Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
22:08 25 kwietnia 2024 Imieniny: Jarosława, Marka
YouTube
Facebook

szukaj

R E K L A M A
Banner A
Newsroom24 Sztuka teatralna
ATK | 2012-01-06 00:28 | Rozmiar tekstu: A A A

Ruszają „Powstania Styczniowe” w Teatrze Jaracza

Olsztyn24
| Więcej zdjęć »

Na Scenie Margines w Teatrze im. Stefana Jaracza w Olsztynie 9 stycznia rusza nowy cykl artystyczny „Powstania Styczniowe 2012”. To kolejna edycja imprez o charakterze dyskusyjno-twórczym.

- Mieliśmy „Czerwony Październik”, którego było kilka edycji, ale po jakimś czasie formuła imprezy wyczerpała się - mówi Giovanny Castellanos, współtwórca przedsięwzięcia. - Zaczęliśmy szukać czegoś nowego, no i wpadliśmy na pomysł, że powstanie jest czymś istotnym i ma nawet odniesienia do współczesności. Są analogie, które są niezmienne i ważne do dziś. Stąd pomysł na „Powstania Styczniowe”.

Cykl składa się z czterech spotkań, podobnie jak „Czerwony Październik”, każde poświęcone jest innemu tematowi. Spotkanie pierwsze „My name is Kultura, Kultura Olsztyna...” poświęcone będzie miejscu kultury w planach miasta. W dyskusji będzie szukanie odpowiedzi na pytanie, jakie jest miejsce kultury w Olsztynie, jak jest ona traktowana i jaki model powinien zwyciężyć w Olsztynie - impresaryjno-marketingowy czy autonomiczny i integrujący mieszkańców. Do dyskusji zaproszono teoretyków kultury, dziennikarzy oraz przedstawicieli Komisji Kultury Rady Miasta.

Kolejne spotkanie, 16 stycznia, pod hasłem: „Emilia Plater i co dalej? - Polska Kobieta Walcząca” podejmuje trudny temat roli kobiet w kreowaniu ruchów narodowo-wyzwoleńczych.
R E K L A M A
- To zaskakujące, ale w Polsce wszystkie powstania mają wąsy. Jakoś nie widzi się tego, że również kobiety mają udział w powstaniach i rewolucjach - stwierdza Mariusz Sieniewicz, asystent dyrektora Teatru Jaracza ds. programowych. - Nie tylko w Polsce, ale też na świecie. Spotkanie ma za zadanie odczarowanie tej sytuacji i wskazanie, że kobiety w powstaniach nie tylko skazane były na role sanitariuszek i Matek Polek z wianuszkiem dzieci oczekujących na powrót męża i ojca.

23 stycznia podjęty zostanie temat „Dlaczego Teatr Jaracza nas zachwyca”. Będzie to rodzaj sądu nad teatrem z ludźmi teatru. Poświęcone będzie wypracowaniu wspólnych relacji między twórcami i widzami. Celem wieczoru będzie poznanie opinii i gustów publiczności.

Ostatnie spotkanie, 30 stycznia, zapowiada się chyba najbardziej burzliwie. Już samo hasło - „Powstanie to nasz wielki, zbiorowy obowiązek” to sugeruje. Do udziału zaproszone zostały osoby dość kontrowersyjne, o przeciwstawnych poglądach.

W trakcie styczniowego cyklu otwarta zostanie też wystawa poświęcona „powstańczym rekwizytom”, którą Scena Margines organizuje w Starym Ratuszu Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej. Giovanny i Mariusz zwrócili się do olsztynian o przynoszenie rzeczy na tę ekspozycję - narzędzi, emblematów, elementów stroju zawiązujących do powstań. Mogą to być opaska, opona, styropian, worek zboża - ponieważ, co najważniejsze, ekspozycja dotyczyć ma powstań po 1989 roku, czyli współczesnych. Za takie uznawane są również wszelkie protesty. Wystawa będzie otwarta 19 stycznia. Rekwizyty można przynosić do 16 stycznia do siedziby Teatru przy ul. Pstrowskiego.

Z D J Ę C I A
REKLAMA W OLSZTYN24ico
Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
R E K L A M A
Banner F
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.