Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj Email ibw | 2013-01-24 11:47 | Rozmiar tekstu: A A A

Krystyna Sól „Z kobietą w tytule”

Olsztyn24

Fragment jednej z prac Krystyny Sól (fot. archiwum WBP) | Więcej zdjęć »
Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Olsztynie zaprasza na wernisaż wystawy batiku zatytułowanej „Z kobietą w tytule”. Autorką prac, które będziemy mogli zobaczyć już 1 lutego o godz. 17.00 w Galerii Stary Ratusz WBP jest Krystyna Sól.

Krystyna Sól urodziła się w Napratach na Warmii. Jest absolwentką Instytutu Profilaktyki i Resocjalizacji Uniwersytetu Warszawskiego. Zamieszkała w Olsztynie w 1965 r. Była dyrektorem Wojewódzkiego Zespołu Pomocy Społecznej w Urzędzie Wojewódzkim. Stworzyła Środowiskowy Dom dla Osób z Zaburzeniami Psychicznymi, gdzie przez wiele lat była kierownikiem. Sztuką zajmuje się od 1984 roku. Pierwsze artystyczne dzieła tworzyła pod okiem Barbary i Andrzeja Hulanickich, u których zdobyła tytuł twórcy ludowego w dziedzinie tkaniny artystycznej. Potem zaczęła sama próbować swych sił w sztuce. W 2006 roku współzakładała Stowarzyszenie Klub Plastyka Amatora „Sąsiedzi“ w Olsztynie, którego jest prezesem. Jednocześnie jest prezesem Klubu Plastyka Amatora „Sąsiedzi”. W 2012 roku została przyjęta do Związku Polskich Artystów Plastyków, co potwierdziło jej status twórcy profesjonalnego.

- Bliżej poznałam Krystynę Sól na plenerze w Giławach w 1999 r. Potem była ona uczestniczką warsztatu batikowego, który prowadziłam w CEiIK-u w Olsztynie - mówi Iwona Bolińska-Walendzik, znana nie tylko w Olsztynie mistrzyni batiku. - Szybko okazało się, że batik urzekł ją magią kolorów wnikających w tkaninę. Wtedy jeszcze i ona, i ja nie wiedziałyśmy, że nasza przygoda z batikiem będzie się rozwijała, przeplatała i sprawiała, że nasza znajomość się zacieśni.
R E K L A M A
banner
Tkanina jest pasją Krystyny Sól od blisko trzydziestu lat. Przez pierwsze lata powstawały gobeliny, na których między innymi pojawiały się ukwiecone łąki, pejzaże Warmii i Mazur. Tkaniny te z sukcesami wystawiała w  Polsce i za granicą. Od kilkunastu lat jej zainteresowanie przeniosło się na malarstwo na jedwabiu i batik. Artystka w tych technikach szuka wciąż inspiracji. Wspólne rozmowy, dyskusje doprowadziły Krystynę Sól do nowych tematów. Zaczęła czerpać inspiracje z podróży. To właśnie urok, tajemnica i egzotyka dalekich kultur skłoniły ją do stworzenia cyklu batików „Kobiety Orientu”.

Wystawa „Z kobietą w tytule” to efekt kilku lat pracy. Można w tej prezentacji zobaczyć ślady podróży Autorki po krajach arabskich, do Meksyku, Chin czy Indii. Raz przyjęta droga, na której przedstawia kobiety spotkane w magicznych miejscach świata jest kontynuowana w ciągle nowych odsłonach. Kobieta w batikach Krystyny Sól to temat szeroko pojęty.  W 2011 roku zdecydowała się przedstawić sceny kamasutry i kobiety o bujnych kształtach. Natomiast po podróży do Meksyku, oprócz batików z realnymi kobietami, pojawiły się sceny z płaskorzeźb Majów. I znów kobieta na pierwszym planie. Tym razem jako kobieta wojownik, kobieta królowa, kobieta poświęcająca się dla idei.

Sama Autorka tak mówi o swoich pracach i tematach w nich poruszanych: - To zupełnie inny świat. Zupełnie niepodobny do naszego. Inny z powodu odmiennej kultury, religii, tradycji, warunków życia.  W moich obrazach podjęłam próbę zwrócenia uwagi na życie tamtejszych kobiet. Moja praca zawodowa zawsze była związana z niesieniem pomocy innym. Teraz malarstwo i podjęta tematyka jest kontynuacją tego, co było dla mnie zawsze najważniejsze - ludzie i ich życie.

Wystawa będzie czynna do 14 lutego 2013 r.

Z D J Ę C I A
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
R E K L A M A
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.