zakresie.

- Dzisiejsza medycyna stwarza pacjentom coraz więcej możliwości walki z nowotworem piersi - mówi dr Barbara Radecka, prowadząca dzisiejsze spotkanie. - Poprzez warsztaty pacjantki zapoznają się z nowoczesnymi terapiami celowanymi - także metodą dosutną, którą my lekarze możemy im zaproponować. Wymiana doświadczeń w leczeniu jest cennym nabytkiem, która wpływa pozytywnie na psychologiczną stronę leczonej osoby.

Wykład i związane z nim warsztaty poprowadziła dr Barbara Radecka, zastępca ordynatora oddziału onkologii klinicznej Opolskiego Centrum Onkologii im. prof. T. Koszarowskiego. Tematyka spotkania nawiązywała do tematu raka piersi oraz leczenia pacjentek z nadekspresją receptora HER2. Podczas spotkania, jego uczestnicy wysłuchali też informacji o własnych doświadczeniach jednej z pacjentek cierpiących na chorbę nowotworową piersi.

******

Co to jest ErbB2 (HER2)?

Ostatnie lata przyniosły ogromny postęp w medycynie, jeśli chodzi o zrozumienie zaburzeń molekularnych, które odpowiadają za rozwój raka piersi. Największym zainteresowaniem wśród badaczy cieszy się grupa receptorów ErbB2 HER2, ponieważ uważa się, że w przypadku tej grupy rokowania w chorobie są najgorsze.

ErbB2 (HER2) jest odpowiedzialny za wzrost, podział i procesy naprawcze w komórkach i występuje normalnie w komórkach ludzkich. W komórkach nowotworowych może dojść do zwiększenia ilości genu kodującego receptor. Uważa się, że ok. 30% z rozpoznanych raków piersi ma zbyt wiele kopii tego genu, co powoduje nadekspresję receptora ErbB2 (HER2) - jako produktu tego genu na powierzchni komórek raka. Wtedy mamy do czynienia z tzw. nadekspresją ErbB2 HER2. To z kolei może doprowadzić do szybkiego wzrostu raka i przebieg choroby będzie miał bardziej agresywny charakter. Jak dowodzą badania naukowe, nowotwory z nadekspresją receptora ErbB2 (HER2) są bardziej odporne na chemioterapię. Oznaczenie i znajomość receptora ErbB2 (HER2) jest bardzo ważnym sygnałem dla onkologów, co do wyboru optymalnej terapii.

Czym są terapie celowane w leczeniu raka piersi?

Medycyna w ostatnich latach znalazła nową broń do wlaki z komórkami rakowymi. Są to tzw. terapie celowane. Mechanizm ich działania polega na zakłócaniu procesów komórkowych lub mechanizmów chorobowych powodujących poszczególne nowotwory, a tym samym znacznie spowalnia procesy chorobowe.

Przełom w terapii chorych z zaawansowanym rakiem piersi z nadekspresją receptora ErbB2 (Her2)

W grupie terapii celowanych onkolodzy dysponują nowymi preparatami dla chorych z zaawansowanym rakiem piersi z nadekspresją HER2. Jednym z nich jest lapatynib, który została dopuszczony do obrotu w Polsce i we wszystkich 27 krajach UE 10 czerwca 2008 r.

Z D J Ę C I A
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
R E K L A M A
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl