Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj Email
waclawbr | 2010-09-01 22:48 | Rozmiar tekstu: A A A

„Robocza” inauguracja w Dywitach

Olsztyn24
Kandydaci na muzyków przyszli do szkoły z rodzicami | Więcej zdjęć »

Osiemdziesięciu uczniów, czternastu nauczycieli i trzy sale lekcyjne do dyspozycji - z takim „majątkiem” rozpoczyna działalność najprawdopodobniej pierwsza w Polsce wiejska szkoła muzyczna. Dziś (1.09) w utworzonej w ciągu zaledwie kilku miesięcy Powiatowej Szkole Muzycznej w Dywitach oficjalnie rozpoczęto pierwszy, historyczny rok szkolny.

- Gdy w kwietniu tego roku do mojego gabinetu przyszli wójt Gminy Dywity Jacek Szydło i dyrektor zespołu Szkół w Dywitach Bożena Wojarska mówiąc mi o pomyśle utworzenia szkoły muzycznej w Dywitach, niewiele osób dawało nam szansę, że uda się zainaugurować rok szkolny w tej szkole w roku 2010 - mówi starosta olsztyński Mirosław Pampuch. - Jak widać, udało się. Dziś szkoła inauguruje rok szkolny. To wyjątkowa szkoła, bo rzadko zdarza się, by organem prowadzącym szkołę artystyczną był samorząd, a tym bardziej, żeby szkoła artystyczna była ulokowana na terenie wiejskim.

Starosta podkreśla „roboczy” charakter inauguracji.
R E K L A M A
banner
- Nie wszystkie sprawy udało się do dziś „zapiąć na ostatni guzik” - wyjaśnia. - M.in. trwa jeszcze konkurs na dyrektora. Mam nadzieję, że po pierwszych dniach funkcjonowania szkoły, po zamknięciu kilku pozostałych do załatwienia spraw organizacyjnych, zaprosimy na uroczyste rozpoczęcie funkcjonowania tej placówki. Musimy dać dzieciom i nauczycielom możliwość przygotowania się do tego typu uroczystości, chociaż już dziś zapowiadają się duże niespodzianki.

Na razie obowiązki dyrektora szkoły pełni Janusz Ciepliński, muzyk Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej, pomysłodawca utworzenia szkoły muzycznej w Dywitach, a następnie pełnomocnik starosty olsztyńskiego ds. utworzenia tej szkoły. Wszystko wskazuje na to, że niedługo zostanie on też etatowym jej dyrektorem, bo jest jedynym kandydatem na tę funkcję.

- Trwa procedura konkursowa mająca na celu wyłonienie kandydata na dyrektora szkoły - mówi starosta Pampuch. - Komisja zbiera się 7 września. Jeżeli nie będzie jakichś przeszkód formalnych związanych ze złożoną ofertą, to już tego samego dnia powinniśmy poznać dyrektora Powiatowej Szkoły Muzycznej w Dywitach. Według mojej wiedzy, ofertę na to stanowisko złożyła tylko jedna osoba.

Szkoła znalazła „kąt” w budynku Zespołu Szkół w Dywitach.

- Bardzo się cieszę, że powstaje u nas szkoła muzyczna
- mówi Bożena Wojarska, dyrektor Zespołu Szkół w Dywitach, radna powiatu olsztyńskiego, orędowniczka utworzenia szkoły muzycznej. - Z radością oddaję szkole do dyspozycji trzy sale lekcyjne na drugim piętrze budynku, ze specjalnie przygotowanym osobnym wejściem. W niedługim czasie możemy udostępnić dwie kolejne sale, a docelowo może to być ich nawet 6.

Szkoła jest odrębną jednostką organizacyjną, prowadzoną wspólnie przez Powiat Olsztyński i Gminę Dywity. Ma też swój budżet.

- Do końca stycznia 2011 roku szkoła będzie finansowana w połowie z budżetu Powiatu Olsztyńskiego i w połowie z budżetu Gminy Dywity - wyjaśnia starosta Mirosław Pampuch. - Od nowego roku szkoła zostanie ujęta w wykazie szkół publicznych, a tym samym będzie otrzymywać subwencję oświatową. Wyliczyliśmy, że subwencja w całości pokryje koszty utrzymania szkoły, w której naukę pobierać będzie 80. uczniów.

Chociaż starosta zastrzegał, że dzisiejsza inauguracja roku szkolnego w dywickiej szkole miała mieć charakter roboczy, to nie zauważyliśmy większych różnic między tą, a innymi uroczystościami inaugurującymi naukę w nowym roku szkolnym. Było jednak uroczyście. Odświętna atmosfera, odświętne stroje, mini koncert muzyczny, przemówienia i życzenia od oficjalnych gości, a także prezentacja pedagogów. A po tym uczniowie i nauczyciele rozeszli się do klas, by tam rozmawiać o „szczegółach”.

Z D J Ę C I A
G A L E R I A
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Galeria zdjęć do artykułu
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl