Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
21:59 25 kwietnia 2024 Imieniny: Jarosława, Marka
YouTube
Facebook

szukaj

R E K L A M A
Banner A
Newsroom24 Literatura, czytelnictwo
waclawbr | 2012-11-08 20:50 | Rozmiar tekstu: A A A

„Laur Łyny” dla Elżbiety Mierzyńskiej!

Olsztyn24
Laureaci, jury i organizatorzy konkursu | Więcej zdjęć »

W Domu Polskim w Olsztynie ogłoszono dzisiaj (8.11) wyniki i uhonorowano laureatów III Konkursu Literackiego o „Laur Łyny”. Miło nam poinformować, że główną nagrodę w konkursie zdobyła współpracująca z naszą gazetą Elżbieta Mierzyńska!

Konkurs organizuje Związek Literatów Polskich Oddział w Olsztynie, Ośrodek Badań Naukowych im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Olsztynie i Urząd Miasta Olsztyna. Dotychczas zorganizowano trzy jego edycje.

- Kilkadziesiąt lat temu odbywały się konkursy literackie na temat Warmii i Mazur - mówi Józef Jacek Rojek, prezes olsztyńskiego oddziału ZLP. - W ostatnich latach zrodził się pomysł, żeby tę inicjatywę kontynuować.

Pierwszy konkurs w nowej formule został zorganizowany w 2009 roku z okazji Roku Astronomii. Konkurs poświęcony był astronomii i Mikołajowi Kopernikowi. Ubiegłoroczną, drugą edycję konkursu, poświęcono Czesławowi Miłoszowi. W tym roku temat konkursu brzmiał: „Olsztyn - Warmia - Mazury jako Ziemia odnalezionych przeznaczeń od 1945 roku po współczesność w reportażu historyczno-społecznym, kulturalnym, ekologicznym i osobistym”.
R E K L A M A
- Organizując konkurs chcemy zwiększać zainteresowanie Olsztynem, Warmią i Mazurami, ich historią przed i po 1945 roku - wszystko jedno - bylebyśmy pamiętali, że Warmia i Mazury już prawie 70 lat są w Polsce! - wyjaśnia Józef Jacek Rojek.

W tym roku obowiązującą formą literacką w konkursie był reportaż. Do komisji konkursowej złożonej z Władysława Katarzyńskiego (przewodniczący) oraz Józefa Jacka Rojka, Jerzego Górczyńskiego i Stefana Połoma napłynęło 21 opatrzonych godłami prac. Po analizie tekstów członkowie komisji przyznali pierwsze miejsce reportażowi „Dzieciaki z peronów”, opatrzonemu godłem „Ora”. Po otwarciu dołączonych do reportaży kopert z danymi autorów, okazało się, że zwycięski tekst napisała Elżbieta Mierzyńska.

- Co nas zachwyciło w tym tekście? Przede wszystkim to, że był to naprawdę dobrze napisany reportaż - mówi Józef Jacek Rojek. - Elżbieta Mierzyńska pisała o czasach swojej młodości, o tym, co było jej w tym czasie najbliższe, czyli o Reszlu, Sątopach-Samulewie, dzieciach tam mieszkających kilkadziesiąt lat temu i obecnie. To jest fantastyczny tekst - dodaje prezes ZLP w Olsztynie.

- Tematem mojego reportażu było dzieciństwo - mówi laureatka konkursu, Elżbieta Mierzyńska. - Uważam je za najważniejszy okres w życiu człowieka. Często jest ono jak buty, które gdy wygodne poniosą w świat, lub jeśli uwierają - powstrzymują w drodze. Moje dzieciństwo dało mi buty niezniszczalne.

Dziękując za najwyższe wyróżnienie, Elżbieta Mierzyńska powiedziała m.in.: - Zaliczyłam etapy pracy we wszystkich rodzajach mediów. Pracowałam w mediach peerelowskich, solidarnościowych, większego i mniejszego kapitału prywatnego, w tym zachodniego, a teraz jestem w mediach elektronicznych - Radiu Planeta FM oraz na portalu olsztyn24. Największym doświadczeniem w pracy był dział reportażu w Gazecie Olsztyńskiej, gdzie miałam zaszczyt współpracować z bardzo utalentowanymi dziennikarzami. Cieszę się bardzo, że jestem dziś laureatem nagrody za reportaż - i to reportaż literacki. Myślę, że zaowocowało tu moje doświadczenie.

Drugą nagrodę w konkursie przyznano Tadeuszowi Prusińskiemu z Olsztyna za reportaż zatytułowany „Nic więcej ponad dzieło”. Trzecia nagroda przypadła Justynie Dąbrowskiej z Olsztynka za reportaż zatytułowany „W Drwęcku mam na imię Andrzej”.

Konkursowe jury przyznało też dwa wyróżnienia. Otrzymali je: Krzysztof Winicjusz Jezierski z Olsztyna za reportaż zatytułowany „Olsztyniacy z Cieszyna” i Helena Piotrowska za reportaż o tytule „Żurawie i grążele”.

Nagrody i wyróżnienia wręczyła wiceprezydent Olsztyna Halina Zaborowska-Boruch.

Wszystkie z nagrodzonych i wyróżnionych reportaży można przeczytać w pokonkursowej „Antologii reportażu - Olsztyn - Warmia - Mazury”. W wydawnictwie znalazły się też dwa inne nadesłane na konkurs reportaże: „Z Ukty do Iznoty” Anny Piliszewskiej (Wieliczka) oraz „Łyńskie rozlewisko 1950. Ja, mój brat, realia i formy dzieciństwa” Edyty Wysockiej (Miastko Pomorskie).

Z D J Ę C I A
F I L M Y
Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Filmy wideo do artykułu
image galeria
III Konkurs Literacki o „Laur Łyny”
08-11-2012
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
R E K L A M A
Banner F
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.