Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj Email
D. | 2013-05-11 18:08 | Rozmiar tekstu: A A A

„Budowlanka” pionierem w zreformowanym systemie szkolnictwa

Olsztyn24
Dzisiaj (11.05) w ZSB odbywał się kurs sporządzania kosztorysów i dokumentacji przetargowej | Więcej zdjęć »
Od 1 września 2012 roku w Polsce funkcjonuje zreformowany system szkolnictwa zawodowego. Z początkiem roku szkolnego 2012/2013 zatem osoby, które widzą przed sobą inną drogę zawodową niż ta prowadząca przez uczelnię wyższą lub zależy im na szybkim zdobyciu zawodu, mogą zdobywać kwalifikacje w ramach 3-letniej zasadniczej szkołe zawodowej, 4-letniego technikum, szkoły policealnej dla osób posiadających wykształcenie średnie (o okresie nauczania nie dłuższym niż 2,5 roku).

Uczniowie po zakończeniu nauki w gimnazjum mogą ją także kontynuować nie tylko w publicznej czy niepublicznej szkole ponadgimnazjalnej, ale również w ramach przygotowania zawodowego u pracodawcy oraz przez uczęszczanie na kwalifikacyjny kurs zawodowy (prowadzony m.in. przez szkoły lub centra kształcenia ustawicznego). Takie kursy jako pierwsza instytucja w Olsztynie od marca tego roku prowadzi Zespół Szkół Budowlanych.

Szkoła przystąpiła do prowadzenia kwalifikacyjnych kursów zawodowych z finansową pomocą miasta. Zdecydowano się nie czekać na przyznanie subwencji oświatowej i rozpocząć organizację kursów z dniem wejścia w życie reformy, t j. 1 września 2012r. Miejskie środki zostały przeznaczone na wynagrodzenie osób prowadzących kursy oraz doposażenie w pomoce dydaktyczne. Placówkę odwiedziła dzisiaj (11.05) wiceprezydent Olsztyna odpowiedzialna za miejską oświatę, Małgorzata Bogdanowicz-Bartnikowska, aby zapoznać się z efektami realizacji tego przedsięwzięcia. 
R E K L A M A
banner
- Kwalifikacyjny kurs zawodowy jest nową formą kszałcenia ustawicznego dla wszystkich osób, które ukończyły 18 lat i chcą się kształcić - wyjaśnia Anida Samoraj, dyrektor placówki. - Słuchacze uczą się tylko przedmiotów zawodowych, przygotowując się w ten sposób do egzaminów potwierdzających kwalifikacje (reformą wprowadzono od 1 do 3 kwalifikacji dla każdego zawodu w powiązaniu z nową podstawą programową przyjętą w szkołach - przyp. autora) w danym zawodzie. Poszczególne kursy przygotowują w zakresie wybranej kwalifikacji danego zawodu. Każda osoba dorosła poprzez uczestnictwo w poszczególnych kursach zdobywać kolejne tytuły techniczne, aby odpowiadać potrzebom pracodawców.

Wspomniane kursy są bezpłatne. Trwają 9 miesięcy lub 3 miesiące (m.in. kurs sporządzania kosztorysów i dokumentacji przetargowej). Odbywają się w systemie zaocznym (co drugi tydzień od piątku do niedzieli włącznie, część wiedzy jest przekazywana też w formie e-learningu) na terenie szkoły, w zmodernizowanych w ubiegłym roku warsztatach. Prowadzą je osoby związane z życiem przemysłowym, z pracodawcami, specjaliści w konkretnej dziedzinie. Kurs kończy się zaświadczeniem o jego odbyciu i możliwością przystąpienia do egzaminu zewnętrznego przed okręgową komisją egzaminiacyjną.

- Zapotrzebowanie na te kursy jest bardzo duże - mówi dyrektor Samoraj. - W momencie, gdy ogłosiliśmy na nie nabór na naszej stronie internetowej, zgłosiło się aż 90 osób. Osoby chętne do wzięcia udziału w kursach mogą uzyskać wszelkie informacje na ten temat w sekretariacie szkoły lub na naszej stronie internetowej.

Z D J Ę C I A
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl