Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj Email D. | 2010-05-05 20:46 | Rozmiar tekstu: A A A

Nagroda im. Krasickiego dla Barbary Hulanickiej

Olsztyn24
Ogłoszenie werdyktu Kapituły Nagrody nastąpiło w olsztyńskim zamku | Więcej zdjęć »
Po raz dwudziesty drugi przyznano nagrodę imienia Biskupa Ignacego Krasickiego. Laureatką nagrody Anno Domini 2010 została Barbara Hulanicka z Barczewa. Jak powiedział Krzysztof Stachowski, członek kapituły, nagrodę mogą otrzymać ludzie szeroko pojętej kultury, nauki, osoby, które pochodzą z Warmii, Mazur i Powiśla lub w inny sposób związane z naszym regionem, promujące go w Polsce lub za granicą.

- Idea tej nagrody, nagradzania wybitnych postaci, zrodziła się w 1987 roku i skupiła grupę osób o niezależnych poglądach - mówi Waldemar Żebrowski, przewodniczący kapituły. - Głównym naszym celem było zaproponowanie społeczeństwu Warmii i Mazur nowej jakości oraz jednocześnie honorowanie tych twórców, którzy nie byli dostrzegani i nie byli nagradzani przez ówczesnych decydentów.

Po raz pierwszy Nagroda została przyznana w maju 1989 roku, co na stałe powiązało ją z obchodami rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Inicjatywa „prywatnych osób” nie została przychylnie przyjęta przez ówczesne władze województwa.

- Postanowiliśmy wyróżniać tych twórców, którzy potrafili być zawsze wierni swoim wartościom, swoim zasadom i swojemu dziełu - dodaje Waldemar Żebrowski. - To nie mogło się podobać decydentom tamtych czasów.
R E K L A M A
banner
Pierwszym laureatem Nagrody im. Krasickiego został Tadeusz Matulewicz, literat i publicysta. Później nagrodę otrzymali m.in. Andrzej Wakar, Hieronim Skurpski, Stefan Połom, Krzysztof Daukszewicz. Wśród laureatów jest też jeden obcokrajowiec - Marion Hrabina Dőnhoff, wydawca prasowy, publicysta, rzecznik pojednania niemiecko-polskiego. Do 2000 roku z Nagrodą wiązała się gratyfikacja finansowa, później pozostał symbol nagrody - medalion.

Tegoroczną laureatką nagrody została Barbara Hulanicka - magister sztuk pięknych tkactwa artystycznego, animatorka życia artystycznego i kulturalnego jako organizatorka i prezes olsztyńskiego Stowarzyszenia Twórców Ludowych, była dyrektor Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku oraz organizatorka Centrum Tkactwa Warmii i Mazur. Nagrodę przyznano jej za „całokształt znakomitej twórczości w zakresie artystycznego tkactwa na Warmii i Mazurach oraz nieocenionej działalności kulturalno-społecznej związanej z naszą Krainą Tysiąca Jezior”.

Barbara Hulanicka jest twórczynią dwuosnowowych tkanin i kilimów artystycznych. Posługuje się m.in. starą techniką tkactwa regionalnego. Dotychczas brała udział w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych oraz w ponad trzydziestu wystawach indywidualnych w kraju, Europie I USA. Jej dzieła znadują się w wielu galeriach i muzeach na świecie oraz zbiorach prywatnych.

Panią Barbarę dwa tygodnie temu zmogła choroba. Nie mogłą więc osobiście przybyć dziś (5.05) do olsztyńskiego zamku po odbiór nagrody. Dlatego już wczoraj członkowie kapituły odwiedzili laureatkę w jej mieszkaniu i wręczyli medalion. Na oficjalnym ogłoszeniu werdyktu kapituły reprezentował ją mąż - Andrzej. On też odebrał z rąk Krzysztofa Stachowskiego, na co dzień dyrektora Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie, zamówienie dla pzni Barbary na wykonanie takaniny, która w 2011 roku zawiśnie w Domu Polskim województw wschodnich w Brukseli w związku z objęciem przez Polskę prezydencji w Unii Europejskiej. 
Z D J Ę C I A
F I L M Y
G A L E R I A
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
R E K L A M A
Galeria zdjęć do artykułu
Filmy wideo do artykułu
image
Nagroda im. Krasickiego dla Barbary Hulanickiej

»

05-05-2010

Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl