Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj Email
waclawbr | 2014-01-29 17:09 | Rozmiar tekstu: A A A

Zaopatrzenie miasta w ciepło nadal dzieli olsztyńskich radnych

Olsztyn24
XLIX sesja Rady Miasta Olsztyna | Więcej zdjęć »
Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Olsztynie prowadzi działania zmierzające do wybudowania w mieście nowej elektrociepłowni, która ma zapewnić dostawę energii cieplnej i elektrycznej do mieszkań po roku 2017, kiedy to ciepłownia Michelin zaprzestanie wytwarzania ciepła dla miasta. I chociaż strategiczne decyzje w tej sprawie Rada Miasta podjęła już w 2011 roku, to głosy krytyki tych decyzji nie milkną, szczególnie wypływające z ust radnych z prawej strony sceny politycznej. Dzisiaj (29.01), podczas XLIX sesji Rady Miasta, mogliśmy się przekonać, że mimo upływu lat żadna ze stron sporu o przyszłość miejskiej energetyki nie zmieniła zdania. Koalicja rządząca Olsztynem uważała i uważa, że wybudowanie elektrociepłowni w partnerstwie publiczno-prywatnym jest jedynym sposobem na rozwiązanie problemu, zaś część opozycji, z radnymi Prawa i Sprawiedliwości na czele twierdzi, że jest to rozwiązanie szkodliwe dla miasta i jego mieszkańców.

Sprawa zapewnienia dostaw ciepła trafiła (choć nie musiała) pod obrady olsztyńskiej Rady Miasta za sprawą prezydenta Olsztyna, który postawił wniosek, by radni wydali oświadczenie w sprawie „zapewnienia dostaw ciepła dla mieszkańców Olsztyna przy jednoczesnym wykorzystaniu paliwa alternatywnego pochodzącego z przetwarzania odpadów komunalnych”. Dodajmy, iż forma „oświadczenia” Rady Miasta jest prawnie dopuszczalna, aczkolwiek takie oświadczenie nie ma mocy prawnej, przez co w praktyce stosowane jest niezwykle rzadko. Nie przypominamy sobie, by w ostatnich latach Rada Miasta Olsztyna wydawała oświadczenie wyrażające stanowisko tego gremium. Dzisiaj jednak prezydent Piotr Grzymowicz uznał, iż wydanie przez Radę Miasta oświadczenia jest konieczne.

- Sprawy, których dotyczy oświadczenie zostały już rozstrzygnięte przez Radę Miasta kilka lat temu - wyjaśnił nam prezydent. - Obecnie MPEC prowadzi rozmowy z pięcioma poważnymi kontrahentami zainteresowanymi wybudowaniem w Olsztynie elektrociepłowni w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego. Równolegle pojawiają się jednak głosy krytykujące przyjętą już koncepcję rozwiązania problemu dostaw ciepła po roku 2017. Oświadczenie Rady Miasta potwierdzające chęć zrealizowania projektu ma uspokoić potencjalnych inwestorów i pokazać, że miasto jest poważnym partnerem i z zaplanowanych działań nie zamierza się wycofywać.
R E K L A M A
banner
Czy zamiar prezydenta się powiódł? Z formalnego punktu widzenia tak, bo ostatecznie oświadczenie zostało przyjęte większością głosów: 16 radnych głosowało za przyjęciem oświadczenia, 5 radnych oddało głos przeciw, a 3 radnych wstrzymało się od głosu. Jednak przebieg 3,5-godzinnej dyskusji nad problemem wykazał, że podziały jak były, tak są, a można wręcz powiedzieć, że stanowisko radnych Prawa i Sprawiedliwości uległo radykalizacji. Jak stwierdził występujący podczas dzisiejszej sesji poseł PiS, prezes tej partii w okręgu olsztyńskim, Jerzy Szmit „jako Prawo i Sprawiedliwość zrobimy wszystko, żeby temu błędnemu, szkodliwemu projektowi się przeciwstawić”.

Ważniejsze wystąpienia dyskutantów w tej sprawie zarejestrowaliśmy kamerą wideo. Filmy z nagraniami będziemy sukcesywnie udostępniać naszym czytelnikom.

Z D J Ę C I A
F I L M Y
G A L E R I A
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Galeria zdjęć do artykułu
Filmy wideo do artykułu
image
Ustalanie porządku obrad XLIX sesji Rady Miasta Olsztyna

»

29-01-2014

image
Wystąpienie Konrada Nowaka podczas XLIX sesji Rady Miasta Olsztyna

»

29-01-2014

image
Wystąpienie Jerzego Szmita podczas XLIX sesji Rady Miasta Olsztyna

»

29-01-2014

image
Wystąpienie Czesława Małkowskiego podczas XLIX sesji Rady Miasta Olsztyna

»

29-01-2014

image
Dyskusja radnych podczas XLIX sesji Rady Miasta Olsztyna

»

29-01-2014

image
Wystąpienie prezydenta Piotra Grzymowicza podczas XLIX sesji Rady Miasta Olsztyna

»

29-01-2014

Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl